povijest borbe sa varoom i zakljuci o tome...

Forum udruge pčelara Međumurske županije Čmela namjenjen temi "Pčelarski spomenki"
barni 01
Čmela član
Čmela član
Pčelarska udruga: čmela
Kontakt:

povijest borbe sa varoom i zakljuci o tome...

23 Velj 2017, 14:19

Eto da nešto napišem iz svog iskustva sa pčelama i varoom...tamo davne 1980 sam se prvi puta susreo sa varoom...i to poslije odlaska selećih pčelara koji su svoje pčele doselili na repici 500 metara ispred mojih letala na košnicama...te godine sam prvi puta se susreo sa varoom i vapnenastim leglom...pošto sam bio relativno mlad i imao 15 košnica až...sa staklima umjesto mrežica...svako većer sam obavezno svijetiljkom kontrolirao pčele na staklima...i odjednom sam primjetio smeđe priljepke ispod prstenova pćela to drugi i prvi prstem od tijela...pošto tada još nisam bio upoznat sa vroom i a ni pčelari koji su bili tu oko mene...oni su pčelarili nastavljačama...pozvao sam jednog jačeg da mi objasni što je to na pćelama...poslije pregleda dijagnoza tog pčelara je bila to mi je na pčelama zato što pćele dohranjujem šečerom...i popljuvao me kako previše hranim pćele pa su mi bolesne i izbacuju onaj kmen iz košnica to je od šečera...nisam se dao obeshrabriti učlani sam se u pčelarsku udrugu . gdje sam dobio prve informacije da je to pčelinji nametnik i da ga trebam pretirationim tabletama za crvenog pauka koji je bio do tada na maticama..te da trebam tretirati svaki 7 dan..tretirao sam na naćin da sam u staklenku za med stavio svijeću lojanicu i iznad nje u žičanoj mrežici stavljao tu tabletu krkin proizvod....to se dimilo po dva sata u košnici...uvijek sam to radio prije podne...mogu vam reći da je pad bio strašan varou sam sa podnice kupio specijalnim usisivaćem jer je podnica bila puna varoa..u svakoj košnici sam usisao po jednu punu pepeljaru...to sam radio svake nedjelje do kasne jeseni.. no varoe je bilo i stalno su padale iste kolićine varoe...mogu reći da te zime usprkos varoi koja je bila na pčelama sve zajednice su prezimile uspiješno... no hoću reći da sam i u toku zime na staklu promatrajući pčele vidio varou na pčelama...postavlja se samo od sebe pitanje kako su pčele prezimile usprkos tolikoj kolićini varoe...ćim su prilike dozvolile i poćeo izlet pčela ja sam nastavio dimiti tim naćinom pčele...i varoa je stalno padala u istim kolićinama...pčele su se normalno razvijale rojile i davale obilna vrcanja...vapnenasto leglo samo od sebe nestalo...ni danas nisam siguran kako su zajednice mogle preživjeti sa toliko varoe...kasnije su izašle dimilice sa tuljkom i koji se uvlaćio u letalo i dimilo koračovim svicima umoćenim u pčelinji vosak...tad poćinje i prvi padovi pčela zimi no varoe je znatno manje padalo.. no pćelci su slabili...i skoro svake zime bilo je padova varoe...dolaze trakice sa amitrazom..pa letvice fluvaminata...koji kao posljedicu ima puno vapnenastog legla...onda dolazi bajvarol...varo se ne vidi na pčelama a i pad je mali po 30 do 100 vatoa u početku tretmana...no gubici se drastično povečavaju sa tim novim sredstvima...tretirali smo i sa čistim timolom no gubici pčela su stalno prisutni i zajednice nisu onako radno spremne kao nekad...tada smo prešli na organske kiseline mravlja... varoa pada ali i pčelinje zajednice...što je posebno interesantno uvijel jače zajednice...a pčela se uvijek čudno ponaša na letalu...posljenjih 5 godina bio je tu ček mite u kombinaciji sa mravljo...no i dalje pčele stradavaju tokom zime...u zadnjih 8 godina pojavljuje se jedan novi fenomem na pčelama...pčelinje zajednice su u dobroj formi i za nekoliko dana ostaju bez radilice i puno puta matica...to se događa uvijek početkom 8 mjeseca i traje do 25 8. tada košnice postaju poluprazne neke bez marica a ostale sa mladom pčelom...kod otvaranja legla u leglu nema varoa a ni drugih prisutnih bolesti...jednostavno košnica puna pčela izgubila sve radilice...razmišljajući o tome i tom fenomenu znam da se neki neče složiti sa mojim zaključkom...na sve me navodi na razmišljanje da nismo možda mi pčelari krivci za takovo stanje i naravno okoliš i zagađenje istoga...po mom skromnom nahođenju...ja sam mišljenja da pćela strada iz više razloga koji su se ujedinili u zajednički problem...ne za nas ljude nego za pćelu i njezin opstanak...u prije opisanom tekstu vidi se da je na početku invadiranost varoom bila strašna...no pčelinje zajednice su preživljavale...ćim smo u košnice išli jaćim i jaćim sredstvima sve je više pčelaca stradavalo a manji padovi varoa kod tretiranja...u zadnje tri godine ruši se vrlo malo varoe...teško je naći u leglu..jer ako na 100 izvađenih lićinki se pronađe jedna varom zarazena pčela onda je to ništa...jer ih 99 preživljava potpuno zdrave pčele...razvoj pčelinjih zajednica je intenzivan sve do početka o mjeseca...kad većinom je suša nema paša...pčela posječuje pašišta koja inače ne posječuje...vičnjake medun po vočnjacima bjela djetelina po vočnjacima ... pelud sa kukuruzovine sivi pelud koji unose...većinom u početku 8 mjeseca krečemo u borbu otrovima protiv varoe...pčele unijele otrove iz vočnjaka jer vočari tada vočnjake tretiraju protiv uši kukuruzna zlatice koja oštečuje plodove i raznih drugih nametnika koji oštečuju plod..sva sredstva su otrovi...tu još dolazi tihi neprijatelj pčele nosemoza cerana koja je tihi ubojica odrasle pčele bez simtoma...pčeli radilici se smanjuje život čak do deset dana...kad se spoje svi ti faktori u jednu cjelinu cerana uznapedovala radi loše paše bagrema..jer med od bagrema je oporavljajući za pćelinju zajednicu...znaći zajedno djeluje cerana na odraslu pčelu koja poćinje naglo nestajati iz košnica..unosi nektara su sa insekticidom stradavaju radilice i hraniteljice koje i ovako žive 8 dana manje...mi ulazimo u tretman sa otrovima ili kiselinama...koje isto skačuju život pčele...i poćinje egzodus nestanka pčela iz košnica...smanjeni unos nektara sanjuje i leženje matice...matica puno puta strada od sredstva kojim tretiramo i hrane kojom je pčele hrane...creana skratila život pčele ona ne može uzgojiti drugih 5 pčela več jedva možda dvije...od toga jedna strada od insekticida u vočnjacima druga zaražena ceranom i otrovana otrovima kojim mi trujemo varou na može podići ni jednu pčelu ...košnica postaje prozirna u roku od 20 dana bez radilica i šakom mladih pćela koje onako čudno lepezaju krilima...tad se tu poćinje polako nadovezivati slaba društva postoje neke osrednje zajednice koje nisu toliko oslabile razlog tome manje pčela manje su unijele otrova i mi slabije slabije tretiramo sredstvima otrovo,....polako te sad već jaće zajednice u bespašno doba kreću u akciju posjećivanja oslabjelih zajednica...koje postaju predmetom pljačke tih osrednjih zajednica...tu stradavaju matice i radilice iz pljačkanih društava i društava koje idu u pljačku...pa na kraju se sve svede na slabe pčelinje zajednice koje nemaju dovoljno stare pčele da se slože u čvrsto klupko i štite leglo i griju ga...te tokom zime i one poako slabe zbog konzumacije zatrovanog sivog peluda od kukuruza i nektara sa medljike iz vočnjaka i nektara sa bjele djeteline iz vočnjaka...rezultat svega toga ili slaba društva ili jednostavno propast pćela...

Povratak na “Pčelarski spomenki”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost