Prvo proširenje pčelaca

Teme vezane uz radove u i oko pčelinjaka tijekom godine
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Prvo proširenje pčelaca

19 Sij 2012, 18:55

Osjetljiv posao ,koji se mora obaviti baš na vrijeme jer kašnjenje koči razvoj zajednica ,a prerano proširenje vodi također zaostajanju u razvoju.Cilj proširenja je omogućiti pčelcu gradnju saća ,a matici nesmetano nesenje što rezultira brzim razvojem zajednica kakve nam i trebaju za glavnu pašu .Kalendarski gledano ,proširenje se radi pojavom ozbiljnijeg unosa nektara i peluda,a to je cvatnja voća i vrba ili proljetne livade .(kraj ožujka ,početak travnja)Pogledom na okvire vidimo koliko pčelac drži ulica,ako je na devetom okviru ,pun pčela ,ima i friškog nektara,vrijeme je za dodavanje nastavka.Ako imamo saćne osnove ,na polegnut krov(limom na zemlji) stavimo sanduk,iz sredine izvadimo 2-3 okvira,zatim iz pčelca izvadimo toliko okvira s poklopljenim leglom i popunimo prazninu (sredina nastavka).Pčelcu spojimo okvire ,a saćne osnove dodamo sa obje strane.Sredina mora ostati kompaktna po sredini i dolje i gore zbog topline.Uvjek saćne osnove dodavati bočno do legla,nikad presjecati leglo okvirima sa sać. osnovom.Stavimo taj novi nastavak gore i to je to.Zajednice uzimljene na 2 LRnastavka proširujemo zamjenom mjesta nastavaka uz stavljanje čiste podnjače.Gornji nastavak također treba biti pun pčela .Na polegnut krov stavimo čistu podnjaču ,na nju gornji nastavak ;uklonimo donji nastavak skupa s podnjačom,gornji s čistim podom stavljamo na mjesto i na njega stavljamo donji nastavak koji najčešće bude prazan,mada nekad matica počne zalijegati i prema dolje.Eto,proširenje gotovo.Matica će u nedostatku prostora za nesenje (dolje)prijeći u gornji nastavak ,a pčele će odozdol prenositi med također u gornji nastavak ,za 15 dana taj prazni nastavak zakipit će pčelama .

matula
kućna pčela
kućna pčela

Re: Prvo proširenje pčelaca

20 Sij 2012, 10:28

Molim da mi ovo dodavanje praznog nastavka malo razjasnite. Dali prazan nastavak sa satnim osnovama ili izgrađenim saćem ili pola pola (1izgrađeno saće, 1 satna osnova). Hvala

Korisnički avatar
div@n
trut
trut
Kontakt:

20 Sij 2012, 12:05

Palestinac pozdrav,
Ovo je po meni zabuna,a trebalo je vjerojatno pisati iza 21dan? :idea:
Vaš citat: za 15 dana taj prazni nastavak zakipit će pčelama .
P.S.
Ne stigne se pčela izleći za 15 dana.
LP i [trink39.gif]

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

20 Sij 2012, 18:19

div@n je napisao:Palestinac pozdrav,
Ovo je po meni zabuna,a trebalo je vjerojatno pisati iza 21dan? :idea:
Vaš citat: za 15 dana taj prazni nastavak zakipit će pčelama .
P.S.
Ne stigne se pčela izleći za 15 dana.
LP i [trink39.gif]
Nije zabuna.Matica nese svaki dan ,legla je u svim fazama uvijek.Jedne se izvaljuju neke su jednodnevno jaje.Za otprilike 2 tjedna gornji nastavak je zaposjednut pčelom,ima tu poklopljenog legla i otvorenog,mlade pčele koja radi kućne poslove i,nastavak je zaposjednut.Istina radilici treba 21 dan da se izleže.ali bit proširenja je da se pčele zaposle i da se matici omogući intenzivno nesenje ,a to je učinjeno.Gore je toplije ,ima praznih stanica saća za nesenje i za prenošenje meda odozdol prema gore jer pčele ne drže med blizu leta.To prenošenje meda usput stimulura maticu (kao unos nektara) i sve skupa nema nezaposlenosti .Za 21 dan kako kažeš ,dolje će se sva pčela izleći i možemo opet zarotirat nastavke ili dodati treći nastavak uz ograničavanje matice Hanemankom,ali o tom drugi put.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

20 Sij 2012, 18:26

matula je napisao:Molim da mi ovo dodavanje praznog nastavka malo razjasnite. Dali prazan nastavak sa satnim osnovama ili izgrađenim saćem ili pola pola (1izgrađeno saće, 1 satna osnova). Hvala
Ovako.Pčelcu koji je preživio zimu u jednom nastavku ,kod proširenja dodaješ drugi nastavak.On može biti samo sa sać. osnovama ,a može biti i izgrađeno saće,ovisi šta imaš.Bitno je da uvjek podigneš gore 2-3 okvira poklopljenog legla u sredinu nastavka.Nemoj "šarati" jedno izgrađeno jedna sać. osnova,ako imaš npr.5 okvira izgrađenog saća neka okviri budu jedan uz drugi(izgrađeni),a sać osnove uz bokove s obje strane.Kujiš ? :lol:

Korisnički avatar
Prim
matica
matica

20 Sij 2012, 21:42

Pošto sam ovo ljeto počeo pčelariti, čitajući ovu temu i postove moram reći da mi nije jasno nešto....

Ovdje se spominje proširivanje plodišta ako se ne varam. Znači dodajemo još jedan nastavak (sa satnim.osn ili izgrađeno) da pčele izgrade i ponude matici izgrađeno saće na zalijeganje, naravno uz prevješavanje 2 okvira s leglom u taj novi nastavak, usput time sprječavamo rojenje jer pčelice i matica imaju šta raditi(izgradnja satnih osnova, čišćenje starog saća, hranjenje legla,... itd). nadam se da sam u pravu i da se o tome radi???

Inače u mojem kraju, tj pčelinjaci koje sam ja vidio imaju samo po 2 nastavka i to jedan plodište i drugi medište???
Tako je isto i kod mene, te sada ne znam da li je bolje ići na 2 nastavka plodišta ili ostati na jednom ako se o tome radi u spominjanom..
Dajte mi neke savjete sada za proljeće šta da radim, da li da širim plodište na 2 nastavka ili ostavim ovako na jednom kako je i kupljeno??

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

21 Sij 2012, 18:05

Čuj Prim,glede onog što pišeš o proširenju to je ok.U pčelarenju LR-om.nema plodište -medište.Imaš nastavke ,sve iste i služi se s njima svako prema svom znanju.Čas su plodišta ,a opet kad uzmeš Hanemanku ,ono iznad je sad medište.Ako imaš buran razvoj zajednice i znaš kad ti počinje glavna paša (u 3 dana),proširuj i omogući matici i pčelama da izgrade i 2 nastavka saća i neka matica slobodno nese u sva 3 nastavka,Dakle sva 3 su plodište.E sad,10 -ak dana pred gl.pašu ,nađeš maticu i okvir na kojem ju nađeš i još 2-3 okvira s najmlađim leglom staviš u jedan od ta 3 sanduka ,sanduk popuniš sać .osnovama ili praznim izgrađenim saćem i to ide na podnjaču ,na to Hanemanka i na nju ona 2 sanduka s leglom.Sad je to iznad medišta ,a onaj sanduk na podnjači plodište.To se zove ograničavanje matice i ima za cilj da se do početka gl. paše izvali dio pčela .a do kraja paše sve,i onda lijepo to iznad rešetke (medišta) vrcaš ,čist med,nema legla.O tom ograničavanju ću još pisat posebno.Da neki pčelare s dva sanduka ,1 plodište + 1 medište,ali to je glupost ili imaju slabe zajednice (nerazvijene)Kad bi ja tako radio ,svi pčelci bi mi se izrojili i prije bagrema (meni glavne paše).Tehnika pčelarenja LR-om zahtjeva i teoretsko znanje i iskustvo,da bi iskoristio sve što pčele mogu,a to je i cilj pčelarenja,bar meni. emoticon-yes

Korisnički avatar
Prim
matica
matica

21 Sij 2012, 18:31

@palestinac... puno hvala na ovom postu i uputama, dobro da postoje takvi ljudi kao što ste Vi pa hoće sve objasniti... kao što sam rekao prošlo ljeto kraj 7mj sam kupio košnice, tako da mi puno znači kada mi neko objasni što trebam napraviti u proljeće kada i kreće razvoj društva..

Znači u proljeće kada temperature dostignu 15"C prilikom pregleda primjenit ću ovu Vašu metodu iz prvog posta, hvala još jednom, živili

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

21 Sij 2012, 19:24

Prim je napisao:@palestinac... puno hvala na ovom postu i uputama, dobro da postoje takvi ljudi kao što ste Vi pa hoće sve objasniti... kao što sam rekao prošlo ljeto kraj 7mj sam kupio košnice, tako da mi puno znači kada mi neko objasni što trebam napraviti u proljeće kada i kreće razvoj društva..

Znači u proljeće kada temperature dostignu 15"C prilikom pregleda primjenit ću ovu Vašu metodu iz prvog posta, hvala još jednom, živili
Nemaš šta zahvaljivat,ljudi smo ne?

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

22 Sij 2012, 09:12

zaista dobro objasnjeno i sam sam imao dileme oko vise nastavaka ali ovo je zbilja slikovito receno svaka cast

Povratak na “Radovi tijekom sezone”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta