Vrsta meda

Tematski forum vezan uz med
Korisnički avatar
gpknežević
kućna pčela
kućna pčela
Kontakt:

Vrsta meda

30 Ruj 2010, 14:59

pozdrav svima,
kako sam prodao kaduljin med od medara, žena koja ga je kupila tvrdi da to nije kaduljin med,
i sad me zanima zar nije logično da med ne može biti 100% od određene biljke, u ovom slučaju kadulje, zar nije logično da postoji mala razlika među vrstama meda,
hvala

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Vrsta meda

30 Ruj 2010, 18:24

Kontrola meda vrši se na nekoliko načina:
  • Organoleptičkom ocjenom - okus, miris, boja, konzistencija, čistoća i zrelost
  • fizikalno kemijski pokazateljima
  • biološka analiza
  • analiza peludnih zrnaca
Monoflorne vrste meda uključujući i kadulju razlikujemo po tome da imaju zakonom propisan broj peludnih zrnaca pojedine vrste bilja.
op.a Broj peludnih zrnaca može varirati iz godine u godinu niko nema uvijek isti broj baš kao prethodne godine. To dolazi do izražaja kod savjesnih pčelara koji ostavljaju da pčele poklope med, paša ide kraju i malo se unosi za to vrijeme neke druge vrste. Kada bi baš tražili dlaku u jajetu bagrem nam ne bi bio žućkast več više proziran gotovo bez boje.
Kadulja (Salvia officinalis L.) 15% (10%*) dakle vrlo mali postotak peludnih zrnaca je uvjet a pčelu ne možete prisiliti da ide samo na kadulju to ne radi nitko iako je u teoriji moguće!
*sa karakterističnim senzorskim svojstvima meda za tu biljnu vrstu (miris, okus, boja)
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
gpknežević
kućna pčela
kućna pčela
Kontakt:

30 Ruj 2010, 19:06

opet hvala na odgovoru ,kako sam tek početnik u pčelarstvu imam jako puno pitanja,
Lijep pozdrav

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

30 Ruj 2010, 19:16

n.p. zato i imamo web , forum, chat, skype sva čuda 21 stoljeća ..... :lol: pitanja imamo svi jasno više ih je uvijek u početku, kasnije ih je manje ali ima ih ne nestanu nikad ;)
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Med, med u saću, krem med, med s dodacima”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost