med s čokoladom

Tematski forum vezan uz med
dino
Novi korisnik
Novi korisnik

med s čokoladom

15 Svi 2013, 16:54

Pozdrav

Htjela bih probati napravit med s čokoladom, da li ga je netko radio i kako?

hvala

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: med s čokoladom

15 Svi 2013, 19:00

Slika
Kad pčela nešto pojede to pretvara u med. Kad se sok od cikle pomiješa s medom (ili čak nečim slatkim ;) ) pa se time se pčele hrane one tu hranu prerađuju u med, takav med zove se expresni med iako su brojni pčelari naprosto varali ljude ne ne dajući im pravilnu informaciju kako se proizvod dobija. Tako su me sjećam se zvali da li imam "zeleni med", prvo sam mislio da se netko šali, ali pozivi su se nastavljali pa sam počeo kupcima objašnjavati da se moje pčele "ne hrane zelenilom" već nektatom i/ili medljikom te da si "zeleni med" mogu skuhati u loncu sami sa kilo dvije šećera, čak mogu dobiti i "maslačkov med" a da im košnice stoje kao spremište za sjemena tih biljaka.
Pčelari oko grada Ribeauville u regiji Alsace primječivali su kako se njihove pčele vračaju u svoje košnice sa neindetificiranom navodno štetnom tvari od koje proizvode med neprirodne plave i zelene boje... bili su zabrinuti, naši naprotiv, od takvih stvari prave biznis. Tako sam svojevremeno objavio (preveo) članak o mumiu nakon godinu dana regija "balkan" postala je najveći proizvođač mumia u svijetu iako ga kod nas dokazano nema ;)

No da odgovorim na pitanje, nemam pojima vjerujem ne hranjenjem pčela čokoladom. Vjerojatno se uzme "med" i čokolada (otopljena) pa se mješanjem dobije "čokomela" proizvod koji nema puno veze s medom ali ima veze s kuhačom i maštom. Sad će uz podravku "med" početi proizvoditi i kraš te slične firme MED će se uvjek pisati velikim slovima a dodaci malim (zavaravanje kupaca) tako nastane "čokoMED" "MEDčokolešnik" ...
[trink39.gif]
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

16 Svi 2013, 09:40

dino je napisao:Pozdrav

Htjela bih probati napravit med s čokoladom, da li ga je netko radio i kako?

hvala

Gospođo (gospođice), ne miješajte to, nego, ako već volite oboje, jedite oboje posebno: kako kad što poželite. Po meni, u med je suvišno ubacivati išta, a ako već pričamo šta bi bilo najprirodnije i najlogičnije, onda bi to bili pčelinji proizvodi: mliječ, polen, propolis, vosak, mada i tu volim imati sve zasebno. Mutiti (miješati) ponekad može značiti i Smutiti (podvaliti). Za pare se svašta radi, to svi znamo.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

17 Svi 2013, 18:11

Valjda vas nismo uvrijedili ali to je moj osobni stav (za sada) oko mješanja i prodaje meda i čokolade.
Evo za osobnu / kučnu upotrebu "prirodno aromatizirani" bagremov med
jagode.jpg
prirodno aromatizirani (limun i naranča) bagremov med sa jagodama
jagode.jpg (381.43 KiB) Pogledano 3382 puta
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

18 Svi 2013, 12:59

Evo pa da raspravimo unutar teme med sa ciklom (vidi sastav) što je to med ili cikla?
Prilog
kupujmo_hrvatsko_varaždin3.jpg
kupujmo_hrvatsko_varaždin3.jpg (448.36 KiB) Pogledano 3374 puta

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

18 Svi 2013, 23:14

Je li ono bevanda kad dodaš vodu u vino?
Kažu da Dalmatinci pametno za tu rabotu kažu: "As ti Gospe, zašto od nečega praviš ništa?!" Toliko mogu halaliti za ovu raspravu.

Pozdrav, svako dobro!

dino
Novi korisnik
Novi korisnik

22 Svi 2013, 12:17

Hvala svima na odgovorima...

Niste me uvrijedili, nova sam u pčelarstvu, i kroz jedan razgovor netko je spomenu med i čokoladu, a ja ko pravi sladokusac, zašto ne probat....

pa eto otuda ovo pitanje...

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

24 Svi 2013, 21:07

Ma naravno da nema ljutnje ako su namjere iskrene i pozitivne prirode. Ako čovjek sebi mješa sam, za svoje potrebe zašto ne, svatko zna što je umješao. No kod mješanja za "trgovinu" to je s pčelarske perspektive nepotrebno i nepšoželjno. Tu je mogućnost "svaštarenja" i omalovažavanja meda neograničena čak i kod nemaštovitih.
Pogledajte na primjer samo ovaj proizvod "ekopčelara" (kojeg btw površno poznajem bar sam mislio tako donedavno) za koji kupac ako ide po sastavu ne može biti siguran da li je kupio sok cikle ili med :oops: . To sa ekoproizvodnjom meda, da prostite, nema nikakve veze koliko god se neki "ekoosvješteni" pčelari ljutili na tu činjenicu i naglašavali kako je "cikla ekološka". Je ali moš mislit, samo cjenovno.

Korisnički avatar
div@n
trut
trut
Kontakt:

25 Srp 2014, 19:21

Malo previše pametovanja oko meda sa čokoladom(čoko med)
Mnoge mame moraju umješati čokoladu u med da bi djeca koja nevole-neće med pojela malo meda itd. [trink39.gif]
lp

Korisnički avatar
jurica
matica
matica

26 Srp 2014, 10:09

Pa nije baš da se mora ali dobro svatko sam sebi mješa "koktele" kakva želi i kakvi mu odgovaraju. U trgovini je to ipak nešto drugo, riječ med se danas koristi baš svugdje i gdje treba i gdje ne treba.

Povratak na “Med, med u saću, krem med, med s dodacima”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost