Pčelarenje LR polunastavcima

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
frankoradja
matica
matica

Re: Pčelarenje LR polunastavcima

10 Pro 2011, 13:32

Po Americi je dosta zastupljen polunastavak pa mi se čini da nije bez veze,a i pčele ga dobro pune medom,to da je lakši puno znači, :lol:

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

10 Pro 2011, 16:25

frankoradja je napisao:Po Americi je dosta zastupljen polunastavak pa mi se čini da nije bez veze,a i pčele ga dobro pune medom,to da je lakši puno znači, :lol:
Amerima će uskoro biti i polunastavak prevelik ,meda nema a pčela sve manje.

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

15 Stu 2015, 20:30

Evo sad sam prvi put našao ovaj topic pa makar ovdje dugo nema ništa, ja bi se uključio u raspravu (koje nema), jer se direktno mojeg načina pčelarenja LR košnicom dotiće.
Već ide treća sezona kako pčelarim LR košnicom kakvu koriste amerikanci koji pčelare na med. To je u stvari Langstrot-ov način pčelarenja još iz 19 stoljeća i nema neke prevelike mudrosti. Pčelarenje na oprašivanje (Pollination hive) je drugačija košnica i tu vlada velika zbrka među Langstrotovim suvremenicima koji su pisali knjige (i kod nas) i to se rijetko gdje spominje. Istina je da se košnica za oprašivanje isto tako može koristiti i kao košnica za visoke prinose meda, ali to nije bila Langstrot-ova ideja.
Dakle (nemojte me razapeti), košnica sa dva duboka plodišna nastavka, matičnom rešetkom i više polunastavaka (Illions ili Medium 168mm i Shallow nastavak za boxese i med u saću-onaj 144mm) je košnica za pčelarenje na med. Niski okviri i matična rešetka su korišteni samo u vrijeme neke paše i nije im bilo mjesto na košnici izvan sezone ubiranja meda kao ni u plodištu. Donji duboki nastavak je bio plodište, a gornji duboki nastavak skladište za med koji samo pčelinja zajednica smije koristiti. Iz tih nastavaka nema vrcanja. Kad bi došla neka paša (u americi ih ima više nego kod nas kroz godinu na različitim geografskim širinama), stavljala se matična rešetka i na nju polunastavak u koji su pčele punile med za pčelara. Naravno, najprije su popunile sa medom praznine u dubokim nastavcima koje su potrošile iz nekog razloga. Med za pčelara u tim polunastavcima je bio uglavnom sortni zbog manjeg kapaciteta tog nastavka i puno različitih paša. I polunastavci su se prema potrebama nastavljali, a plodišna dva nastavka su uvijek ostala samo dva jer su imali kapacitet za prezimljavanja i duga bespašna doba (u nekim djelovima amerike bez snjega ali i bez nektara). I dan danas se na američkom kontinentu prodaju LR košnice za sakupljanje meda i pogodite što dobijete pod košnicu. Podnica, 2xduboki nastavak, matična rešetka, plitki nastavak, hranilica, poklopna daska (inner cover) i krov (outer cover). Nastavak 144mm je dodatna oprema i ne dobije se.
S druge strane košnica za oprašivanje (Pollination hive) se dobija na dva duboka nastavka, podnica, hranilica, poklopna daska i krov (i jeftinija je). Te košnice nikad nemaju polunastavke i matičnu rešetku. Na internetu ima puno slika tih oprašivača sa tisućama takvih košnica na dva ili tri nastavka.
Obje su LR košnice a Langstrot ih je podijelio samo po namjeni. Evropski pčelari s jednom jakom pašom ili nekoliko monokulturnih paša (repica, suncokret ...) su prihvatili Langstrot-ovu košnicu za oprašivanje kao košnicu za med jer su te paše toliko jake da bi se mali nastavak super brzo zatrpao s nektarom i pola pčela iz košnice bi moralo mahati s krilima dan i noć da ga dehidriraju što bi smanjilo prinose. Duboki nastavci mogu primiti više nektara u naletu, a s nastavljanjem se dobiva veći prostor i za med i za zajednicu što je ujedno i proturojevna mjera. Osim toga, kod nas su generacije pčelara inovirale nove tehnologije za taj tip košnice o kojima ameri nemaju pojma.
Neda mi se više tipkat, pa ako nekog to mlačenje prazne slame zanima, nek javi što ga zanima u vezi tehnologije.
I da, zašto to sve pišem u topicu o pčelarenju polunastavcima?
Zato što sam ja prihvatio i ustalio američki (Langstroth oriđiđi)način pčelarenja iz razloga što mi je naš bio pretežak za naučiti i zapamtiti (valjda sam bedast), a nekad sam imao dojam da mi mentor ili ne zna ili ne želi reći neke stvari. Belčić, Vener itd.,.. sve je to lijepo i sve mi je to prekomplicirano i nedosljedno, a ja volim jasne i konkretne stvari, a to je taj tupasti američki način, kojeg kad prihvatite i nije baš tako tupast. Radim s malo košnica na isti način kako bi radio i da imam 1500 košnica i stvari nekad uspiju a nekad ne, i nema šanse da bi neke zajednice išao tetošit i mazit s nekim specijalno kompliciranim zahvatima radi spašavanja ili ne znam čega. Čim jednostavnije i s maksimalno 8 pregleda kroz sezonu ne računajući tretmane protiv Varoe.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

16 Stu 2015, 18:04

Zebeleni je napisao:Evo sad sam prvi put našao ovaj topic pa makar ovdje dugo nema ništa, ja bi se uključio u raspravu (koje nema), jer se direktno mojeg načina pčelarenja LR košnicom dotiće.
Već ide treća sezona kako pčelarim LR košnicom kakvu koriste amerikanci koji pčelare na med. To je u stvari Langstrot-ov način pčelarenja još iz 19 stoljeća i nema neke prevelike mudrosti. Pčelarenje na oprašivanje (Pollination hive) je drugačija košnica i tu vlada velika zbrka među Langstrotovim suvremenicima koji su pisali knjige (i kod nas) i to se rijetko gdje spominje. Istina je da se košnica za oprašivanje isto tako može koristiti i kao košnica za visoke prinose meda, ali to nije bila Langstrot-ova ideja.
Dakle (nemojte me razapeti), košnica sa dva duboka plodišna nastavka, matičnom rešetkom i više polunastavaka (Illions ili Medium 168mm i Shallow nastavak za boxese i med u saću-onaj 144mm) je košnica za pčelarenje na med. Niski okviri i matična rešetka su korišteni samo u vrijeme neke paše i nije im bilo mjesto na košnici izvan sezone ubiranja meda kao ni u plodištu. Donji duboki nastavak je bio plodište, a gornji duboki nastavak skladište za med koji samo pčelinja zajednica smije koristiti. Iz tih nastavaka nema vrcanja. Kad bi došla neka paša (u americi ih ima više nego kod nas kroz godinu na različitim geografskim širinama), stavljala se matična rešetka i na nju polunastavak u koji su pčele punile med za pčelara. Naravno, najprije su popunile sa medom praznine u dubokim nastavcima koje su potrošile iz nekog razloga. Med za pčelara u tim polunastavcima je bio uglavnom sortni zbog manjeg kapaciteta tog nastavka i puno različitih paša. I polunastavci su se prema potrebama nastavljali, a plodišna dva nastavka su uvijek ostala samo dva jer su imali kapacitet za prezimljavanja i duga bespašna doba (u nekim djelovima amerike bez snjega ali i bez nektara). I dan danas se na američkom kontinentu prodaju LR košnice za sakupljanje meda i pogodite što dobijete pod košnicu. Podnica, 2xduboki nastavak, matična rešetka, plitki nastavak, hranilica, poklopna daska (inner cover) i krov (outer cover). Nastavak 144mm je dodatna oprema i ne dobije se.
S druge strane košnica za oprašivanje (Pollination hive) se dobija na dva duboka nastavka, podnica, hranilica, poklopna daska i krov (i jeftinija je). Te košnice nikad nemaju polunastavke i matičnu rešetku. Na internetu ima puno slika tih oprašivača sa tisućama takvih košnica na dva ili tri nastavka.
Obje su LR košnice a Langstrot ih je podijelio samo po namjeni. Evropski pčelari s jednom jakom pašom ili nekoliko monokulturnih paša (repica, suncokret ...) su prihvatili Langstrot-ovu košnicu za oprašivanje kao košnicu za med jer su te paše toliko jake da bi se mali nastavak super brzo zatrpao s nektarom i pola pčela iz košnice bi moralo mahati s krilima dan i noć da ga dehidriraju što bi smanjilo prinose. Duboki nastavci mogu primiti više nektara u naletu, a s nastavljanjem se dobiva veći prostor i za med i za zajednicu što je ujedno i proturojevna mjera. Osim toga, kod nas su generacije pčelara inovirale nove tehnologije za taj tip košnice o kojima ameri nemaju pojma.
Neda mi se više tipkat, pa ako nekog to mlačenje prazne slame zanima, nek javi što ga zanima u vezi tehnologije.
I da, zašto to sve pišem u topicu o pčelarenju polunastavcima?
Zato što sam ja prihvatio i ustalio američki (Langstroth oriđiđi)način pčelarenja iz razloga što mi je naš bio pretežak za naučiti i zapamtiti (valjda sam bedast), a nekad sam imao dojam da mi mentor ili ne zna ili ne želi reći neke stvari. Belčić, Vener itd.,.. sve je to lijepo i sve mi je to prekomplicirano i nedosljedno, a ja volim jasne i konkretne stvari, a to je taj tupasti američki način, kojeg kad prihvatite i nije baš tako tupast. Radim s malo košnica na isti način kako bi radio i da imam 1500 košnica i stvari nekad uspiju a nekad ne, i nema šanse da bi neke zajednice išao tetošit i mazit s nekim specijalno kompliciranim zahvatima radi spašavanja ili ne znam čega. Čim jednostavnije i s maksimalno 8 pregleda kroz sezonu ne računajući tretmane protiv Varoe.
Nije to mlaćenje slame ,dapače ,mort sezona je pa valja nešto čut , ono radi edukacije :lol: Ne kužim, to što zoveš "duboki LR nastavak" valjda misliš na visinu 242mm? Inače standard visina LR nastavka .Odma da ti kažem, ja sam skužio pčelarenje LR košnicom kao igru bez granicu, plodište - medište ,to je po potrebi i mijenja se u sezoni. Nema nepovredivosti ni jednog dijela LR košnice , vrca se od svud gdje ima meda samo do određene granice(pčelcu ostaje uvijek oko 8kg).Mislim da su i izumitelji LR-a tako to zamislili.Nakupio sam silom prilika podosta polunastavaka i u pogonu su na proljeće.Raznih su visina - nema veze, u voćnoj paši (vrbovoj) planiram njima proširivat. Pčelci izimljeni na 1 nastavak ,dobit će polunastavak na pod i tu se fino gradi - izimljeni na 2 ,poslije rotacije - kad pravo zakuvaju ,dobit će polunastavak u sredinu (presječeno). Tako se dobro radi saće i nema temperaturnih šokova itd.Kad uvedem rešetku ,to ispod biće kao plodište - iznad su medišta - poslije vrcanja - tko zna šta bude . Biće skidanja polunastavaka (možda) za nove pčelce il rojeve ,a biće i dodatnih proširivanja (ovisi o pčelcu i o paši). Eto, ove sezone je medljika tako zamedila (krvnički) da mi je falilo i polu i uopće nastavaka .Što se tiče Belčića , Venera i drugih velikana pčelarstva , svaka im čast - postavili su temelje , ja radim po svom , kako mislim da valja i prilagođeno mom terenu - inventaru pčelarskom koji imam itd.Ne treba se držat sistema ko pijan plota ,ma tko da je autor, al zato treba znat osnove pčelarstva (kako pčela živi i čemu teži), bez toga nema ništa .

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

16 Stu 2015, 23:56

Ma to su mali pčelarski razgovori. Nije to neka loša vibracija za ovo a protiv onog. Samo se divim tati Langstroth-u koji je prije toliko vremena postavio stvari na svoje mjesto. Kod LR košnice je sve legalno. I nastavak i polunastavak, i sve samo nastavci i sve samo polunastavci..
LR nastavak zovem duboki slučajno (moja isprika) zbog njihovog: "deep-hive body", "Full deep", "Lower deep", "Upper deep" a najmanje "Standard" koji isto često spominju al ostalo mi - duboki jer sam to zadnje čitao.
Ja sam isto mišljenja da je najbolje raditi sa "Standardom" u cijeloj košnici. Lakše je dizat 35 kila, nego ne imat šta prevješavat. Sa polunastavkom u medištu nema prevješavanja iz standard plodišta. Zato u takvoj konfiguraciji košnice, sa polunastavkom, taj zahvat ne opisuju, a sa standard konfiguracijom, opisuju, i to vrlo zanimljivo! Postat ću postupak jednog dana, koji se dosta razlikuje od onog kako se kod nas radi. Ja isto imam puno polunastavaka koji su mi ostali od Farrar avanture, pa stoga koristim taj njihov način s kojim sam se dosta sprijateljio. Ima mana, al ne ganjam visoke prinose.
Vidiš, taj rad sa okvirima mi se zamjerio kod až (koji se ističe kao prednost), jer nema baš puno opcija a mora biti tempiran i pravovremen. Pravovremeniji nego kod lr.
Kažeš da se ne treba držat sistema. Ja moram. Nemam dovoljno znanja niti iskustva da bi mogao logički zaključivati u stresnoj situaciji. Recimo kad skužim da pčele glume maticu a nemam drugu. Kad vidim da moja vlastita zajednica pljačka moju vlastitu zajednicu. Odmah počinjem prekapati po pamćenju i postupcima i što je najgore znam postupak ali sam sebi ne vjerujem, zatvaram košnice i idem kopat po knjigama i internetu da bi bio siguran, a odmah sam mogao sve napraviti kako treba. To je frustrirajuće i zato sam za sistem. Kad izgubim zajednicu vrtim film gdje san pogriješio i sretan sam kad nađem grešku (jer je više neću činiti), a frustriran kad mislim da sam sve dobro napravio a pčelca više nema ili je tih par starih letačica pridruženo drugom pčelcu.
Živio sistem za nas koji nismo hrabri u odlukama.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

17 Stu 2015, 17:33

Hrabar u odlukama nisam bio ni ja kad sam imao 10 pčelaca , svaki mi je bio ko suvo zlato. Namnožiš si 100 - 120 pčelaca pa onda lakše preboliš pokoju žrtvu . U pčelarstvu , sistemi nekad poluče dobar rezultat a bogme nekad boli i glava i novčanik, al dobro , to su te draži pčelarstva.

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta