najlakši način za razrojavanje

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Korisnički avatar
trut81
matica
matica

najlakši način za razrojavanje

23 Lip 2011, 10:14

pozdrav svima imam pitanje vezano za nukleus 5 okvirni .pošto mislim razrojiti pa me zanima kako najlakše bez kupljene matice da dodem do zajednice . jedna mi je košnica izvukla matičnjake u teoriji znam način ali me zanima pošto to nisam radio vaše mišljenje

brane
trut
trut

Re: najlakši način za razrojavanje

23 Lip 2011, 11:23

Možeš preseliti samo matičnjak ili jednostavno taj okvir na kojem se nalazi.
Na 5-okvirni nukleus ja bih preselio okvir sa matičnjakom + 2 okvira sa već poklopljenim leglom + 1 medni okvir iz medišta + 1 razrađenom satnom

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

23 Lip 2011, 12:00

U svezi razrojavanja:najjednostavnije za LR. Košnice na 2 ili 3 nastavka.Kad skužiš da je zajednica zarojena ,ima matičnjake u plodištu .Prenesi u drugi ili treći nastavak leglo med i okvir na kojem ima matičnjaka,odjeli to lesonitnom podnjačom s letom od donjeg djela i nediraj 15 dana.Matica će se izvaliti i sparit i sve ok.Tu novu zajednicu odvezi 3km daleko da zadržiš izletnice i gotovo.Tako možeš u sva 3 nastavka dobit nove matice i od jedne zajednice 2 nove.Potrebno je samo podjednako podjeliti med,leglo i naravno u svim nastavcima mora biti na leglu bar 1 bolje 2 matičnjaka.Svakako ,umnožavaj zajednice dobrih osobina i ne računaj previše na veliko vrcanje.Dobiješ rojeve matice vrlo dobre kvalitete i ukoliko razrojiš u 6mj.,do jeseni jake zajednice i nakraju,kad ustanoviš da su nove matice u novoformiranim zajednicama pronijele,dakle ono staro leglo se izvalilo ,otretiraj te zajednice protiv varoe i točka.

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

24 Lip 2011, 19:18

probat ču tako daj mi samo ako moze ko reč razliku izmedu matice koju pčele same izvuku i one koja se kupi (kao te su najbolje) i te kupljene su morale pčele izvuč ako nije tako nemojte zamjerit čovijek se uči dok je ziv i još bedast umre

Korisnički avatar
jurica
matica
matica

24 Lip 2011, 19:29

ja volim svoje matice, kao i svaki pčelar smatram da je sve moje najbolje :lol:
one kupljene vrlo su često i više nego loše, vrlo često tvrde uzgajivači (i lažu) da su sparene kasnije se utvrdi naravno temeljem početka zaljeganja da nisu bile, da su bolje pokaže se da to i nije tako, da su selekcionirane na ... svašta pa se pokaže kako su pomalo čudne i tako to. No te nisu najgore, najgore koje možeš nabaviti također dolaze od uzgajivača ali kupljene su u trgovinama pčelarske opereme. Zamisli kao konzerve ih prodaju a ko zna koliko su one tako jadne čučale u kavezu ... to je najgora opcija
razlika je da oni presađuju ličinke ručno i to je onda bolje emoticon-flower

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

24 Lip 2011, 19:37

kolega slazem se u potpunosti sa svime sta si rekao jedno su oni ozbiljni pčelari koji se bave proizvodnjom matica samo takvih je malo nema druge nego domače je domače BOK :D

Korisnički avatar
franjo
matica
matica

24 Lip 2011, 20:06

Ozbiljnih uzgajivača u Hrvatskoj ima toliko da ih se može brojiti na prste pola ljeve ruke, sve ostalo je komedija. emoticon-no Ali jasno ima dobrih među njima ... emoticon-yes iako su rijetki Bolje ti je uzet loš matičnjak i svaku godinu mijenjat maticu a često je da takve nose bolje i duže od "supermatica" ali maticu iz matičnjaka a ne dakle nešto što se vadilo pa presađivalo pa putovalo poštom .... brodom ili kako već ... :roll:

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

24 Lip 2011, 20:57

trut81 je napisao:probat ču tako daj mi samo ako moze ko reč razliku izmedu matice koju pčele same izvuku i one koja se kupi (kao te su najbolje) i te kupljene su morale pčele izvuč ako nije tako nemojte zamjerit čovijek se uči dok je ziv i još bedast umre

Pčele mogu izvući tzv.prinudnu maticu u borbi za opstanak i te matice stvarno nisu bog zna šta,mogu izvući i rojeve matičnjake i te su matice odlične ,kao i one iz tihe smjene.Selekcionirane matice od licenciranih uzgajivača bi trebale biti vrhunske iako dosta puta to nisu.Ja koristim rojeve matice od dobrih zajednica,katkad kupim pokoju maticu iz selekcije i to je to.Bitno je da vodiš brigu o starosti matica i mjenjaš ih svake druge godine,iako neke odlično nesu i duže.Jednako tako ,ukoliko uočiš da neka matica ne valja ,bez obzira na starost,ukloni ju.Ako sad planiraš formiranje nukleusa ,ne prepuštaj pčelama izvlačenje matice,nabavi oplođene matice .

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

25 Lip 2011, 09:21

Svatko tko ima nekoliko košnica može za svoje potrebe proizvesti maticu ako želi na način kako ju proizvode uzgajivači. To niko ne može opovrgnuti. Da bi se uzgojila vrhunska ili dobra matica bilo ovako ili onako treba imati volje i jaku pčelinju zajednicu sa puno mladih pčela kada su sposobne proizvoditi matičnu mliječ potrebnu za proizvodnju jake matice. Nakon što se uzgoji matica ona se treba oploditi, zbog toga su potrebni trutovi što više jakih i različitijih bolje je čak i ako su sa susjedovog pčelinjaka. To je cijela filozofija.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

matula
kućna pčela
kućna pčela

28 Lip 2011, 12:41

RAZROJAVANJE = NOĆNA MORA
1.POKUŠAJ- 1OKVIR S LEGLOM I 2 MATIČNJAKA +1 LEGLA+2MEDA+4 SAĆA+2 SATNE + HRANILICA
( ZA PAR DANA NEMA NIJEDNE PČELE UNUTRA, LEGLO SE SUŠI , A MED I ŠEĆER SU VALJDA POJELE SUSJEDE KROZ LETO
2. POKUŠAJ - 2 OKVIRA LEGLA+ KLOPA + SAĆA+ MATICA IZ DUČANA ZA 3 DANA OTVORIM, A UNUTRA 5 PČELA , MATICA NESTALA)
RAZROJAVANJE ZA MENE POSTAJE NOĆNA MORA ILITI NEMOGUČA MISIJA
NIKAKO DA DOKUČIM GDJE GRIJEŠIM I AKO OVAKO NASTAVIM UNIŠTIT ĆU I STARE ZAJEDNICE
DOJMIO ME SE NASLOV "najlakši način za razrojavanje" - SLAŽEM SE , FIZIČKI NIJE TEŠKO , ALI CILJ NIJE LAGANO , NEGO USPJEŠNO.......
POSLE OVIH MUKA , DIVIM SE SVAKOM USPJEŠNOM PČELARU.......SKIDAM KAPU....BRAVO.....

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost