Ograničavanje pred gl.pašu

Teme vezane uz radove u i oko pčelinjaka tijekom godine
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Ograničavanje pred gl.pašu

22 Sij 2012, 19:41

Ta gl.paša je bagrem skoro u cijeloj kontinentalnoj Hrvatskoj.Dolazi najčešće od 1-15 .05.a traje 10-15 dana ,obilna je i glavni je adut većine pčelara ,osobito stacionaraca.
Zašto ograničavanje matice? Zato ,jer će razviti veliko leglo ,na čiju othranu ode med i vrcanje će biti slabo ili nikakvo.Recimo da se pčelac razvio na 2 nastavka (pun pčela),desetak dana pred cvatnju bagrema uvodimo treći nastavak .Na polegnut krov stavimo nastavak s okvirima (sać.osnove ili izgrađeno saće)iz sredine izvadimo nekoliko okvira .Otvorimo košnicu i tražimo maticu,okvir na kojem ju uočimo ide u novi nastavak ,još dodamo par okvira s otvorenim leglom i okvir meda .Matica i leglo u sredinu nastavka ,a okvir s medom bočno uz stjenku nastavka.To ide na podnjaču,na to Hanemanka i na nju nastavci s leglom .Prazninu oduzetih okvira popunimo tako da leglo uvjek bude po sredini nastavaka (drugog i trećeg),a sa strana izgrađeno saće ili sać.osnove,s tim da ako su sać osnove ,staviti ih u nastavak iznad rešetke.To je gotovo.Ukoliko rešetka nije uokvirena s letom,potrebno je istu uokviriti ili (tako je kod mene)svi nastavci mi imaju rupu na prednjoj strani promjra 18mm može i veća.Svrha rupa na nastavcima i leta na rešetki je izlaz trutova koji su iznad rešetke i dodatno leto za skupljačice meda.Da se ne guraju na gl.leto pa kroz rešetku u medište.Nakon ograničavanja ja otvaram čepove na tim rupama da se pčele malo naviknu do paše na nove ulaze.Šest dana nakon ograničavanja treba pregledat sve okvire s leglom iznad rešetke i potrgat započete matičnjake ,koje pčele redovno potegnu na mlađem leglu (ako ga ima)jer se osjećaju bezmatice ,koja je daleko od njih .(u nastavku na podnjači).To bi uglavnom bilo sve.Leglo iznad rešetke će se izvaliti ,nešto prije cvatnje nešto kasnije,do kraja cvatnje i vrcanja bit će gore čist med.

Korisnički avatar
Prim
matica
matica

Re: Ograničavanje pred gl.pašu

22 Sij 2012, 23:37

Hvala @palestinac, puno mi znače ove Vaše teme koje otvarate jer će mi uveliko pomoći pošto sam početnik, samo tako nastavite, živili

smajlibravo

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: Ograničavanje pred gl.pašu

23 Sij 2012, 18:16

Prim je napisao:Hvala @palestinac, puno mi znače ove Vaše teme koje otvarate jer će mi uveliko pomoći pošto sam početnik, samo tako nastavite, živili

smajlibravo
Nemorate hvalit,hvata me nelagoda :oops: Oće mi se pisat ,posla još nema nekakvog jačeg kod mene.Ovo što pišem su osnove pčelarenja ,pčelarski teren je dosta klizav,pa nemojte ovo doživljavati kao sveto pismo ipak ,iza svega stojim ,pogotovo zato što sam tako radim . emoticon-yes

Povratak na “Radovi tijekom sezone”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost