Listopad (lat. October) u pčelinjaku

Teme vezane uz radove u pčelinjaku tijekom Listopada (lat. October)
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Listopad (lat. October) u pčelinjaku

30 Ruj 2013, 09:15

U listopadu se rađaju posljednje pčele iz ovogodišnjeg legla, matica prestaje polagati jaja i te pčele uz one iz rujna i kolovoza preživljavaju zimu i kao takve bitne su za opstanak zajednice jer u proljeće upravo te pčele brinu o novim pčelama koje se rađaju u proljeće. U listopadu pčele radilice raspoređuju hranu kako bi je najlakše koristile kad formiraju zimsko klupko, te zatvaraju sve pukotine propolisom.

Padom temperatura ispod 12°C, pčele prelaze u klupko, a formiraju ga na praznom saću iz kojeg su zadnje pčele izašle iz legla. Pčele su stisnute u ulicama između saća. U sredini zimskog klupka je matica, oko nje su mlađe pčele, a prema rubu klupka starije pčele. Pčele na rubu klupka povremeno mjenjaju mjesto s drugim pčelama iz klupka. Temperatura u sredini klupka kreće se od 20 do 30°C, a prema rubu klupka pada na 10°C. Ove temperature u klupku pčele zadržavaju bez obzira na vanjske niske temperature.

Pčelinja zajednica lakše prezimi ako u njoj ima više pčela, jer lakše održavaju tenperaturu i troše manje hrane tijekom zime no to ne znači da male zajednice ne mogu ili teško prezimljuju. Prosječna potrošnja hrane u listopadu prema podacima iz literatura iznosi oko 2 kilograma, ako vaša zajednica troši manje ili više ne brinite neke stavri ovise o vremenu i ostalim parametrima.

Radova na pčelinjaku za pčelara je sve manje, ali u listopadu ipak moramo obaviti predviđene poslove: utopljavanje košnica , postavljanje češljeva na leto , zadnja kontrola sumnjivih zajednica.

Osnovno je da pčelar mora učiniti sve kako bi pčelinja zajednica preživjela najkritičnije razdoblje – zimu. Dobro zimovanje omogućuju neki čimbenici: jaka zajednica i zdrava zajednica, dovoljno kvalitetne i pravilno raspoređene hrane, mlada matica, dobra ventilacija košnice, mir na pčelinjaku, zaštita košnica od vjetrova i glodavaca. U posljednjem ovogodišnjem pregledu zajednica utvrđujemo uglavnom ima li zajednica maticu, jer bez matice nema smisla uzimljavati zajednicu, a sve drugo vezano za hranu, raspored okvira i zamjenu matica trebali smo obaviti prije hladnih listopadskih dana. Za pregled treba iskoristiti ljepši dan, a moramo ga obaviti brzo, kako ne bismo izazvali grabež.
Košnice ne treba posebno utopljavati, dovoljno je ispod krovišta LR košnice na hranilicu ili poklopac staviti nekoliko listova novinskog papira ili valovitu ljepenku.

Kod AŽ košnica na matičnu rešetku preko poklopca stavljamo također novine kao i na ventilacijske mreže. Zajednica normalne jakosti, bez problema stvara dovoljno topline za zimovanje.
Važno je u košnici osigurati dobru ventilaciju kako se voda ne bi kondenzirala na stijenkama košnice i poklopcu kao i na saću naročito saću uz stijenke košnice.
Trošenjem meda tijekom zimovanja oslobađa se veća količina vode iz zimskog klupka koju moramo odstraniti iz košnice dobrom ventilacijom. Utroškom kilograma meda zajednica proizvede oko litru vode!

Kod LR košnice mogu se koristiti otvori na poklopcu za ventilaciju, koje okrenemo prema prednjoj strani košnice i napola iz zatvorimo.
Svakako prije prvih mrazeva treba na leta košnica staviti češljeve kako u košnicu ne bi mogli ući miševi. Ako to ne učinimo, miševi znaju napraviti velike štete u košnici, izjedaju saće, na podnici stvarju nered, uznemiruju pčele, te takva zajednica može uginuti.
Niti u listopadu ne smijemo zaboraviti varoozu. Tada u zajednici ima relativno malo legla, pčelinje paše su završene, zajednici smo osigurali dovoljno hrane te se može provesti efikasno suzbijanje varooze.

Nakon završetka svih radova vrijeme možemo iskoristiti za bojenje košnica u kojima pčele zimuju te za namještanje košnica tako da imaju mali nagib prema prednjoj starni radi otjecanja vode.

Na pčelinjaku treba osigurati mir pčelinjim zajednicama, zaslužile su!

Pčelar već sada može pomalo planirati što će raditi zimi u svojoj pčelarskoj radionici.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
zmajko
trut
trut

Re: Listopad (lat. October) u pčelinjaku

02 Lis 2013, 11:31

akarlovic je napisao:Kod LR košnice mogu se koristiti otvori na poklopcu za ventilaciju, koje okrenemo prema prednjoj strani košnice i napola iz zatvorimo.

Zašto se okreću otvori prema naprijed i dali to treba napraviti na svakoj košnici?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

02 Lis 2013, 20:20

To je članak sastavljen kad sam bio mlad i neozbiljan a sad mi se ne da čitati pa samo stavim copy paste i pokoje slovo izmjenim to ču uskoro editirati ALi iz temelja. Začepi ih i stavi gore ... ma vidi članak koji sam napisao klikom ovdje na link
http://www.scribd.com/doc/160655911/Kon ... -u-Kosnici
:lol:
Naime to se radi da zrak ne cirkulira dijagonalno preko klupka sada nakon pola stolječa umovanja smatram da bolje da ne cirkulira ništa na takav način jer pčelama smeta to u prirodi ne postoji.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

04 Lis 2013, 17:51

Tu teoriju o "blagotvornom " utjecaju ventilacije odozgor zimi ,sam i ja popušio i onda su mi pčele rekle da je to glupost. Zamrežene otvore na poklopnoj dasci jednostavno su zatvorile propolisom.Ova teza se može komotno obrisati iz pčelarske literature.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

04 Lis 2013, 21:24

Palestinac je napisao:Zamrežene otvore na poklopnoj dasci jednostavno su zatvorile propolisom.Ova teza se može komotno obrisati iz pčelarske literature.

Točno ista su nam iskustva dakle. Ako pogledamo tehnologiju AŽ košnice ako me sječanje služi (sad ih naime nemam) tamo nije bilo nikakve ventilacije u zimi osim zimskog malog leta ispred. ;)

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

05 Lis 2013, 20:43

Na ažejki nema ništa ,osim zamreženih otvora za selidbu ,ma definitivno zimska ventilacija gore ne treba.Ovo s uzimljavanjem na mreži kod LR-a(bez ladice) a u svrhu izbjegavanja pljesnivih okvira ne prakticiram ali priča se da je korisno.Malo pljesnive bočne okvire puštam pčelama da očiste i to je kod mene jedan oblik borbe protiv nezaposlenosti i rojenja.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

05 Lis 2013, 22:52

Palestinac je napisao:osim zamreženih otvora za selidbu

Točno ali su oni zimi zatvoreni i stavljalo se svojevremeno čak i karton dodatno između vratiju za toplinsku izolaciju. Bočno su one u prednosti nad LR-kama jer su posložene jedna do druge, dakle također bez otvora.
Osim toga pletara ili dubina nemaju ventilaciju a proljetni je razvoj na njima bombastik.
Zato sam i napisao da je taj članak pisan kad sam bio "mlad i neozbiljan" te vjerovao nekim kao stučnim časopisima. To definitivno više ne koristiti. Ima onaj nastavak koji glumi spužvu i rješava kondenzaciju pa iz nje čak kad pčelama zatreba stvara i korist (vlagu imaju dostupnu a da ne kaplje po njima) i to je sve.
http://www.scribd.com/doc/160655911/Kon ... -u-Kosnici

Ispod znam da ne mora biti ništa imao sam i tako, pčelama ne smeta ali uvjeren sam s obzirom na podneblje da je bolje zatvoreno. Uostalom u prirodi nema otvora do male rupice ako baš idemo gledati sve je iz zatvoreno voslom i dobrano propolizirano.

Povratak na “Radovi u Listopadu (lat. October)”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost