O Christ i Warré košnicama

Ovdje spadaju teme isključivo o Warré košnicama
Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

Re: O Christ i Warré košnicama

01 Lip 2013, 00:11

A da ne bi bilo kako imam napravljene nenaseljene, evo i ovo.

Pozdrav, svako dobro!

Japanka, gradnja 2012. g., 3, A.JPG

Japanka, gradnja 2012. g., 2, A.JPG

Warre, jesen 2011., 3, A.JPG

medno.net
Novi korisnik
Novi korisnik

27 Stu 2013, 00:25

Sve ove košnice koje ste nabrojali mi se jako sviđaju i več dugo ih proučavam . Mogu samo reči za svaku od njih da je odlična , ekološka i ne košta puno za održavanje ili rad sa istom .
Ali smatram da niti jedna od njih nemože se koristiti u profesionalnom pčelarstvu ...

stoga vam predstavljam :

PRO APIS KOŠNICA :
Karakteristike :

KOŠNICA "" PRO APIS "" NJENE KARAKTERISTIKE I PREDNOSTI U ODNOSU NA OSTALE NASTAVLJAČE !!!!!!

-1. Lakoča rada - 2 x plodište po 26 cm visine i 2 x medište po 17 cm visine , Širina-Dužina 41,2x41,2 cm (kocka) a između plodišnih i medišnih nastavaka je matična rešetka.Strogo odvaja plodišta od medišta/ zna se šta je od pčelara a šta pripada pčeli , anulirana ljudska pohlepa !!! Nikada ne vrcamo med iz PLODIŠNIH NASTAVAKA - TO JE OD PČELJINJE ZAJEDNICE !!! .Tako da uvjek ima 10-15 kg meda u zajednici koji je potreban kako bi zajednica uvjek bila u snazi.Zbog jačine zajednice nije potrebno prevješavati leglo i deblokiravati ili prevješavati okvire sa peludom u jakoj peludnoj paši.Ukupno prima u 3 nastavka 60 kg meda.U dva medišna i jedan plodišni ,PONAVLJAM-med iz plodišta nikad ne uzimamo pčeli!! Ako dođe suša uvjek imamo dovoljnu zalihu meda u 2. plodišnom nastavku zbog debljine mednih vjenaca. Kako nam zajednica nebi propadala tokom sušnog razdoblja med je uvjek prisutan u zajednici . Kod jakih pčeljinjih zajednica zajednica manja je mogučnost bolesti . Veči prinosi uz manje rada po jednoj košnici.Tako da sa istio uloženim vremenom održavamo više košnica.

-2. Riješen je problem zimovanja - jer je hrana uvjek iznad klupka . To jest kritičan dio izlaska pčeljine zajednice iz zime . Mogučnost automatskog stimuliranaj zajednice u prolječe sa vlastitim mednim okvirom (netreba vam pogača ) kojeg postavljam na gornje okvire , ispod 4u1 hranilice . Uzeto sve najbolje od meni poznatih košnica i ukomponirano u pro apis košnicu.

-3. LR - volumen - 60 000 čelija u dva nastavka + bonus veliki medni vjenci u 2. Plodišnom nastavku ( slično kao kod DB košnice , ali lakša manipulacija sa nastavkom ili okvirima ) .Pogodna za seleče pčelarstvo (pčelarske kontenjere ) zbog iste širine kao i LR košnica / 41,2 cm .

-4.KOCKA - oblik 41,2 x 41,2 ,(slično kao kod RV košnice ) pčele vam ne umiru preko zime jer su uvjek u doticaju sa medom . Lakše se brane od tuđica / grabeži. Brže se kreču kroz 300 ulica koje su sada ukrižane kao kod RV košnice . KOMPATIBILNA SA RV I EKO RV KOŠNICOM !!!

-5.DB - tehnologija pčelarenja - manje rada i intervencije pčelara u prolječe i tokom cijele godine u plodištu. Manje stresa za pčele od strane čovjeka . Zbog manjeg potrebnog broja otvaranja košnice .

-6. Pogodna je za eko pčelarstvo - zbog malih dimenzija medišnih okvira moguče je pčeli omogučiti da sama izgradi sače koje nije tretirano kemikalijama i u koje matica kasnije ne leže leglo . Zbog toga što su medišni i plodični okviri strogo odvojeni matičnom rešetkom. Medišta nikada ne rotiramo sa plodištima. U medištu je uvjek samo med i DJEVIČANSKO SAČE ,VOSAK, koji netrebamo mjenjati tokom godina.
- Nije potrebno prevješavati leglo i deblokirati ili prevješavati okvire s peludom tijekom jake peludne paše ili tokom godine. Tijekom cijele godine pčela radi umjesto pčelara, kao u prirodnom staništu - šupljini drveta ili pletari. Ekološko pčelarenje je u početku skuplje ali je kasnije 2-3 puta isplativije . Med je traženiji , skuplji a također i vosak te ostali pčeljinji proizvodi .

-7. Brži proljetni razvoj - u dva plodišta u obliku kocke, VŠD 26 x 41,2 x 41,2 cm.
- Lakše se dobiva sortni med u dva medištima , VŠD 17 x 41,2 x 41,2 CM. Med prije sazrije u manjim okvirima. Jednostavniji rad i lakša manipulacija s dva medišta od 17 kg. NEMA ROTACIJE PLODIŠTA S MEDIŠTIMA .Bolja je od LR, RV ili Farrar košnice zbog jednostavnijeg rada, veće učinkovitosti i sigurnog zimovanja.

-8. Posebno konstruirana hranilica 6u1-multifunkcionalna – koja se po potrebi pretvara u zbjeg,hranilicu u koju ide medni okvir ili sirup , podnicu , sneglerovu dasku,bježalicu i pregradnu dasku za dvomatično pčelarenje. Pomoču ove hranilice možemo raditi dvomatično i netrebamo kupovati dodatni nukleus –košnicu kako bi proizveli novu pčeljinju zajednicu.Sve se radi u jednoj košnici. Proizvodnja nove zajednice ilii prije glavne paše pojačavanje osnovne zajednice.
-9. Posebno konstruirana antivarozna podnica sa kosim ulazom i ugrađenim češljem protiv miševa-omogučuje nam da nemamo grabež na pčeljinjaku.zbog kosog leta i češlja. Podnica ima duži vjek trajanja jer leto nije vani i nemože doči do gušenja pčela tokom zime . Snjeg nemože zatvoriti ulaz u košnicu jer leto nije izvučeno.
Detaljnije informacije dalje u tekstu ili na www.medno.net.
www.medno.net/PRO APIS KOSNICA.htm

Detaljnije informacije dalje u tekstu ili na http://www.medno.net.

http://www.medno.net/PRO APIS KOSNICA.htm

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

23 Lis 2015, 21:47

Da se i ja malo uključim oko Warre košnice.
Zanimljivo je ovo što ste napisali i zanimljiva je, opčenito koncepcija pčelarenja tom košnicom. Prije tri i pol godine sam napravio 3 komada po 3 nastavka Warre košnica s ne originalnom podnicom (napravio sam duboku podnicu da bi izbacio Warre hranilicu). No, umjesto da ja pčelarim, kad su košnice bile gotove, prijatelj je izvadio novce i odnio mojih ruku djelo. Pčelario je s njima 2 godine (ja sam mu asistirao), a onda je Varoa došla po svoje.
Iskustva su mješovita. Dopada mi se način nastavljanja , zapravo podbacivanja nastavaka, a zajednice se jako dobro razviju (prejako ak se ne pazi - rojenje). Zamišljeno je da se takva košnica otvara samo 2 puta u sezoni, no to danas nije moguće.
Što mi se ne sviđa a mislio sam da će mi se sviđati?
Fiksno saće! To je šlampavo i neuredno saće, koje zahtjeva intervencije za smjer izgradnje (trganje i usmjeravanje). Dobra strana tog saća su prirodne čelije i veća debljina i dubina. O okusu ne moram trošit rijeći - super.
Nema starog saća u košnici! Dobra stvar za zdravlje pčela. Kod uzimanja meda, saće se reže iz košnice i nema nazad. Plodišno sače se slijedeće godine diže prema gore (podbacivanjem) i tako saće može biti maksimalno 2 godine u košnici.

Sve u svemu vrlo prihvatljivo, a prvo što bi promjenio je izbacivanje top bar letvica i korištenje pokretljivog saća sa voštanim starterom ili satnim osnovama.

Kako sam zabrijao na takvu košnicu, došao sam do izvjesne Voirot košnice za koju kažu da je veliki Warre. Ima nekoliko izvedbi, a najzanimljivija je po meni Voirnot s jednakim nastavcima četvrtastog oblika, u nekoliko bliskih dimenzija i pazi vraga! Jedna od tih dimenzija se na našim prostorima zove Rodna Voja?
E sad, to je košnica koja ima mogučnost postavljanja okvira prema letu na toplo i hladno, visoku podnicu, nisku podnicu, hranilicu u koju se na koso (skoro položeno) ubace dva okvira puna meda kojima se vilicom malo otklope poklopci, bježalicu, prozore i punjenje s 10 okvira(9 okvira medišta - ko radi na taj način).
Sviđa mi se jako i moram je napraviti bar za probu, ali onu manju unutarnjih dimenzija 365x365x200 i okvir 330 x 190, koja ima bolji razvoj od veće dimenzija kod nas ne znam zašto, Vojine košnice. Francuz mi je poslao i tehnologiju kojom on radi, a ne razlikuje se bitno od naših načina.

Kod Warre košnice su problematične neke stvari i neka riješenja, makar mislim da bi se orjentacijom na Lyensov model Pastorale, slične košnice to moglo uredno riješiti.
No na kraju, standardi! Ovo što sam napisao nemojte raditi kod kuće. Držite se svoje standardne košnice s kojom pčelarite, a ovo uzmite kao zanimljiv razgovor ili eksperiment, pogotovo ako živite od pčelarstva.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

24 Lis 2015, 17:14

Ova zadnja 3 retka su ti prava mudrost.Standardi olakšavaju i poboljšavaju težak život pčelarski, ovo ostalo je u domeni zabave i razonode što svakako čovjeku treba .I nadalje sam dojma ,da je u pčelarstvu sve otkriveno jako davno.Dodao bi ,da se i nepokretno saće u pletari ,promjeni , podrezivanjem , u 2 god. komplet - osim medne kape koja je konstantno medna kapa .Ako ne podrezuješ , kad ostari, pčela ga sama kida - izbacuje i nadograđuje novi vosak.

Povratak na “Warré košnica”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost