Konzerviranje matične mliječi

Tematski forum o matičnoj mliječi
Korisnički avatar
gpknežević
kućna pčela
kućna pčela
Kontakt:

Konzerviranje matične mliječi

13 Stu 2010, 19:26

Pozdrav svima,
zanima me koji sve načini konzervacije postoje za matičnu mliječ, najviše me zanima koji je najbolji način, meni se čini medom,
hvala

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Konzerviranje matične mliječi

14 Stu 2010, 11:18

Tu nisam baš .... "doma" čuvanje je najbolje u zamrzivaču, a svima preporučam konzumaciju ako ne direktno mješanje u med tako promješano može stajat jedno vrijeme.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
gpknežević
kućna pčela
kućna pčela
Kontakt:

17 Stu 2010, 07:43

Pakovanje i čuvanje matične mliječi PDF Štampanje E-mail

Pakovanje matične mliječi u bočicu od 7 mlMatičnu mliječ pakujemo u bočice od 7 ml, u koju stane 9 grama.

Da bi se matična mliječ sačuvala duži period neophodne su posebne mjere opreza. Matična mliječ je osjetljiva na svjetlost, temperaturu i zrak. Ukoliko biste ostavili matičnu mliječ izloženu svjetlu i zraku, na sobnoj temperaturi, za dvadesetak minuta matična mliječ bi potpuno promijenila svoj izgled. Od bijelo-žućkaste, izgledom kao jogurt, pretvorila bi se u potpuno žutu masu, izgledom kao žele.

Matična mliječ se smije uzimati samo drvenim, plastičnim ili staklenim kašikama, a nikako metalnim.

Radi zaštite matične mliječi od svjetlosti mora se pakovati u tamne bočice. Odmah nakon vađenja iz košnice, bočica sa mliječi se drži u frižideru (čak i u vrijeme transporta). Uticaj zraka je vrlo štetan, zbog čega pakovanje treba biti takvo da u bočici nema prostora za zrak. Iz tog razloga bočicu ne treba otvarati do same upotrebe.

Matična mliječ zapakovana na ovaj način može se čuvati godinu dana u frižideru, a prema našem mišljenju je i najbolji način čuvanja matične mliječi u izvornom obliku. Prema nekim autorima preporučuje se čuvanje u medu, međutim matična mliječ je po specifičnoj težini lakša od meda, tako da bi isplivala na površinu i bila izložena uticaju zraka čitavom površinom posude u kojoj se čuva. S druge strane, takav način pakovanja, opravdano, izaziva sumnju kod kupaca. Vrlo često se u prodaji može vidjeti mješavina meda, matične mliječi, propolisa i cvijetnog praha. Interesantno je da je sadržaj ovakvih proizvoda bijele boje, želeći na taj način pokazati sličnost sa matičnom mliječi. Međutim, ukoliko biste u teglu od pola kilograma stavili 2-3 grama matične mliječi sadržaj preostalih 497 grama smjese neće dobiti bijelu boju.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

17 Stu 2010, 08:14

Da, to je to. Osobito ovaj zadnji napisan dio je bitan. Uvijek je bolje s obzirom na specifičnost tog proizvoda umješavanje prije konzumacije i mješanje prije upotrebe. U teglicu meda 450 grama išlo bi 10g matične mliječi, ona velika je prevelika pa se gubi smisao konzumacije mliječi. U teglicu kada stavimo 10 grama mliječi ista se vidi samo u tragovima nikako med ne pobijeli.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
gpknežević
kućna pčela
kućna pčela
Kontakt:

17 Stu 2010, 15:36

Ovaj članak je iz BiH
http://www.mmm.ba/ba/Pakovanje-i-%C4%8D ... 4%8Di.html
ali ću još u knigama pogledat koje će mi bit na raspolaganju, jer me ščelarstvo jako zanima kao buduć profesija :D

matula
kućna pčela
kućna pčela

02 Ožu 2013, 13:37

Da li bi bilo ispravno pomješati matičnu mlječ s medom i peludom u tamnoj flašici ili flašicu zamotati u neprozirnu foliju? Koliki je rok trajanja takvog proizvaoda? Zanima me jer bi to radila za vlastitu upotrebu a takav način pakiranja mi je najjednostavniji . Molim vas ako imate kakva saznanja da mi odgovorite.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

02 Ožu 2013, 14:59

Promješate li promješajte manju količinu pa nećete pogriješiti. Takav med svaki puta prije upotrebe iznova promješajte.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

02 Ožu 2013, 18:00

A koji je razlog miješanja?
Po meni, najbolje je sve uzimati izvorno i posebno. S polenom bih bio vrlo oprezan (ne uzimam ga više od 3 godine) zbog raznih prskanja. Perga je nešto drugo, ali malo problematičnije.

Mliječ sam pakovao u flašice (10 g), voskom "plombiram" čep i grlo bočice, umotam u foliju i u frižider. Najdraže mi je bilo kad mušteriji dam nezavisno i med i mliječ pa neka on miješa. Jer, koliko god da si pošten, mušterija može izgubiti dušu i reći da si stavio manje matične mliječi, a kad mu daš posebno, onda je sve jasno.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

02 Ožu 2013, 20:06

Neznalica je napisao:A koji je razlog miješanja?

Preporučuje se uzimati matična mliječ uz med, matična je mliječ močan ako ne i najmočniji svjetski poznat dodatak prehrani, pčelinja se matična mliječ se slabo veže uz med pa ju je potrebno svaki puta prije uzimanja iznova izmješati-promješati. Pritom smatram dakako da je bijela staklenka meda koju poneki opisuju kao med sa matičnom mliječi čista komedija ili ako baš hočete blaži izraz "svepčelarska prodajna sramota".
Neznalica je napisao:Najdraže mi je bilo kad mušteriji dam nezavisno i med i mliječ pa neka on miješa. Jer, koliko god da si pošten, mušterija može izgubiti dušu i reći da si stavio manje matične mliječi, a kad mu daš posebno, onda je sve jasno.

Potpišem uvjek, izvađena mi je misao jer je to i moja preporuka no znam iz iskustva (iako nemam svoju na prodaju) ima kupaca koji se ne žele zamarati miješanjem. Glede matične mliječi i prodaje svakako preporuka g.Ivan Koler.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

03 Ožu 2013, 00:00

Akarlovic:
Pritom smatram dakako da je bijela staklenka meda koju poneki opisuju kao med sa matičnom mliječi čista komedija ili ako baš hočete blaži izraz "svepčelarska prodajna sramota".

Znaš da se slažem, ali mislim da si bio preblag u ocjeni jer je to: totalno neljudstvo i lopovluk.

Sjećaš se da sam postavio sliku na kojoj si odmah zapeo baš za tzv. "mliječ", a i postavio sam sliku baš zbog toga.

Onima kojima je mrsko miješanje, oni ti vjeruju i to je u svakom pogledu za tebe plus. Recimo, moje kolegice sin ima Kronovu bolest. Davao sam mu i dajem i mliječ i mješavinu (nikad nisam naplatio i neću). Povjerenje je NAJVEĆI mogući kvalitet koji ne bismo ni po koju cijenu smjeli prokockati.

Pozdrav, svako dobro!

Povratak na “Matična mliječ”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost