Travanjski poslovi u pčelinjaku

Teme vezane uz radove u pčelinjaku tijekom mjeseca Travnja (lat. Aprilis)
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Travanjski poslovi u pčelinjaku

11 Tra 2013, 09:19

Otvori košnicu na koju češ pripojiti, stavi gore list novinskog papira, uzmi nastavak te košnice koju spajaš i stavi na vrh košnice odnosno na papir i poklopi. Košnicu provjeri za cca tjedan dana. Ako i postoji matica u ovoj slabija gubi bitku i opstaje ona "jača".
Nakon toga ide sortiranje okvira u ta dva (ili tri) nastavka.
Pregledavaju se svi okviri, odabiru najbolji okviri s medom, peludomi leglom. Poslažu se u donjui nastavak, s time da se pazi raspored. Leglo (mlado) se NE razbija već ide u sredinu, poklopljeno ide na krajeve mladog ili iznad. Stavljaš li satnu ona ide na krajeve nastavka, dolje dvije gore dvije. Prihrana sirupom!
Prilog
spajanje.jpg
spajanje.jpg (31.13 KiB) Pogledano 1129 puta
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

11 Tra 2013, 09:32

Jura, ako si siguran u svoj pregled, onda ide novina preko nastavka dobrog društva na koje ćeš dodati to bezmatično, malo novinu zasijeci na nekoliko mjesta da se lakše probiju ka gore i dodaj bezmatičnu. Nije loše dodati malo sirupa u hranilicu ili pogaču. Sit je uvijek raspoloženiji od gladnog.
Poslije 3-4 dana sredi stanje (očisti ostatke novina i provjeri šta si i kako uradio).

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
medvedv
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

11 Tra 2013, 09:38

Neznalica je napisao:Sit je uvijek raspoloženiji od gladnog.

Prihrana, osobito sada ali i inače, jer sve kasni vani. Kad ima hrane "na bacanje" kod pčela nema nervoze slično ti je i kod ljudi samo je kod njih to dobilo drugačije razmjere naučili su višak prisvajati :lol: .
... alaj volim ovaj režim, pčele rade a ja ležim ...

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

11 Tra 2013, 10:14

Akarlovicu, u čemu je štos? Vidio sam Jurino pitanje i odgovorio, tvog posta nije bilo, a tek sad vidim i tvoj post. Naime razlika između tvog i mog posta je 13 minuta. Jer, da sam vidio tvoj post, ne bih ja duplirao. Je li u pitanju period neke obrade i prosljeđivanje posta dok ne postane vidljiv? Znaš, ja sam ti za ovo analfabeta.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

11 Tra 2013, 11:47

Evo me natrag vani je baš takvo vrijeme da te mami van. Pa nije to loše ako isto ili slično napišemo znači da ima u tome nešto. :lol:
Nema ovdje obrade nikakve niti je moguće ubacivanje između na phpBB forumu. Moguće je samo da sam ja počeo prije pisati i završio u trenutku kad si ti još pisao. Vrijeme posta?
Njegov se post nalazi na zadnjoj stranici pa ako si recimo duže čitao i ostala ti otvorena pa si tek onda išao odgovarati to je moguće pojašnjenje. Ako nekom odgovaraš ovdje, a netko prije tebe već odgovori phpBB forum softver te na to upozori, pa eventualno još možeš i na to se osvrnuti ... pa si vjerojatno duže reagirao prije nego si kliknuo odgovori. Ne znam točno, samo nagađam prema mogućnostima foruma sam odgovorio i podebljao ono vrlo vjerojatno.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

11 Tra 2013, 14:24

Akarlovicu, ma nema veze, samo sam rekao zato što sam bespotrebno uduplao post i zauzeo prostor. A jedan od problema mogu biti: ćevapi koje sam nabrzinu razdužio.

I mene vrijeme mami: sunce se baš razbacalo, piri malo vjetrića, ali mi je radno vrijeme mač za vratom. Nema veze.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

11 Tra 2013, 17:48

Neznalica je napisao: bespotrebno uduplao post i zauzeo prostor.

Nije to bespotrebno, ne sekiraj se. Mjesta na forumu to znam ima toliko da ga nećemo popuniti nikad pa ni onda. Svaki post ovdje ima svrhu i namjenu ovo nije neuobičajena pojava ako pišemo istovremeno. I ja nekad počnem pisati pa me nešto omete i nastavim kasnije ... bolje da su pitanju stigla dva ili više odgovora nego ni jedan zar ne?

Korisnički avatar
jura
kućna pčela
kućna pčela

11 Tra 2013, 21:19

Hvala na savjetima, odrađeno je sve.
Ali, vjerojatno zbog vjetra, pčele iz neke od košnica su bile lude ostatak dana :evil:
A budući da mi je pčelinjak kraj kuće, uopće nije bilo zabavno, ko da imaš par rotvajlera na dvorištu smajlinocoment

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

12 Tra 2013, 18:10

Jura,tu zajednicu prije spajanja još jedanput detaljno pregledaj okvir po okvir i ukoliko nađeš kakvih matičnjaka poništi ih,pogledaj još dal ima maticu i ukoliko nema ,preko novina stavi na neku jaku zajednicu ,malo po sredini zaderi papir.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

12 Tra 2013, 23:20

Palestinac je napisao:Jura,tu zajednicu prije spajanja još jedanput detaljno pregledaj okvir po okvir i ukoliko nađeš kakvih matičnjaka poništi ih,pogledaj još dal ima maticu i ukoliko nema ,preko novina stavi na neku jaku zajednicu ,malo po sredini zaderi papir.

Slažem se, majstore. Ja sam mu odmah skrenuo pažnju slično:

Jura, ako si siguran u svoj pregled, onda ide novina preko nastavka dobrog društva na koje ćeš dodati to bezmatično, malo novinu zasijeci na nekoliko mjesta da se lakše probiju ka gore i dodaj bezmatičnu.

Ono: "Jura, ako si siguran u svoj pregled," značilo je da još jednom provjeri ima li maticu. No, nisam htio direktno reći jer i sam znaš, a ja sam dosta puta doživio, da se neko naljuti kad mu daš savjet, primjedbu ili nešto upitaš, a sve s najboljom namjerom.

Pozdrav, svako dobro!

Povratak na “Radovi u Travnju (lat. Aprilis)”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost