Test voska

Tematski forum o pčelinjem vosku i proizvodima od voska
predragsusak
larva
larva

Test voska

14 Kol 2012, 22:11

Dali postoji neka metoda kako utvrditi dali ima parafina u S.O osim onoga da cekas da dali ce ti se sace srozati ili ne?

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: Test voska

15 Kol 2012, 16:45

predragsusak je napisao:Dali postoji neka metoda kako utvrditi dali ima parafina u S.O osim onoga da cekas da dali ce ti se sace srozati ili ne?
Vjerovatno postoji , al šta ćeš ti testirati saćne u trgovini? Ja samo znam da od nekih firmi ne uzimam jer brljave.Treba znati (početnici) da pčele izgrađuju saćne osnove samo u jakoj paši ili prihrani sirupom i da će se svaka saćna osnova iskriviti ako ju dodajemo ljeti u slaboj paši.Saće grade mlade pčele (žljezde voskovnice aktivne).Uostalom ,roj strešen u pletaru u dobroj paši najbolje govori o vosku i gradnji saća.

predragsusak
larva
larva

16 Kol 2012, 01:26

Nisam ni mislio na testiranje u trgovini,nego kupio sam ih donio kuci i prije nego ih stavim u kosnice zelim znati od cega su a ako ustanovim da su lose vratim ih svaka ce ih trgovina,uz predocenje racuna uzeti nazad.Na tako sam nesto mislio,vjerovatno ima neki nacin za utvrditi kvalitetu.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

17 Kol 2012, 13:52

predragsusak je napisao:Nisam ni mislio na testiranje u trgovini,nego kupio sam ih donio kuci i prije nego ih stavim u kosnice zelim znati od cega su a ako ustanovim da su lose vratim ih svaka ce ih trgovina,uz predocenje racuna uzeti nazad.Na tako sam nesto mislio,vjerovatno ima neki nacin za utvrditi kvalitetu.
Neznam kako to testirat,al ako kupim saćne osnove na čšlem omotu piše da je pregledano od strane carine i vet. inspektorata RH a ono obično smeće,o čemu onda pričamo ?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

17 Kol 2012, 17:49

Palestinac je napisao:al ako kupim saćne osnove na čšlem omotu piše da je pregledano od strane carine i vet. inspektorata RH a ono obično smeće,o čemu onda pričamo ?

I to je točno, pregledani i ispravno. Naime ako pogledate deklaraciju (uvozna rupa i kod uvoza meda) obaveznu za robu te vrste na njoj nigdje ne piše da je to čisti pčelinji vosak! Ona je ispravna kao takva jer Zakon ne predviđa da to piše. Kada bi to pisalo svaki pčelar koji stavi falš satnu mogao bi tužiti (ili preko saveza-udruge) uvoznika za prijevaru i tražiti nadoknadu štete izazvane urušavanjem (gubitak paše, zajednice i sl). Ovako kupljeno više na sreću ako bude ok ako se uruši - više sreće drugi puta!
Kada sam prvi stavio svojevremeno slike DOKAZANO LOŠE satne sasuto je drvlje i kamenje kako sam se usudio. Tužio me nije naravno niko iako sam navodio Imena firmi jer bi se analizama utvrdilo štošta još pored toga ;)

Kako to rješiti? Tražiti i inzistirati na izmjeni Zakona i Pravilnika (moguće je) pa da u Pravilniku i Zakonu o satnoj osnovi stoji da je proizvedena od čistog pčelinjeg voska (bez primjesa) i/ili da pčelari jednostavno konačno prestanu kupnjom dokazano loših satnih osnova dokazano loših proizvođača (kad pčelari jave za štete kod sebe).
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

17 Kol 2012, 20:19

Neznam,moguće da nepiše da je to vosak,samo pitam se kakav je to zakon i onaj koji ga je pisao.Valjda se podrazumjeva da to treba biti pčelinji vosak i zna se čemu to služi u pčelarstvu.To je ona priča ,da svi oko pčelarstva zarađuju znatno više od pčelara što je po meni apsurdno.Mislim da nama jedino ostaje bojkot onih koji rade smeće od saćnih osnova.Velim apsurd je da svi zarađuju više od pčelara,jer med je gotov proizvod kao i vosak uostalom.

predragsusak
larva
larva

19 Kol 2012, 20:58

Neznam pocetnik sam u pcelarstvu,al mislim da bum si nabavil rucnu presu a oni nek se ;mooningicon

hazo74
Novi korisnik
Novi korisnik

19 Kol 2012, 23:37

Posto se jos nemoze ispitatiti kolicina parafina u vosku,jedino nama pcelarima preostaje da se raspitamo koje ga firme najmanje koriste,ja sam proljetos na savjet prijatelja pcelara otiso u trgovinu u kojoj kupujem sve sto mi je potrebno za pcelarstvo da tamo trazim one bolje satne osnove i tako je bilo,posto nemam veliki pcelinjak kupio sam nesto preko 60komada,i pcele su ih nadogradile da je divota ih pogledati,dok predhodni godina sam dodavo satne osnove koje pcele nisu uopste htjele prihvacati,pa sam vizualno usporedivao te osnove i i uocljiva je velika razlika.

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

20 Kol 2012, 22:18

suncani topionik ti sve kaže... stavi kilu u na sunce i odvoji ti loše od dobroga...(možes i u prozirnu vrecicu)

dokaz trgovcu manje moguc...gubljenje živaca uzalud...sve to dok živimo u Banana stejtu....
Jednog dana kad zamedi bagrem bit cu spreman.

Kiko
larva
larva

27 Ruj 2012, 21:22

predragsusak je napisao:Dali postoji neka metoda kako utvrditi dali ima parafina u S.O osim onoga da cekas da dali ce ti se sace srozati ili ne?

uzmi jednu satnu osnovu, stavi ju među dlanove i protrljaj dlanovima po njoj. Uništit ćeš ju u svakom slučaju. Ako su ti dlanovi ljepljivi onda je to pravi vosak. Ako ti se dlanovi sjaje, budu skliski i td.. onda je unutra kemija. tako nam je objasnio čovjek koji se bavi voskom.

Povratak na “Pčelinji vosak”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta