Pčelarenje LR polunastavcima

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
frankoradja
matica
matica

Pčelarenje LR polunastavcima

08 Pro 2011, 16:01

Evo kao što naslov govori zanima me tehnologija pčelarenja polunastavcima prvenstveno kao medištima.Čini mi se da imaju neke prednosti (lakši rad,brže poklapanje meda,praktičniji za dobivanje meda u saću,okvire ne treba užičavati).

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: Pčelarenje LR polunastavcima

08 Pro 2011, 18:02

frankoradja je napisao:Evo kao što naslov govori zanima me tehnologija pčelarenja polunastavcima prvenstveno kao medištima.Čini mi se da imaju neke prednosti (lakši rad,brže poklapanje meda,praktičniji za dobivanje meda u saću,okvire ne treba užičavati).
Od ovih prednosti jedino je istina da su lakši za dizanje,o drugim prednostima ne bih jer po meni ,nema ih.Koštaju jednako kao i cijeli nastavak,poklapaju jednako kao cijeli nastavak.Ako paša šteka neće brzo poklapati jer troše med,ako kontinuirano medi poklpanje je jednako.Ta opcija da budu isključivo medišta ima smisla,s tim da imaš dobro skladište za spremanje van sezone,ali imat ćeš problem izgradnje saća u tim polunastavcima.To radi u jakoj paši inače ,pčele se često izroje jer neće prijeći na satne osnove bez podizanja poklopljenog legla.Dobro,to se može riješiti i podizanjem 2 okvira legla standardne visine s tim da nabaciš 2 polunastavka na plodište.Sve u svemu,počeo sam s polunastavcima i riješio ih se ,rad cijelim nastavcima je dovoljno dobar ,jedino ako nemožeš dizati teret itd.onda ok.

frankoradja
matica
matica

08 Pro 2011, 19:09

Koštaju jednako kad ih kupuješ,ja bi ih sam radio.Mateijala za polunastavak treba skoro pola manje.Mislio sam ih najviše koristiti kada je paša malo slabija,ili ako je jaka na medišni nastavak dodati još polunastavak.A i dodavanje društvima koje se uzimljuju na jednom nastavku dodati kao mednu kapu mi se čini ok.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

08 Pro 2011, 19:14

frankoradja je napisao:Koštaju jednako kad ih kupuješ,ja bi ih sam radio.Mateijala za polunastavak treba skoro pola manje.Mislio sam ih najviše koristiti kada je paša malo slabija,ili ako je jaka na medišni nastavak dodati još polunastavak.A i dodavanje društvima koje se uzimljuju na jednom nastavku dodati kao mednu kapu mi se čini ok.
Samo naprijed ,ja sam samo iznio svoje iskustvo.Znaš ono,koliko pčelara toliko i mišljenja ,a i tehnologija pčelarenja. :lol:

frankoradja
matica
matica

08 Pro 2011, 19:30

Zato sam i otvorio temu jer me zanimaju mišljenja ostalih. :skace::

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

08 Pro 2011, 20:14

I ja sam konto,prec na polunastavak lakse je radit snjim, prisjelo mi za ovo kratko vrjeme kada moras na kosini dizat treci ili 4 nastavak pun meda ito svako malo,pogotovo kada se preslaguju okviri,potice i sl...no postoji ono ali..
nakon citanja,gledanja drugih i par savjeta odlucio sam odustat od nabavke,radije cu radit na drugi nacin sa lr-om ( malo je kompliciranije,al bolje tonego dizat pune sanduke u nebesa)
kad dode vrjeme za takvo ulaganje kupit cu 4 nastavka i okvire za probu....
no dobio sam dobar savjet da je najbolje imat istu opremu sve od istog nabavljača ili barem da je identična roba,,jer kada krenu se mjesat nastavci i okviri to vise bog nemre sparit..a najgore je kad neklapa.....

zato ako ce se ikad prelazit na polunastavak prelazit cu kompletno da je sve od polunastavaka....zasada kičma drži pa ostajem na čistom lr-u.
iako moram priznat lijepo izgleda pun polun. no to je sasvim druga filozofija pčelarenja..
Jednog dana kad zamedi bagrem bit cu spreman.

frankoradja
matica
matica

08 Pro 2011, 20:34

Postoji li kakva literatura vezana uz pčelarstvo polunastavcima?

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

08 Pro 2011, 22:15

Osobno nisam naletio,niti mi je itko preporučio striktnu literaturu za čisti rad sa polunastavcima,u svim knjigma je polunastavak spomenut kao dio jedne od tehnika,mogucnosti da se ubaci izmedu lr. nastavka.
Jednog dana kad zamedi bagrem bit cu spreman.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

09 Pro 2011, 17:38

Pčelarenje polunastavcima i svim postojećim tipovima košnica s pokretnim saćem je jedno te isto.Ako znaš temeljne stvari o pčelama i ponašanju pčela,vidjet ćeš da su to samo nijanse u razlikama (košnice).Vjerovatno ću i ja ,ako ostarim :lol: ,prijeći na polunastavke ili ažejke,ali zasad mogu dizati pune LRnastavke s medom .Posebno literatura vezana za rad s polunastavcima ne postoji,jedino kad si već zapeo,prouči rad s Fararovom košnicom to je isto.Mislim da ćeš naći literaturu.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

10 Pro 2011, 01:20

Polunastavci su ok lako se dižu čovjek pomisli da nosi prazan nastavak ;) rad s njima isti je okvir je okvir. Poklapaju se brže to je istina, kad nema paše ne poklapa se ni da je nastavak odd 1/10 cijelog i to je također istina. prednost najveća za pčelara je lakše podizanje i spuštanje. Pčelama je svejedno da li pune cijeli ili dvije polovice nastavka.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost