Bagrem smrzo,šta sad?

Teme vezane uz radove u i oko pčelinjaka tijekom godine
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Bagrem smrzo,šta sad?

28 Tra 2012, 18:29

Ograničavanje pred gl.pašu (bagrem)treba obaviti ovih dana,a svjedoci smo da je to propala stvar za većinu nas ,jer desilo se ono što odavno nije ,bagrem je gol i od cvatnje ništa .Pčele su već dobro razvijene ,kod većine drže i dva nastavka,unosi slabi ,ponegdje na razini dnevne potrošnje a poneki kolege su do jučer hranili pčele.Amorfa je daleko,kao i livade,repice nema svugdje a gdje je ima slaba je i rijetka.Svakako u ovom momentu treba omogućiti pčeli da gradi ,ograničiti matice ako ima nade za nekakvu pašu u svibnju ili ne uvesti rešetke već pustiti nesmetanu gradnju i nesenje do pred nekakvu pašu ovisno gdje pčelarimo.Stacionarci su u nepovoljnijem položaju u ovim prilikama i sam tako pčelarim,pa sam odlučio bez rešetki pustiti pčele do 15 .05.na razvoj,a onda ograničiti matice za amorfu i livade ,jedine adute s mog terena.Praksa kaže da za tihe i uopće slabije paše treba imati jake pčelce jer samo takvi nešto donesu ,a upravo je to i ostalo na meniju.Medno svima!

frankoradja
matica
matica

Re: Bagrem smrzo,šta sad?

28 Tra 2012, 21:14

znači dobro bi imati košnice na dva plodišta,a ne raditi ograničenje na jedno?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

29 Tra 2012, 08:22

Varaždinska i Krapinsko zagorska županija su ok emoticon-flower samo nemojte prenositi dalje :lol: krepala mi baterija (opet) pa nisam slikao ...
činjenice:
malo plodište = malo legla / malo legla = malo pčela / malo pčela = malo meda
veliko plodište = puno legla / puno legla = puno pčela / puno pčela = puno meda ( uz uvjet da oko nas ima biljaka)
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

29 Tra 2012, 23:05

kod mene kako sam vec pisao tak-tak bagrema ima od izobilja hmm.onak vidit cemo,dali priču drži ona teza da ako bagrema ima da ga gro pčela nemre pobrat svog...ovo ce bit test....ak nist drugo čeka se lipa i kesten.....selim pa makar autom...
Jednog dana kad zamedi bagrem bit cu spreman.

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

02 Svi 2012, 00:30

gledam danas društva,i radna atmosfera ko da nije praznik rada.... u drugim nastavcima šibaju med friški,neznam odkuda,imao sam nesto satne za dodradu i nju su izgradile turbo...

zaperci samo na jednoj....ostale izgleda da su se blokirale sa medom,pošto šibaju medu u sredu a ne pokraj....danas nisam stigo to prerazvrstat,budem u petak.....no pitanje ostaje sto to nose da medi iskreno voce je na izmaku gdje gdje koja još kasna jabuka i po šumi šumsko cvjece,vidim bukve su odvcjetale,tješim se da je repica prva tek na 2 km zračne,no danas sam bio u izvidnici i bit ce tu i skoro 3 km zračne linije,
zar je moguce da ipak tamo odlaze??

Korisnički avatar
Prim
matica
matica

02 Svi 2012, 11:33

bagrem vjerojatno..... kod mene se već otvorio prije 3,4 dana....a i nemora bit

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

02 Svi 2012, 20:33

Karlovac barem kod mene u okolici bagrema ima koji je procvijetao ali vecina suha ko barut tako da neznam mozda popravim sa kestenom toga nije mraz sjebo

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

02 Svi 2012, 22:41

ja si razmišljam da spajam bagrem,lipu,livadu? koliko je to poželjno(dobro) ili ne' ?
pošto je izgledno loš rezultat neke vece količine bg. mislim si, da idem na količinu ali na kraju što je meni recimo lipa i livada,ovisi kako se iskaže zlatošipka...napomena da mi ove godine nije cilj sortnost.

Robert_Tomic
matica
matica

03 Svi 2012, 14:10

kod mene se bagrem maximalnom brzinom obnavlja .. na nekom drvecu cak i cvijeta ima emoticon-flower emoticon-sun :skace:: :skace::

Robert_Tomic
matica
matica

03 Svi 2012, 18:54

znaci .. kaj da radim ? plodiste stanim na dva nastavka ili jedan ? :D tri nastavka na košnicama imam .. dosta jaka drustva

Povratak na “Radovi tijekom sezone”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta