suzbijanje varoze 2015.g.

Forum udruge pčelara Međumurske županije Čmela namjenjen temi "Pčelarski spomenki"
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: suzbijanje varoze 2015.g.

11 Lis 2015, 18:04

Zebeleni je napisao:Da li kupiti sublimator oksalne ili ventilirati amitraz?
Može li me netko savjetovati?
Ili možda oboje! Tretirati sublimacijom oksalne, a kontrolirati amitrazom.
Osobno iskustvo rada sa sublimatorom ok.kis. nemam,ali mogu ti reći iskustvo kolege koji je radio s njim - nezadovoljan je . Nezadovoljan rezultatom (učinkom na varou) i općenito.Amitraz - ventilirati. Ja ga koristim tako da zapaljen listić gurnem kroz leto (držim ga na dugoj hvataljki) ,za minut izvučem hvataljku i vidim jel izgorio il ne.Pčele onda ventiliranjem izbacuju dim.Neznam ,kupi - makar za probu (ako si pri lovi).Redovna ili češća izmjena saća u košnici ti je zakon i za eventualno nakupljanje otrova u vosku i medu a općenito i za zdravlje pčela itd.(kad je već amitraz postao toliko ozloglašen u licemjernim pčelarskim krugovima)

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

11 Lis 2015, 21:13

Za Amitraz imam onaj ventilator na baterije ko pištolj za paliti listić i dobro puše, a sublimirao bi oksalnu jer je navodno manje opasna za maticu od nakapavanja (a navodno se može i češće tretirati), a osim toga, nakapavanje u AŽ mi je previše složeno jer slabo (ne)vidim što radim.
Ma htio bi imat (uspostavit) neki rutinski sistem AV tretmana da ne lutam od najblaže do najljuće i najreklamiranije kemije, jer mi se čini da su organske kiseline i Amitraz pokazali najviše. Tu je Amitraz predobar pa me je zato malo strah za med i vosak dok na pčelama nisam primjetio da im nije dobro?
Nakapavanje oksalne je jedan puta po generaciji, a sublimacija? Može dvaput?

U stvari kod sublimacije se realno radi mravljom kiselinom, pa po tome zaključujem da se tretmani mogu ponavljati?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

12 Lis 2015, 08:15

Palestinac je napisao:Redovna ili češća izmjena saća u košnici ti je zakon i za eventualno nakupljanje otrova u vosku i medu a općenito i za zdravlje pčela itd

To je točno no treba znati da ljudsko tjelo također nakuplja otrove i nečistoće ali postoji proces izbacivanja istih. Neki otrovi se ne mogu izbaciti iz voska i jednostavno je dokazano kako se godinama samo sve više i više gomilaju, no to je druga vrlo duga priča. Naime izmjenom saća kupit ćeš možda manje ili više kontaminirano saće itd...
Zebeleni je napisao:a sublimirao bi oksalnu jer je navodno manje opasna za maticu od nakapavanja

Da li je manje ili više opasna ne znam, ali uvjek treba raditi na način koji je i predviđen za pojedino sredstvo pa učinak neće izostati. Treba također znati kako su učinci 98 ili 99% (rušenje varroe) jednostavno prenapuhani... kad bi to bilo tako uz tolike tretmane prvu bi varrou našli negdje tek na mjesecu nikako na zemlji.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

12 Lis 2015, 14:00

Zebeleni je napisao:Za Amitraz imam onaj ventilator na baterije ko pištolj za paliti listić i dobro puše, a sublimirao bi oksalnu jer je navodno manje opasna za maticu od nakapavanja (a navodno se može i češće tretirati), a osim toga, nakapavanje u AŽ mi je previše složeno jer slabo (ne)vidim što radim.
Ma htio bi imat (uspostavit) neki rutinski sistem AV tretmana da ne lutam od najblaže do najljuće i najreklamiranije kemije, jer mi se čini da su organske kiseline i Amitraz pokazali najviše. Tu je Amitraz predobar pa me je zato malo strah za med i vosak dok na pčelama nisam primjetio da im nije dobro?
Nakapavanje oksalne je jedan puta po generaciji, a sublimacija? Može dvaput?

U stvari kod sublimacije se realno radi mravljom kiselinom, pa po tome zaključujem da se tretmani mogu ponavljati?
Kad je varoa u pitanju, mani se rutine jer odnijet ćeš gaće na štapu. Varoa se najbolje tuče kad nema il ima malo legla,a to su primjeri: goli roj ,nukleusi gdje matica tek počinje nesenje, izrojene zajednice gdje također mlada matica počinje itd.Logično, proizvodne zajednice su "najbogatije" varozom,još ako se pojačavaju leglom - to je to.I njih treba tretirat kad je legla malo s tim da ti je izbor sredstava sužen .(zbog medobranja)
Eto,sad vidiš šta je rutina - imaš posla stalno :lol: Što se tiče otrova, poštivam ono što dobro ubija ,a da što manje usere vosak i med. Valja se držat uputstava (što Karlović reče) ,to je jako bitno. Nema "podebljavanja "ili smanjivanja doze ,na svoju ruku.Što se tiče pokapavanja u AŽejki ,to ti je mačji kašalj,ako radiš ovako.Koristiš špricu od 1,5l . Nadrukaš tlak ,podesiš mlaz , uvježbaš tajmer (uglavi) ,da iskapa 5ml po ulici i udri.Navečer , otvoriš, lijeva ruka bat. lampa ,desna šprica - posvjetli da vidiš klupko i pokapavaj.Znam, klupko se nabije naprijed do leta ,al zato šprica i mlaz to dokuči.

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

12 Lis 2015, 21:03

Hvala dečki na mišljenjima i činjenicama. Znam da nema rutine (ni sa ženom je nema jer si onda od je..), al dobro bi mi došla barem po pitanju korištenih sredstava. Tretmane bi radil i u sipaoniku ak treba, al sam šlampav u administriranju (budem si zapisal, pa ne zapišem, memam s čim zapisat i takve bedastoće, a tam di i imam olovku iza vrata - nema špice i tak).
Pokapavanje mi se nikako ne sviđa. Zagrizel sam za sublimator (napraviti ili kupiti) i oksalnu. To ne znači da se odričem amitraza. Ni pod razno. Jednom u sezoni ga treba puhnut, ako ništa drugo, da se vidi kolko radi oksalna.
Btw., dugo me nije bilo jer sam zaboravil lozinku, akarlovic -a nisam mogel dobit prek linka "zaboravio sam lozinku", al dobro, našao sam je napisanu na desktopu a pretražil sam tri particije diska! I onda jel mi treba rutina ili ne?

barni 01
Čmela član
Čmela član
Pčelarska udruga: čmela
Kontakt:

17 Lis 2015, 23:23

sublimacija ti je isto što i šok terapija mravljom jer kod sublimacije se dogodi kemijski proces tako da se oksalna kiselina pretvori u mravlju kiselinu i imaš šok terapiju mravljom...no kod sublimacije varou ruši i vrući zrak...
nakapavanjem oksalnom kiselinom tada oksalna djeluje preko hemolinfe ili krvi pćela te ruši varou jer joj iz tijela iscrpi kalci...no to isto radi i pčeli zato se nesmije više od jednom tretirati...amitraz djeluje tako da se sitni kristali kod dimljenja uhvate za pčelu vosak košnicu u dodiru varoe sa timkristalima amitraz se aktivira i djeluje na živćani sustav varoe naravno i pčele...norazlika je u veličinivaroa pćela...pa za pćelu nema pogubni ućinak dok za varou ima..

Povratak na “Pčelarski spomenki”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost