Ugibanje pčela tijekom zimskih mjeseci

Teme vezane uz radove u pčelinjaku tijekom Prosinca (lat. December)
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Ugibanje pčela tijekom zimskih mjeseci

17 Pro 2012, 12:52

Razlozi ugibanja pčela i cijelih pčelinjih zajednica tijekom zimskih mjeseci su različiti, od pogreške pčelara do najrazličitijih nametničkih ili virusnih bolesti pčela.

Poznato je i opisano u mnogobrojnim literaturama kako pčele lako i dobro zimuju na lakoprobavljivim vrstama meda kao što su npr. cvijetni, bagremov ili med koji su napravile nakon kasnoljetne ili jesenske prihrane šećernim sirupom. Kod tih se vrsta meda naime, nakon konzumacije u zadnjem crijevu nakuplja samo mala količina izmeta tako da pčele mogu duže vremena čekati i trpjeti do izlaska iz košnice koje im je zimi zbog niskih temperatura onemogućeno. Uzimljavanje pčela na medljikovcu primjerice nije poželjno jer pčele često ugibaju ili zbog otežanog uzimanja (brza i jaka kristalizacija) ili zbog otežane probave. Naime u tom se medu kao što su analize utvrdile nalaze veće količine šećera melecitoze koje pčele teško pretvaraju u invertni šećer. Takav uskladišten med u saću pčele uostalom jako teško tijekom zime otapaju pa ako nema druge hrane umiru od gladi i na zalihama meda. Količine koje uspiju uzeti teške su i opterećuju probavni trakt pčela, u crijevima im se nakuplja veća količina izmeta i pčela mora češće van na pročisni let. Ukoliko je to onemogućeno duže vremena pčele ne mogu više u zadnjem crijevu zadržavati tu veću količinu izmeta pa ga za njih neuobičajeno počinju ispuštati unutar košnice. S obzirom kako im to nije navika postaju uznemirene, klupko se raspada pa umiru. Medljikovac je u jednoj određenoj mjeri i otrovan za pčele jer sadrži veći postotak mineralnih tvari, poput na primjer kalijevih inatrijevih soli.

Najgore je kada pčele tijekom ili krajem zime ugibaju od gladi iako su cijelu godinu vrijedno sakupljale zimnicu. To ni jedan pčelar ne smije dozvoliti bez obzira koliko je godina iza njega bila medonosna.

Naime tijekom zimskog klupka pčele troše vrlo malo meda, prema procjenama oko 1kg mjesečno, kod niskih temperatura klupko je čvrsto stisnuto. Međutim dolaskom nešto toplijih dana matica počinje zalijegati jaja, počinje razvoj legla pčelama tada trebaju veće količine hrane, pa ako su zalihe male i pčelar ne pazi dolazi i do ugibanja od gladi. Zbog toga se preporučuje da se u košnicama kod uzimljavanja nalazi 15-20kg meda koji treba biti pravilno razmješten i nadohvat pčelama. Posebno treba paziti kod košnica s malim okvirima, (farrar LR polunastavci i sl) jer na njima nema mjesta za smještaj klupka i dovoljnih količina meda.

Ne ostavi li se dovoljno meda na okvirima treba znati kako pčele mogu ugibati i zbog kontinuiranog uznemiravanja radi kontrole preostalih zaliha. Osim toga uznemiravanja pčela tijekom zime rezultiraju tako da se klupko raspušta, pčele se uznemire, temperatura se diže pa nepotrebno troše više meda. Rezultat je preopterećeno zadnje crijevo ... dolazi do tijekom hladnoća ispuštanja u košnici, zaraza i ugibanja.

Tresemo li košnicu može se dio pčela stresti iz klupka, one se izvan klupka zbog hladnoće ukoče i potom naravno ugibaju.

Gubici pčela uzrokovani su često i nametničkim ili virusnim bolestima poput nozemoze ili varoze te su također prisutni i pčelar ih preventivnim djelovanjima treba suzbitii na što je moguće manju mjeru. Ukoliko pčele uđu u zimu već prethodno zaražene imaju naravno daleko manje šanse za prezimljavanje i odgoj proljetnih pčela od onih koje su ušle zdrave i bez nametnika što je i logično.

Gubici od nozemoze najveći su u rano proljeće, kada neki već misle da su prezimile. U izmetinama bolesnih - nozemoznih pčela naime ima dosta neprobavljenog meda, pa kako je med sladak pčele ga ližu i na taj način jačaju i šire zarazu po cjelom pčelinjaku.

Kod većih, velikih neuobičajenih zimskih gubitaka same bi uginule pčele (uzorke) trebalo poslati na analizu u laboratorij kako bi se otkrio uzrok.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

darijo89
larva
larva

Re: Ugibanje pčela tijekom zimskih mjeseci

21 Lip 2013, 17:02

Student sam povijesti i tek sam počeo čitati o pčelarstvu i evo već sam jedno par tjedana na ovome forumu i moram Vas posebno pohvaliti pošto su Vam tekstovi jako poučni i kvalitetni.
Svijet ovaj, isti za sve, nije stvorio ni jedan bog i ni jedan čovjek, nego je uvijek bio i jest i biti će vatra vječno živa, koja se s mjerom pali i s mjerom gasi. - Heraklit

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

21 Lip 2013, 19:32

Dobro došao na forum i naravno hvala, hvala. :lol:
Trudimo se naime svi ovdje prisutni da tekstovi i rasprave budu što, precizniji, pristupačniji te naravno svima dostupni bilo kad. No kako se "od hvale" i hvalospjeva "ne živi" mene a vjerujem i ostale ipak više zanima što je nejasno, što ne valja i slično. Samo tako se otvara šira rasprava, sadržaj se nadopunjuje pa će se moguće greške ispraviti i sadržajno biti još bolje i kvalitetnije.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

TeraLex
kućna pčela
kućna pčela

10 Pro 2016, 21:09

Jedan pčelinjak mi je u šumi (šumarska okretaljka) i tu pčele dobro prezimljavaju. Totalni mir - pazim samo da mi grane ne budu iznad košnice zbog padanja gruda snijega.
Drugi mi je pčelinjak na livadi i ova će mu zima biti prva za prezimiti. Zanima me koliko pčele može uznemiravati prolazak vlaka - lokalna pruga prolazi 300 m od košnica.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

20 Pro 2016, 15:15

TeraLex je napisao:Jedan pčelinjak mi je u šumi (šumarska okretaljka) i tu pčele dobro prezimljavaju. Totalni mir - pazim samo da mi grane ne budu iznad košnice zbog padanja gruda snijega.
Drugi mi je pčelinjak na livadi i ova će mu zima biti prva za prezimiti. Zanima me koliko pčele može uznemiravati prolazak vlaka - lokalna pruga prolazi 300 m od košnica.
Nimalo. Općenito , mišljenja sam da jedino štetno uznemiravanje po pčele je lupanje ,diranje po košnici (najčešće od čovjeka) ,sve ostalo zanemari.Jest da žune i djetlići mogu uznemiravat pčele kljucanjem u košnicu ,al to su rijeđe pojave pa ostaje , zanemari.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

20 Pro 2016, 15:41

Kao i svake zime ,ugibanje pčela je top tema ,koliko ,kome , gdje i zašto?Pomalo mi je već i dosadna ta tematika ,jer uzroci ugibanja kod većine su skroz jednostavni. Nema tu nikakve mistike.Najčešće , propusti pčelara (lijenost) ,a odnose se na matice (starost),koju mnogi uopće ne bilježe .Iza toga idu bolesti , AG, uključeno i varoa.Na kraju ide nemar oko zaliha hrane ,al to je sve rijeđa pojava.Iz svega ovog ,sebe uopće ne amnestiram. Puno je novih u pčelarstvu tako da nema tu baš ništa čudnovatog.

TeraLex
kućna pčela
kućna pčela

21 Sij 2017, 14:34

Kasne jeseni 2016. imao sam gubitaka kod najjačih društava - pretpostavljam da je glavni uzrok varoa koju sam tretirao poput prijašnjih godina.
Iznenadilo me što sam društva koje sam u kolovozu označio kao "sirotice" (slabiče) tokom jeseni su se razvile do jakih zajednica - u siječnju kada sam ih utopljavao "sirotice" su bile na 5-6 ulica. Također se dobro drže i društva koja sam slagao u zadnji tren - bio sam skeptičan hoče li se razviti do uzimljavanja.
Uglavnom -društva na koja sam bio ponosan, sada ih nema ili strepim hoče li prezimiti. Društva koja sam spašavao (bile trutuše, ostale bez matice i ubacivao zadnje matice koje sam mogao nači na tržištu) drže se više nego dobro. Jako čudna godina - barem za mene i susjedne pčelare sa kojima surađujem.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

21 Sij 2017, 17:10

TeraLex je napisao:Kasne jeseni 2016. imao sam gubitaka kod najjačih društava - pretpostavljam da je glavni uzrok varoa koju sam tretirao poput prijašnjih godina.
Iznenadilo me što sam društva koje sam u kolovozu označio kao "sirotice" (slabiče) tokom jeseni su se razvile do jakih zajednica - u siječnju kada sam ih utopljavao "sirotice" su bile na 5-6 ulica. Također se dobro drže i društva koja sam slagao u zadnji tren - bio sam skeptičan hoče li se razviti do uzimljavanja.
Uglavnom -društva na koja sam bio ponosan, sada ih nema ili strepim hoče li prezimiti. Društva koja sam spašavao (bile trutuše, ostale bez matice i ubacivao zadnje matice koje sam mogao nači na tržištu) drže se više nego dobro. Jako čudna godina - barem za mene i susjedne pčelare sa kojima surađujem.
To što pišeš i sam sam doživljavao . Jaka društva često budu na kraju priče ,žrtve.Događa se da budu jako varotična il nakupe bolesti tijekom jeseni kad se daju u čišćenje bezmataka ako ih gdje onjuše. Bude svega.Slabija pak društva ,al s dobrom maticom i pod pojačanim nadzorom pčelara, često odlično prezime i budu "perjanice" sezone.Koliko puta ,uzimim pčelca na 2 nastavka (po zasluzi i potrebi) a u ožujku ,budu slabiji od petokvirnog nukleusa.Ne može se sve znati i sve imati pod kontrolom, to je jasno ,a da su godine čudne ,jesu ,osobite zadnje tri (bar za mene),jer paše su bile koma , voda pa kasni mrazevi , a bez dobre paše nema pčelarstva.

Povratak na “Radovi u Prosinca (lat. December)”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost