najlakši način za razrojavanje

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

Re: najlakši način za razrojavanje

03 Lip 2013, 22:20

furdaš je napisao:sve kristalno jasno jos samo nije dali je jedna matica ostala izlezena u staroj košnici da mogu izrezati sve ostale matičnjake ili da koji ostavim

Ostavi za svaki slučaj jedan fin matičnjak ako nisi siguran. I požuri jer može biti i roj, a i nemora, može matica uništiti sve matičnjake.

Pregledaj malo pažljivije. Osluhni malo. Ako čuješ tzv pjevanje matica, otvori 1 matičnjak da provjeriš je li unutra živa matica i ako jeste, uzimaj sve matičnjake, a možeš nahvatati i matica. Inače, ja tzv. "pjevanje" matica zovem smrtnim poklikom. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

furdaš
trut
trut

03 Lip 2013, 23:11

hvala na informacijama krecem u akciju cim vrijeme dozvoli sutra javljaju 15 stupnjeva pa od toga nista emoticon-rain

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

03 Lip 2013, 23:25

furdaš je napisao:hvala na informacijama krecem u akciju cim vrijeme dozvoli sutra javljaju 15 stupnjeva pa od toga nista emoticon-rain

Ta temperatura za ove radnje nije prepreka ako se iole brže radi. Kad god sam nešto odgodio, udarilo me to po nosu i pokajao sam se, a ti kako hoćeš. Jedno je sigurno - ja sad odoh odmah u krevet.

Pozdrav, svako dobro!

furdaš
trut
trut

04 Lip 2013, 10:58

evo ipak se obistinila prognoza temperatura 12 i pada kisa ipak odgadam za sutra emoticon-rain

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

04 Lip 2013, 12:34

furdaš je napisao:evo ipak se obistinila prognoza temperatura 12 i pada kisa ipak odgadam za sutra emoticon-rain

Eh, to je već drugi padež. Opravdano.
Heh, vidi sad što ti je propust kad čovjeka uhvate godine. Naime, sinoć sam sinovima rekao da urade nešto dok ja dođem s posla. Maloprije mi to napokon naumpade i zovem ih da im kažem kako odgađamo, a oni već pootvarali košnice i rade. Rekao sam da nastave i, po mogućnosti, što prije zatvore košnice jer, temperatura je oko +15, u 11 sati bilo +14.

Pozdrav, svako dobro!

furdaš
trut
trut

04 Lip 2013, 15:17

za matice nisam spreman ove godine nisam dotle usavrsio a i neznam kako da ih spremim nadam se dogodine da cu i to nauciti ako ne ove sto znaci samo kidanje matičnjaka

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

04 Lip 2013, 21:45

Prema mom mišljenju i nešto iskustva, svaki pčelar bi morao imati nekoliko nukleusa sa ramovima koji su mu u košnicama kojima pčelari. Lično, izabrao bih trodijelni troramni LR nukleus/oplodnjak sa tri leta na tri strane (sa četvrte strane stoji pčelar). Mini oplodnjake ni u snu!!! Imam ih u "arhivi" valjda i 80-ak. To su oni kojima je radio Franjo G. Tomažin zajedno sa Feridom Velagićem pa su se razišli, a Ferid i danas radi isto.

Pozdrav, svako dobro!

furdaš
trut
trut

05 Lip 2013, 06:54

imam ja nukleusa razno raznih imam i dobar okvir za pregraditi košnicu pošto mi susjed stolar radi sve za pčelare a aja mu pomažem kad meni nesto treba samo sto nisam jos svlado uzimanje i odgajanje matica

pozdrav svako dobro svima

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

05 Lip 2013, 12:45

furdaš je napisao:imam ja nukleusa razno raznih imam i dobar okvir za pregraditi košnicu pošto mi susjed stolar radi sve za pčelare a aja mu pomažem kad meni nesto treba samo sto nisam jos svlado uzimanje i odgajanje matica

pozdrav svako dobro svima

Poslikaj nam nukleuse da vidimo ako nije problem jer čovjek uvijek može nešto naučiti.

Ma, nemaš tu nešto naročito savladavati. Jedino ako misliš presađivati larvice ili koristiti Jenter i Nicot i tako odgajati matice, a ja o tome načinu neću razgovarati. Dakle, u prvom slučaju uzimaš ili ramove s matičnjacima ili isijecaš matičnjake, zavisno od potreba i mogućnosti.

Pozdrav, svako dobro!

furdaš
trut
trut

06 Lip 2013, 13:03

mogu ja uslikati ali neznam staviti sliku :lol: :lol: a dajte mi recite evo pregledo sam košnicu iz koje je izisao drugi roj ima na 6 ramu 3 matičnjaka i na 9 jedan matičnjak legla uopće nema maticu nisam naso sta da iskidam sta da ostavim svi su matičnjaci uz rub okvira pozdrav

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta