dodavanje matica- zamjena

Teme vezane uz radove u i oko pčelinjaka tijekom godine
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

dodavanje matica- zamjena

02 Srp 2012, 22:43

Mnogi pčelari mjenjaju stare matice mladima u srpnju i kolovozu , što nije loše ,jer mlada matica ma iz kakvog uzgoja bila,za uzimljenje je bolja od stare izraubane.To je skopčano s određenim problemima jer ovi mjeseci su u mnogim krajevima bespašni ili slabopašni a to komplicira dodavanje matice.Eto par pravila. Prvo i osnovno ,par dana pred zamjenu matica prihraniti zajednice kojima dodajmo novu maticu(ako je bespaša) ,na dan zamjene ,staru pronaći i ukloniti / za 6-8 sati ( kod skuže da nemaju maticu) dodati sparenu maticu u kavezu zatvorenom (izlaz) novinskim papirom stegnutim gumicom ili zatvorenim tjestom (pogača),istodobno uliti sirupa u hranilicu i ostaviti.Sutra bi matica trebala biti van kaveza ,oslobođena papirne zaštite ili tijesta.Rupa od izlaza može se zatvoriti i drvenim čepom ,pa sutra kad otvorimo i vidimo ponašanje pčela na kavezu možemo izvaditi čep ili ne. Ako hrane maticu ,sve je ok ,al ako agresivno pokušavaju likvidirati maticu ,ne puštati ju ,jer ju ne prihvaćaju.Razlog može biti da imaju matičnjak ,dakle odgajaju svoju i tad se moraju okvuri pregledat i ukloniti matičnjake.Još da dodam, društvo koje je imalo oplođenu maticu a mjenjamo je ,prihvatit će isključivo oplođenu maticu,a društvo koje je bezmatak ili novoformirani nukleus prihvatit će i mladu neoplođenu maticu.

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

Re: dodavanje matica- zamjena

03 Srp 2012, 10:24

Imam u plodištu 2 zatvorena matičnjaka,dosta poklopljenog legla i maticu s oštećenim krilom. Matičnjake nisam uništio jer se sve ostalo čini normalnim i miriše mi na tihu zamjenu. Sad, ako sam pogriješio, za tjedan dana imam rojenje i možda ulovim, a možda i izgubim roj, ali znam da stara matica ne može iz košnice. ??? Ak je tiha zamjena - bingo, makar matičnjaci nisu na "pravom mjestu" za tihu zamjenu.
Uglavnom, ostavio sam da se stvar razriješi sama po sebi. Pitanje. Da li sam budala u pogledu odluke? Što bi ste Vi učinili?
(Vruće je nenormalno i, iskreno, neda mi se previše čačkati po košnici.

furdaš
trut
trut

03 Srp 2012, 15:28

dali pčele prave matičnjak na sredini okvira kad rade tihu zamjenu

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

03 Srp 2012, 20:15

furdaš je napisao:dali pčele prave matičnjak na sredini okvira kad rade tihu zamjenu
Karakteristično za tihu smjenu su najčešće 2-3 krupna matičnjaka,najčešće na sredini ili bliže prednjoj okomitoj letvici okvira.Bar sam ih ja uvijek tamo nalazio.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

03 Srp 2012, 20:22

Zebeleni je napisao:Imam u plodištu 2 zatvorena matičnjaka,dosta poklopljenog legla i maticu s oštećenim krilom. Matičnjake nisam uništio jer se sve ostalo čini normalnim i miriše mi na tihu zamjenu. Sad, ako sam pogriješio, za tjedan dana imam rojenje i možda ulovim, a možda i izgubim roj, ali znam da stara matica ne može iz košnice. ??? Ak je tiha zamjena - bingo, makar matičnjaci nisu na "pravom mjestu" za tihu zamjenu.
Uglavnom, ostavio sam da se stvar razriješi sama po sebi. Pitanje. Da li sam budala u pogledu odluke? Što bi ste Vi učinili?
(Vruće je nenormalno i, iskreno, neda mi se previše čačkati po košnici.
To je 99% tiha smjena,da su rojevi mat. bilo bi ih više.Pa ,dobra odluka ostaviti to namiru,tako bih i sam .Stvarno je vruće i nije za kopanje po košnicama,osim u jutro ako se nešto mora napravit.

Povratak na “Radovi tijekom sezone”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost