najlakši način za razrojavanje

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

Re: najlakši način za razrojavanje

06 Lip 2013, 13:20

furdaš je napisao:mogu ja uslikati ali neznam staviti sliku :lol: :lol: a dajte mi recite evo pregledo sam košnicu iz koje je izisao drugi roj ima na 6 ramu 3 matičnjaka i na 9 jedan matičnjak legla uopće nema maticu nisam naso sta da iskidam sta da ostavim svi su matičnjaci uz rub okvira pozdrav

Ne diraj ništa. Neka dovrše započeti posao. Jedino ako ti negdje treba, možeš isjeći 2 matičnjaka, a 2 ostaviti ili taj ram s jednim matičnjakom dodati sa kompletnim ramom negdje. Ja to ponekad prenesem u medište iznad rešetke i dobijem mladu maticu.

Legla i ne može biti, biće ga za 10-ak dana kad pronese mlada matica.

Pozdrav, svako dobro!

furdaš
trut
trut

06 Lip 2013, 14:05

ok idem odma nazad u dvoriste sreca pa mi je pčelinjak kod kuće alaj bi se natrco :lol: :lol: uzet ću taj matičnjak i dodam jos jedan okvir legla pa da vidimo hoće li uspjeti pozdrav

furdaš
trut
trut

06 Lip 2013, 16:08

evo napravljeno stavio 3 okvira legla imaju 2 matičnjaka i dva medna nadam se da je dosta

uhvatio sam jednu maticu koja je taman izasla iz maticnjaka sta da radim s njom stoji mi u čaši u toj košnici ima jos 3 matičnjaka

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

06 Lip 2013, 21:01

furdaš je napisao:evo napravljeno stavio 3 okvira legla imaju 2 matičnjaka i dva medna nadam se da je dosta

uhvatio sam jednu maticu koja je taman izasla iz maticnjaka sta da radim s njom stoji mi u čaši u toj košnici ima jos 3 matičnjaka

Vrati je gdje je i bila (pusti je na leto).
Ako imaš njenih pčela i ramova, možeš natresti i formirati roj ili rojić. Ne budi nezasit. Granica ipak mora postojati, inače od mnogo može biti ništa. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Ako si nesiguran maticu uzeti rukom, našpricaj je malo vodom da ne može prhnuti. Nabavi štipaljku i kafeze.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

06 Lip 2013, 21:09

Evo, u desnoj ruci držim štipaljku, a ostale su negdje oko mene (štipaljke i kafezi).

Pozdrav, svako dobro!

Treći roj, hvatanje matica, 1, A.JPG

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

06 Lip 2013, 21:14

I, evo još.

Pozdrav, svako dobro!

Treći roj, uhvaćena matica, A.JPG

A sad odoh odmah u krevet, preumoran sam.

furdaš
trut
trut

06 Lip 2013, 21:23

hvala ti na informacijama srećom naiso kod mene pčelar stari i odnio maticu emoticon-yes za sada za mene najbolje rjesenje neidem dalje ove godine moram prvo ovo usavrsiti sto sam naucio pa onda dalje a na zimu pripremiti kaveziće i ostalo sto je potrebno pa kreniti dalje

pozdrav [trink39.gif]

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

07 Lip 2013, 07:36

kako ju zguras u kutijicu i kolko moze bit unutra dok joj ne nademo mjesto kamo sa njom posto to jos nisam delal pozz

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

07 Lip 2013, 23:19

trut81 je napisao:kako ju zguras u kutijicu i kolko moze bit unutra dok joj ne nademo mjesto kamo sa njom posto to jos nisam delal pozz

Imam više vrsta kafeza. Zgodni su oni na principu šibice (klize). Otvoriš ga, poklopiš maticu i polahko zatvoriš. Obavezno kupi i jednu plastičnu štipaljku. Uhvatiš je u štipaljku, kafez u lijevu ruku gor, a štipaljku prisloneš odozdo, oboje otvoriš i kad matica pređe - zatvoriš. Matica radije ide na gore pa zato štipaljka i ona dolje, a prazan kafez gore.

Naravno, ja ju uhvatim za krila i, kao ti zanimljivo kažeš, "zguram ju u kutijicu", ali valja biti oprezan da je ne oštetiš, a hoće je strefiti i katalepsija (kratkotrajna ukočenost) pa nevješt pčelar može je baciti, misleći da je mrtva, a ona se oporavi ubrzo.

Pozdrav, svako dobro.

P.S.
Svako treniranje rukom prvo istreniraj na trutovima i pčelama (i farbanje i ostalo), pa tek onda na maticama.

P.S.
Uh, ćorav sam.
Nisam je nikad dugo držao u kafezu, mislim - što kraće, to bolje. Jednom mi se desilo da je umrla za 2 časa, a znaš da neke drže i šalju pa putuju i 1-3 dana. Nisam zagovornik toga. I kad je čuvam, uvijek je držim u hladu, nikad na suncu, po mogućnosti u polumraku, naravno, najbolje među pčelama.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

14 Lis 2014, 16:21

watson70 je napisao:Kada krenuti u proljetni razvoj da li ranije ili kasnije. Prema pročitanom i u razgovoru s pčelarima mišljenja se razlikuju pa bi bilo možda korisno da ih raspravimo ovdje.
To će pčele same ,na proljeće krenuti. Pčelari se u to mogu petljati od oko 15 .ožujka pa nadalje (u slavoniji),pod uvjetom da sad pčelci imaju desetak kila meda oko klupka.

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta