najlakši način za razrojavanje

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
brane
trut
trut

Re: najlakši način za razrojavanje

28 Lip 2011, 17:38

Puno je faktora ovdje uključeno zbog kojih može poći nešto ukrivo. Rad sa matičnjacima nije tako samo uzmi i stavi, a kod matica nkad nikom primitak nije 100%.

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

28 Lip 2011, 18:19

da se nadovezem na svoj naslov ja sam napravio razrojavanje kako je rečeno u jednan nukleus sam stavio 2 legla 1 med ostalo satna i naravno matičnjak okviri su sa pčelama sve je na istom pčelinjaku nakon 2 dana sam zavirio malo da ne ometam previše pčele su ostale sad me zanima kolko čekati do prave provjere i jel bi bilo dobro prihraniti

brane
trut
trut

28 Lip 2011, 20:11

nakon izlaska matice dodesetak dana ovisno o vremenu reba za oplodnju, prihrana sirupom po mom uvijek može osobito u nedostatku paše

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

28 Lip 2011, 20:57

Nemaš zašto hraniti taj novoformirani nukleus.Njemu treba samo mir i malo suzit leto dok ne proradi.Da se ne ponavljam,onaj način razrojavanja koji sam opisao je najjednostavniji i najsigurniji.U dobroj paši,netreba ni lesonitna podnjača s letom,dovoljna je rešetka iznad plodišta i treći nastavak mora imati rupu kroz koju matica ide na parenje.Kad paše padaju,mora se taj nastavak(treći)skinuti i zajednicu staviti na zasebno mjesto,jer će pčele jednu maticu likvidirat.

furdaš
trut
trut

02 Lip 2013, 19:56

evo i ja ću probati razrojiti jedan 5 okvirni nukleus pošto nemam baš jaku zajednicu kao sto je palestinac opisao stavio bi jedan ili dva okvira sa matičnjakom dva okvira legla i jedan okvir medni sve iz različitih košnica negdje sam pročito da se stara pčela vrati u staru košnicu a da ostane samo mlada pčela sa leglom pa pitam dali je možda dobro odnijeti taj nukleus imam dobro mjesto udaljeno 5km od pčelinjaka

i drugo pitanje danas mi je izasao drugi roj iz jedne košnice dali će izlaziti još rojeva iz te i kako sada da pokidam matičnjake u njoj dali je ta matica već izlezena ili se treba izleći pozdrav svima i medno

ove pčele prenose zarazu na ljude :lol: :lol: [trink39.gif]

furdaš
trut
trut

03 Lip 2013, 10:58

furdaš je napisao:evo i ja ću probati razrojiti jedan 5 okvirni nukleus pošto nemam baš jaku zajednicu kao sto je palestinac opisao stavio bi jedan ili dva okvira sa matičnjakom dva okvira legla i jedan okvir medni sve iz različitih košnica negdje sam pročito da se stara pčela vrati u staru košnicu a da ostane samo mlada pčela sa leglom pa pitam dali je možda dobro odnijeti taj nukleus imam dobro mjesto udaljeno 5km od pčelinjaka ili da zatvorim nukleus i da ih hranim

i drugo pitanje danas mi je izasao drugi roj iz jedne košnice dali će izlaziti još rojeva iz te i kako sada da pokidam matičnjake u njoj dali je ta matica već izlezena ili se treba izleći pozdrav svima i medno

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

03 Lip 2013, 12:27

Matula:
DOJMIO ME SE NASLOV "najlakši način za razrojavanje" - SLAŽEM SE , FIZIČKI NIJE TEŠKO , ALI CILJ NIJE LAGANO , NEGO USPJEŠNO.......

Dobri momci već su ti dobro odgovorili.
Koliko shvatam, ti si formirala roj na 9-10 ramova. Puno prostora, malo radnika i snage!
Prilikom svakog formiranja ove vrste, nezaobilazno je natresanje mladih pčela (pčele sa otvorenog legla) sa 2-3 rama.

Hajde uradi ovako pa ako ne uspije, ja plaćam.
Pregradi LR nastavak na dva petoramna odjeljka. Leta na suprotnim stranama (može i na istim, ali druga boja ili bar da oba leta nisu na istoj visini). Može i u LR nastavku samo jedan roj na 5 ramova pa ga kartonom suzi na tih 5 ramova. Dodaj 2 okvira/rama zatvorenog legla sa pčelama na njima, sa obiju strana po 1 ram s medom i polenom i pčelama na njima, a u sredinu 1 ram s matičnjacima i pčelama na njemu, ili dodaj matičnjak, ili maticu u kafezu. Sa 2-3 rama otvorenog legla četkom ometi pčele u novoformirani roj. Odozgo malo pošpricaj sve vrlo rijetkim sirupom. U hranilicu dodaj 2 dl sirupa i 1/2 pogače (na mrežu hranilice ili na satonoše). Zatvori, leto suzi na 1 cm.

Ako si dodala maticu u kafezu, poslije pet dana samo nabrzinu izvadi kafez (ako je matica puštena) i ne čačkaj jer tada hoće uklupčati maticu (doživio). Tek poslije sljedećih 5 dana slobodno provjeri stanje.

Ako si dodala zatvorene matičnjake, provjeri poslije 15-20 dana (tada bi mlada matica već trebala nesti, a najčešće tada nađemo leglo i po 6 dana staro.

Ako nisi dodala ništa, nego će pčele same sebi izvući matičnjake, onda provjeri poslije 25 dana. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

Nukleus dvodijelni LR, naseljen, A.JPG

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

03 Lip 2013, 12:47

furdaš je napisao:evo i ja ću probati razrojiti jedan 5 okvirni nukleus pošto nemam baš jaku zajednicu kao sto je palestinac opisao stavio bi jedan ili dva okvira sa matičnjakom dva okvira legla i jedan okvir medni sve iz različitih košnica negdje sam pročito da se stara pčela vrati u staru košnicu a da ostane samo mlada pčela sa leglom pa pitam dali je možda dobro odnijeti taj nukleus imam dobro mjesto udaljeno 5km od pčelinjaka

Upravu si, ali još i nisi svjestan kolika je to zaraza.

Možeš odnijeti nukleus dalje, ali ja to nikad nisam radio. Imam pametnijeg posla od nosanja i vraćanja. Već sam rekao: natresite mlade pčele sa 2-3 rama. Pošto su ti pčele iz raznih društava, svaki ram prije dodavanja u nukleus malo pošpricaj vrlo rijetkim sirupom (naravno, ram i pčele).

Ako ti je izašao drugenac, imao si na raspolaganju bar 5 dobrih mladih matica u njemu. Bar 5! Jednom sam uhvatio tačno 16, a jedna još ostala i još jednu vratio za svaki slučaj. Ako trebadnu dokazi za ovo, dat će vam ih jedan profesionalni pčelar.

Da li će izletjeti i treći roj, to ne odlučujemo mi (obično izleti 3-4 dana poslije drugenca, a zna to biti ne jedan mali roj, nego 3-4 još manja rojčića - u šaku da stane). No, možemo se malo umiješati. Zamijeni mjesta tom drugencu sa tom rojevnom zajednicom. A možeš i oduzimati matičnjake (isijecati i dodavati u medišta), možeš formirati nova društva i sl. Jer, ako su izašla dva roja, to je društvo otanjilo i bolje ga razdijeliti na 2-3 nukleusa i domoći se mladih matica, a do jeseni, uz adekvatnu brigu, i dobrih društava, nego iščekivati šta će biti. Od skrštenih ruku i čekanja nema ništa, ali ima gore od toga - čačkanje bez utemeljenja. Zbog ove problematike valja imati nukleuse i oplodnjake.

Pozdrav, svako dobro!

Nukleusi i oplodnjaci 5.JPG

Evo ih: dvodijelni, trodijelni, četverodijelni, petodijelni, imam i šestodijelni... Ima sa 1, 2, 3 4 i 5 ramova, ali i bez ramova, i tako..., kako muka natjera.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

03 Lip 2013, 12:54

Palestinac, dobar je to način, slažem se - skoro pa jednim metkom dva zeca.

Kad paše padaju,mora se taj nastavak(treći)skinuti i zajednicu staviti na zasebno mjesto,jer će pčele jednu maticu likvidirat.

Taj gornji i inače smeta kod nenadano potrebnog i nezaobilaznog pregleda donje zajednice, koje, kad je belaj, baš moramo pregledati. Zato sam uvijek formirao na posebnoj podnjači, no ove godine se malo zezam pa sam i to uzeo u rad, tj. već je urađeno. Naravno, ne mora se gornja zajednica skidati, samo umjesto rešetke Snelgrova daska i ideš na dvomatično (ili pomoćno, po vlastitom ćeifu).

Upravu si i za likvidiranje jedne matice, ali ima izuzetaka i da ostanu obe.

Pozdrav, svako dobro!

furdaš
trut
trut

03 Lip 2013, 14:48

sve kristalno jasno jos samo nije dali je jedna matica ostala izlezena u staroj košnici da mogu izrezati sve ostale matičnjake ili da koji ostavim

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost