O Christ i Warré košnicama

Ovdje spadaju teme isključivo o Warré košnicama
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

O Christ i Warré košnicama

27 Svi 2013, 09:02

http://pcelarstvo.hr/index.php/kosnice/ ... va-kosnica
Identični koncept košnice kakav nalazimo kod Warré košnice prvi je objavio Pfarrer Johann Ludwig Christ (1739-1813) u svojoj knjizi "Anweisung zur nützlichen i angenehmen Bienenzucht für alle Gegenden".
On svoju modificiranu košicu, kao neki danas na primjer, nije nazvao "eko" iili "rodna" (kakve se danas javljaju kao izumi i patenti ?!?) već je opis i izgled jednostavno prilagodio i opisao, a po uzoru na originalnu dobili smo i Warré košnicu.
Sadržaj ovog i sličnih danas objavljenih sadržaja temelje se na drugom izdanju iz 1783. godine prepisanog iz staronjemačkog a koji je objavio Eric Zeissloff u ograničenim količinama. Pfarrer Johann Ludwig Christ je jednostavno razmišljao kako bi mogao po potrebi umetati neograničen broj nastavaka pod svoje košnice.

Tako kod Warré-a tijelo ima dimenzije 300mm x 300mm dok je Christ to tijelo modificirao na način da bude 298mm x 298 mm ukoliko je debljina stranice 27 mm ili 304 x 304 mm ako se radi na debljini stranica sa 24 mm. Visinu saća Christ također je bolje prilagodio u odnosu na Warréove zamisli, pa dok kod Warré košnice saće ima 200mm kod Christa je smanjeno na čak 122mm vjerojatno sa idejom kako bi punjenje i poklapanje saća išlo brže a kod jačih paša bi se nastavci podmetali po potrebi.
Slika
Kod Warré-a nastavak je bez prozora, a Ludwig Christ je to zamislio malo drugačije, on je zamislio da košnica ima prozorčić 190 x 68 mm sa poklopcem na svakom nastavku sa stražnje strane u cilju osmatranja stanja i prije otvaranja košnice odnosno podizanja samih nastavaka. Leta, ulaz košnica, se također razlikuju. Pa dok je Warré prakticirao šire i niže leto 120 x 15mm Christ je smatrao da leto veličine 108 x 34mm ima bolje mogućnosti te daje pčelama više "slobode" kod ulaza.
Slika
I sam krov košnice se razlikuje pa je Warréov krov zamijenjen drvenim krovom sa prozorčićem više nalik na LR krov.
christ maurer collage.jpg
izvor: warre.biobees.com
christ maurer collage.jpg (12.71 KiB) Pogledano 3079 puta

Warré košnice uzimljavaju se tako sa jednim mednim nastavkom te jednim plodišnim nastavkom. Christ je to prije njega zamislio malo drugačije jer je smatrao da je to kod njegove 122 mm bolje rješenje no kod modificirane Warré košnice kod koje to nije dovoljno s obzirom na manju visinu nastavaka na 122 mm. Tako se za njegov model u zimu ulazi sa sva nastavka meda i ispod toga dva plodišna nastavka

Prinos meda po punom nastavku se također razlikuje, tako kod Warré košnice prema opisu literature on iznosi 12 kg dok manji Christov nastavak ima cca 4,59kg.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

Re: O Christ i Warré košnicama

27 Svi 2013, 22:08

Mislim da ovo nije Christova, no Mauerova košnica (Rudi Maurer).

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

28 Svi 2013, 18:24

Christova nije ako mislis, a sliku bar ne u "originalu" prema okvirima ali mislim da su dimenzije i ostalo prema njegovim zamislima (slika nije moja)
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

29 Svi 2013, 09:31

akarlovic je napisao:Christova nije ako mislis, a sliku bar ne u "originalu" prema okvirima ali mislim da su dimenzije i ostalo prema njegovim zamislima (slika nije moja)

Znam da nije Christova jer se zna da je njegova imala samo 6 satonoša i ne zna se raspon. Naravno da znam i da slika nije tvoja, nego Rudija Maurera.

Drago mi je da si otvorio ovu temu jer volim pobjeći u historijat, zato i imam ono šarenilo na pčelinjaku, za koje si me pitao koja je svrha ili nešto slično, ne sjećam se.

Zarad pouzdane istine i svih drugih koji ovo mogu pročitati i prema ovome se ravnati, mislim da je problematično i ovo što navodiš:
Christ je to zamislio drugačije jer je smatrao da to kod njegove modificirane Warré košnice nije dovoljno

Nije Christ modificirao Warreovu, nego je moglo biti obratno: Warre se rukovodio Christovom, Kulandinom, Vitvitskijevom... da bi stigao do svoje "Narodne košnice" . Zanimljivo, nije bio samozaljubljen i nije ju nazvao po sebi, kako to danas mnogi čine (udare dva-tri nova ekserčića i to nazovu nečim svojim; obično je to neko zvučno ime). Smatra se da je i Christ iz prakse išao ka svojoj košnici, rukovodio se tzv. pletarom (ulišće, trnka i sl.), dakle košnice sa nepokretnim saćem, pa je tako stigao do svoje šestosatonošne, a Warre je kasnije napravio svoje dvije izvedbe: sa osam satonoša i sa devet ramova. Zato valja u centar staviti Warrea pa krenuti unazad (prethodnici) i naprijed (sljedbenici). Mislim da je najzvučniji sljedbenik Roger delon, i tako stižemo do alpske, a na sceni danas imamo tzv. Homičevu osmoramnu alpsku (imam je naseljenu), čija je visina nastavaka samo 108 mm, no to nije Homičevo. Delon je sam rekao da je bolja izvedba sa visinom od 108 mm, nego sa 215 mm.

Nadam se da nećeš shvatiti pogrešno jer je ovo samo zarad što potpunije informisanosti svih, a ne zarad tebe ili mene.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

30 Svi 2013, 16:51

Pa naravno da ne naprotiv sad kad čitam dio je nejasan dijelu fali pokoje slovo pa se rečenice mogu tumačiti svakako ... Sorry lapsus - ispravljeno - editirano je trebalo je pisati sad kad čitam malo drugačije da se ne stekne krivi dojam. Pisao sam o obje istovremeno, a završio samo ovu prvu dok sadržaj Warré košnice i pojašnjenje sljedi. Imaš li nešto (ili bilo tko) o Christ ili Warré košnicama "uživo" (ja nemam) bit će dobrodošlo da se objavi unutar sadržaja. Kad bolje razmislim i izbor naslova Modificirana Warré košnica nije najsretniji jer ne govori ništa pa ću ga izmjeniti u "O Christ i Warré košnicama"

No vratimo se radije raspravi ove dvije košnice. Radi se o gotovo identičnim košnicama razlika je u visini okvira (koji u biti ni ne postoji već je kao kod Top bar košnice samo satonoša) i nekim nijansama poput prozorčića... To što danas imamo takve košnice na balkanu kod kojih se proizvodi samo "eko med" je u stvari dobra stvar. Povratak pčelarenja na te pomalo zaboravljene košnice a autor koji je zabio umjesto čavla - dva, čavao-do tri svoj isprintan na HP printeru "patent" može objesiti doslovno o klin te je sasvim jasan razlog koji pojašnjava zbog čega iako mi je obečao pojedinosti to nikad nije dostavio. Vjerojatno bi izašla usporedba koja bi pokazala da je izum i patent moguće samo druga vrsta čavla i drugi postotak vlage drveta kod izrade :oops: .
-------------------------
Identični koncept košnice kakav nalazimo kod Warré košnice prvi je objavio Pfarrer Johann Ludwig Christ (1739-1813)... to je bilo ok pa dio koji je "bio nejasan - nepotpun" sada glasi:
...a po uzoru na originalnu dobili smo i Warré košnicu...
I editiran cjeli prenešen pasus koji je bio nejasan:

Warré košnice uzimljavaju se tako sa jednim mednim nastavkom te jednim plodišnim nastavkom. Christ je to prije njega zamislio malo drugačije jer je smatrao da je to kod njegove 122 mm bolje rješenje no kod modificirane Warré košnice kod koje to nije dovoljno s obzirom na manju visinu nastavaka na 122 mm. Tako se za njegov model u zimu ulazi sa sva nastavka meda i ispod toga dva plodišna nastavka.
FixedCombHives201116.jpg
izvor: photobucket.com
FixedCombHives201116.jpg (117.04 KiB) Pogledano 3079 puta

Za usporedbu sa gornjom (najbliže što sam našao a da liči originalu) evo slike košnice koju je osmislio Emile Warré (1867-1951)
http://bbe-tech.com/bees/mediawiki/inde ... e-hive.jpg
Warre.jpg
Warre košnica
Warre.jpg (190.04 KiB) Pogledano 3079 puta

Sadržaj Warré košnice (u izradi):
http://www.pcelarstvo.hr/index.php/kosnice/350-warre

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

30 Svi 2013, 23:39

Akarlovic:
Imaš li nešto (ili bilo tko) o Christ ili Warré košnicama "uživo"

Ne znam na što misliš kad kažeš "uživo"? Ruku bih dao da sam već postavio slike svojih društava u: Warreovoj, Vitvitskijevoj..., ali nisam siguran u kojoj temi. Inače, imam i Warreovu, i alpsku, i alpsku koju sam ja malo podrezao, i tzv. Homičevu alpsku, i Japanku, SLR..., a od prije dva dana i pološku: panj spremno čeka i više i dalje neću, puno mi je i ovo.

Japanci imaju nekoliko verzija svoje tradicionalne košnice, a onda su neki kombinovali nju i Warreovu. Kako ono kažu: "Ma, ima svašta u Božjoj bašti!"

Pozdrav, svako dobro!

Prvi roj 2013., A.jpg

Ovaj je završio u pološki. Slika nije nešto (slikao sin mobitelom). A, evo ko ga je odnio.

Prvi roj 2013, 2 A.jpg

A ovaj što gleda, njega sam prošle godine propčelario.

Prvi roj 2013. i Laki, A.jpg

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

31 Svi 2013, 18:03

Pa to da ima na pčelinjaku jer su ovo inače sve slike (osim nacrta) dobar roj pa morao je popčelariti tko jednom malo "dublje" pogleda pčele gotov je a ovdje su mu još tri upitnika iznad glave što se to dešava :lol:

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

31 Svi 2013, 22:52

akarlovic je napisao:Pa to da ima na pčelinjaku jer su ovo inače sve slike (osim nacrta) dobar roj pa morao je popčelariti tko jednom malo "dublje" pogleda pčele gotov je a ovdje su mu još tri upitnika iznad glave što se to dešava :lol:

Odupirao sam se tome, ali upravu si za to u smislu: jednom pčelar, uvijek pčelar. Droga!

Ne mogu skontati na koja tri upitnika misliš ili se šališ zbog njegove ćelavosti.

Imam slika za ovu temu, ali kompjuter i fotoaparat su popravljeni pa ćemo staviti friške kad se sunce smiluje. Do tada, evo nekoliko starih, makar što su iz ove godine.

Pozdrav, svako dobro!

Etaža, 01.03.2013, 4 A.JPG

Etaža, 3 vrste košnica, A.JPG
Etaža,23.02.2013, 2, A.JPG

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

31 Svi 2013, 23:09

Problematično mi je bilo pojašnjavati poslije slika pa ću to ovdje uraditi.

1. slika, slijeva nadesno - Vitvitskijeva piramidalna, kranjić (daščara, ulišće od dasaka bez ikakvih ramova ili satonoša), podmet mu je braon nastavak tzv. Homičeve alpske, a kasnije je dobio nastavak sedmoramne košnice koju sam ja sklepao po svom ćeifu, slijedi ta moja sklepana sedmoramna na prirodnom saću (braon boje; sada je na 4 nastavka), do nje je osmougaona u LR-u (sada je na 4 nastavka i dvije H.R.), do nje je Warreova sa 9 satonoša i prirodnim saćem (zelena sa kosim krovom), kraj nje je IBN (Brndin petoramni nukleus, ali sam ja išao na DB visinu), iza nje je DB 12 na polunastavcima (sada je na 4 polunastavka i super je), pa opet IBN i na kraju RV sa ukrštenim ramovima (i ona je na 4 nastavka).

2. slika - br. 19 je Homičeva alpska, br. 14 je RV i br. 17 je SLR (skratio sam LR po dužini da dobijem kvadratnu osnovu).

3. slika - br. 22 i 23 su LR (nastavci i polunastavci), pa RV, pa DB 11, pa dva "stuba" rezervnih nastavaka (između njih je Japanka, ali se ne vidi jer je "ogromna), pa DB dvomatična (bijeli krov), pa opet "stub" rezervnih žutih nastavaka, pa modificirana alpska (siva), pa alpska Homičeva, te alpska standardna itd.

Eh, tek sad bi bila logična priča na liniji: Warre-alpska-Japanka itd. Nadam se da nisam dosadan niti nametljiv. Ako je tako, dajte mi recite da ne zamaram ni sebe nti vas.

Pozdrav, svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

01 Lip 2013, 00:01

Akarlovic:
Za usporedbu sa gornjom (najbliže što sam našao a da liči originalu) evo slike košnice koju je osmislio Emile Warré (1867-1951)

Propustio sam pažljivije pročitati tekst između dviju slika. Naime, gornja bi trebalo da je veza Japanka-Christ-Warre, a donja jeste Warreova. Da vidimo šta imam među starim slikama sa svog pčelinjaka?

Pozdrav, svako dobro!

Wareova, 1.JPG

Warre, satonoše, A.JPG

Warre i dvije alpske ujesen 2, A.JPG

Japanka sa strane, A.JPG

Povratak na “Warré košnica”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost