Primjena oksalne kiseline plinskim isparivačem

Pčelarske teme vezane uz Vaše ili tuđe video uratke
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Primjena oksalne kiseline plinskim isparivačem

30 Pro 2012, 08:35

plinski-set-za-tretman-oksa.jpg
plinski set za tretman oksalnom kiselinom

Cijena seta kod ovog proizvođača je 103,55 € , seta za tretman preko struje akumulatora je 37,04 € (pdv je uključen u cijene)
Ali ovakav plinski isparivač oksalne kiseline svaki pčelar može sam sebi napraviti i jeftinije ukoliko uzmemo u obzir koliko nam tijekom godine sam set treba izradu i trošak možemo podjeliti ukoliko se radi za nekoliko pčelara, tim više što ovakve i slične plamenike velika večina nas več ima na pčelinjaku za druge potrebe pa trebamo samo posudu za oksalnu ikanalicu koje gotove možemo pronaći u specijaliziranim trgovinama. Plamenik ne mora naravno biti takav može biti bilo kakav. Bitno je da pplamen dohvača posudu sa dozom oksalne kiseline. Oksalna pod temperaturom hlapi preko cijevi ulazi kroz leto u košnicu. Nakon jedne minute leto se potpuno zatvara krpicom na 10 minuta i to je sve.

Potrebna oprema:
  • Plinski plamenik
  • Isparivač oksalne kiseline
  • Zaštitna maska za usta
  • Zaštitne naočale
  • Zaštitne rukavice
  • Krpice za zatvaranje leta (ovisno o broju košnica cca 10 komada je dovoljno)

Tretman:
Sam tretman "upuhavanja" oksalne kiseline sa plamenikom dakle traje 1 minutu kao i kod večine isparivača, leto zatvaramo krpicom kako je prikazano na slici ispod:
zatvaranje-leta-krpicom.jpg
Leto prije početka primjene zatvaramo krpicom

nakon jedne minute dozator vadimo i samo leto se zatvara na deset minuta, a za to vrijeme da ne gubimo vrijeme polako odrađujemo ostale košnice.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
OLIMP
kućna pčela
kućna pčela

Re: Primjena oksalne kiseline plinskim isparivačem

04 Velj 2013, 09:52

akarlovic je napisao:
plinski-set-za-tretman-oksa.jpg

Cijena seta kod ovog proizvođača je 103,55 € , seta za tretman preko struje akumulatora je 37,04 € (pdv je uključen u cijene)
Ali ovakav plinski isparivač oksalne kiseline svaki pčelar može sam sebi napraviti i jeftinije ukoliko uzmemo u obzir koliko nam tijekom godine sam set treba izradu i trošak možemo podjeliti ukoliko se radi za nekoliko pčelara, tim više što ovakve i slične plamenike velika večina nas več ima na pčelinjaku za druge potrebe pa trebamo samo posudu za oksalnu ikanalicu koje gotove možemo pronaći u specijaliziranim trgovinama. Plamenik ne mora naravno biti takav može biti bilo kakav. Bitno je da pplamen dohvača posudu sa dozom oksalne kiseline. Oksalna pod temperaturom hlapi preko cijevi ulazi kroz leto u košnicu. Nakon jedne minute leto se potpuno zatvara krpicom na 10 minuta i to je sve.

Potrebna oprema:
  • Plinski plamenik
  • Isparivač oksalne kiseline
  • Zaštitna maska za usta
  • Zaštitne naočale
  • Zaštitne rukavice
  • Krpice za zatvaranje leta (ovisno o broju košnica cca 10 komada je dovoljno)

Tretman:
Sam tretman "upuhavanja" oksalne kiseline sa plamenikom dakle traje 1 minutu kao i kod večine isparivača, leto zatvaramo krpicom kako je prikazano na slici ispod:
zatvaranje-leta-krpicom.jpg

nakon jedne minute dozator vadimo i samo leto se zatvara na deset minuta, a za to vrijeme da ne gubimo vrijeme polako odrađujemo ostale košnice.

Dali je bolji ovaj način ili onaj s špricom gdje pčele socijalnim kontaktom dijele oxalnu pomješanu sa sirupom ? Jer ovo nije problem napraviti! Dosta je jednostavno, samo ako nije efikasno kao ono, onda nema potrebe kretati u to!

kozar
larva
larva

30 Srp 2013, 13:47

Poozz!
Može pomoć, imam isparivač za brstivar, odnosno plinski top, kako neki nazivaju.
Dali mogu unutra staviti oksalnu, razređenu vodom u omjeru kako ide nakapavanjem, pa da sa tom smjesom podimim košnice.
lp

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

30 Srp 2013, 14:00

Unutra ide oksalna čista bez vode ili nečeg ako radiš s dimljenjem (zimski tretman)
isparavanje.jpg
način rada - isparavanje
isparavanje.jpg (24.85 KiB) Pogledano 3788 puta

ako ide ukapavanjem tada se

ovdje imaš ljetni tretman koji je opisao na forumu barni 01
barni 01 je napisao:ljetni tretman oksalnom kiselinom. uzme se 30 grama oksalne otopi u litri vode prokuhane.
sa takovom otopinom se prska po svakom okviru finom maglom u količini 3-4 ml. Može se upotrebiti ljeti kad nema legla u košnici ili kad ga je minimum. Mogu se prskati i goli rojevi.

barni 01 je napisao:jesenji tretman oksalnom
4% do 5% otopina voda + šečer+ kiselina upotrebljava se u kasnu jesen kad je leglo pri kraju i pčela počinje formirati klupko. vanjske temperature ne smiju biti niđe od + 10 stupnjeva celzija.
te treba biti prognoza još tri dana takova temperatura.
odnos sečera i vode odredi svaki pčelar sam,preporuka je da se uzima od 250 do 400 grama šečera ili meda po litri vode.Sa medom rađe uzimaju, težina vode i sladora se zbroje i prema tome se određuje postotak zapravo koliko čemo dodati oksalne kiseline.

viewtopic.php?f=98&t=1278
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

30 Srp 2013, 23:39

Kozar:
Može pomoć, imam isparivač za brstivar,

Kaži nam iskustva s Brstivarom, ako nije problem.

Pozdrav, svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

30 Srp 2013, 23:58

Sve je to uredu, ali ja još nisam našao kvalitetan plinski plamenik: jeftino, kvalitet nula, a skupih i kvalitetnih nisam vidio, zato kupujem ove kao na slici (proizvode "braća" Kinezi i sl.) i obično uspijem potrošiti 2-3 punjenja i - na smeće. Stoga mi je krivo što nedavno na buvljaku nisam kupio onaj stari dobri mesingani plamenik na benzin.

Pozdrav, svako dobro!

kozar
larva
larva

31 Srp 2013, 08:21

Poozz!
Protiv varooe se borim svim sredstvima, moj strari je 1980 god. zatvorio pčelinjak radi toga što je varoa ubila sve pčele, a imao je 20 novih AŽ, pa valjda tu taj strah od varoe.
Jedino što je ostalo to je zidani pčelinjak na našem vrtu kojeg ja polako sada uređujem za svoje curice i sebe.
Najesn sam tretirao nakapavanjem oksalnom i to se pokazalo jako dobro, sva društva (6) preživjela zimu. Sada sam radio tretiranje Brstivarom, na svih 16 košnica i nukleusa 11,07-21,07-28,07 znači tri puta , pad varoe zanemariv,1,2,3 kom, a imam AV podnice na svim košnicama i sve sam kontrolirao.
Imam vremena " sretno " nezaposlen.
Negdje oko 05.08.2013 budem radio kontrolu šećerom u prahu, onda budem tačno znao, što i kako dalje.
Kaj se plamenika tiče treba ga dobro održavati, ispirati nakon SVAKE upotrebe, dali vodom ili jestivim uljem da se skine talog koji je ostao u cijevima, a dobri je rastavit pumpicu i oprati kuglicu i feder koji ne dozvoljavaju povrat tekućine u posudu, jer ako ta kuglica i feder ne zatvaraju ( dihtaju ) dobro onda ni pumpica ne radi, odnosno ne šalje sredstvo u plamenik.
Lp iz ČK

kozar
larva
larva

31 Srp 2013, 08:45

Zaboravio dodati da sam u sve košnice oko 01,07,2013 , stavio prazne ramove sa trakicom voska pa su "cure " izgradile satne i matica položila jaja , te SV ( satne varoa, tako ih označavam flomasterom) izvadio sam van, pred par dana.

LP

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

31 Srp 2013, 23:25

kozar je napisao:Zaboravio dodati da sam u sve košnice oko 01,07,2013 , stavio prazne ramove sa trakicom voska pa su "cure " izgradile satne i matica položila jaja , te SV ( satne varoa, tako ih označavam flomasterom) izvadio sam van, pred par dana.

LP

Vjerovatno misliš na ram građevnjak, na kojem pčele izvuku trutovsko saće, a to je biološka borba protiv varoe (isijecanje poklopljenog trutovskog legla).

Ja ne bih rizikovao u pogledu varoe i oslanjao se na Brstivar i šećer u prahu. Svaki preparat potrebno je kontrolisati da kasnije ne bismo žalili.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

02 Kol 2013, 06:53

kozar je napisao:Poozz!
Protiv varooe se borim svim sredstvima, moj strari je 1980 god. zatvorio pčelinjak radi toga što je varoa ubila sve pčele, a imao je 20 novih AŽ, pa valjda tu taj strah od varoe.

Nije on jedini brojni su ih izgubili a gube ih i dan danas nažalost što više zabrinjava od onog da su ih gubili prije zbog neznanja i neupućenosti. Strah je ponakad dobar, u ovom slučaju i opravdan.

Povratak na “Video pčelarstvo”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost