matična rešetka

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: matična rešetka

26 Tra 2014, 17:50

Svrha tog leta na matičnoj rešetki je da pčele izletnice kod unosu drito nose nektar u medište, bez provlačenja kroz matičnu rešetku, ali i za izlaz trutova koji kroz matičnu reš. ne mogu ,pa zaglave ,uginu ,smrde ,pa ih pčele komadaju i izvlače na glavno lete.Kod uvođenja rešetke ja otvaram rupu na nanastavku iznad , a matičnjake u medištu porušim za 6-7 dana ako ih ima.A pronaći maticu (neofarbanu) ,nekad brzo ide ,nekad ne ide pa ne ide.Valja ju tražit (gledat) na okvirima gdje su jaja (friška) mada je se nađe i na okviru meda ili poklopljenog legla.Nema recepta.

Korisnički avatar
Medo_os
trut
trut

26 Tra 2014, 21:14

medino je napisao:Pozdrav
Negdje sam pročitao da to leto na matičnoj treba zatvoriti kako bi sve pčele išle na glavno leto i tako se smanjila mogućnost da povuku matičnjake (nedostatak mirisa), a tek kad krene bagrem onda ga otvoriti kako bi što lakše izlazile. Ja sam ga zatvorio, da li sam dobro uradio?

E na ovaj problem sam naletio danas. U gornjem nastavku gdje nije bilo legla pčele su izvukle matičnjak. I sad je taj matičnjak zarvoren. Pored njega ima jedan otvoren. Na ramama nije bilo mladog legla kad sam dizao okvire, znači prenijele su jajašce i izvukle matičnjak. Jel to normalno ili se nešto čudno događa? Imam MR sa okvirom i letom.
Matičnjaci kao takvi mi ne smetaju jer ne želim spriječiti rojenje, ali trebam li se zabrinuti zbog toga što je matičnjak u medištu?
Planirao sam kad izleti prvi roj, taj okvir s matičnjakom spustiti u plodište da se ciklus rojenja neometano odvije. Trebam li napraviti nešto drugo?
LEGALIZACIJA OBJEKATA - ENERGETSKI CERTIFIKATI

medino
larva
larva

26 Tra 2014, 23:02

Samo da vas obavjestim da je stirpor bariklada izdrazala citava 24 sata :D . Cjeli dan su grizle stiropor dok predvece nisu uspijele napraviti sebi prolaz, a buduci da su to uradile na samom cosku leta i ja sam im onda malo pomogao pa sad imaju jako malo leto na maticnoj koji je sigurno dobro za ventilaciju. Kad krene bagrem vadim sav stiropor pa neka onda navale ;). Mislim da ce bagrem za dva do tri dana, samo da malo ugrije, jedan ogranak se smotao pod strehu i tu je bio malo bolje zasticen i na tom ogranku vec imaju cvjetovi :)

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

27 Tra 2014, 06:27

Stiropor nećeš ni trebati vaditi one će ga kako jača unos same proširiti kolko im treba odnosno do te mjere da će nestati. To sam negdje pisao već na forumu ... a koristi se u proljetnoj fazi nakon prvih pregleda kad vrijeme nije baš neko tako da dobiš "leto - automatska vrata".
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

medino
larva
larva

28 Tra 2014, 19:53

Danas sam ponovo pregledao košnicu kako bi ustanovio gdje matica i ovaj put sam je našao :D ali bila je u gornjem nastavku, a ja sam je ocekivao u doljnjem :mrgreen: . Je li problem što je tu većinom zatvoreno leglo? Kontao sam sad će to izaći i ona opet ima mjesta gdje da polaže jaja, a dodao sam i satne osnove u taj nastavak tako da se nadam da će imati posla. Onaj nastavak gdje bilo većinom otvoreno leglo sad je dodat kao treći, a drugi nastavak je satna osnova, izdgrađeno saće koliko sam imao i u sredinu sam stavio jedan sa ne poklopljenim medom. Čini mi se da sam kod dodavanja matične (prije četiri dana) na nekom od okvira vidio započete matičnjake, ti okviri su sada u trećem nastavku. Danas to nisam pregledao jer sam požurio da nebi kiša me ufatila, pa me zanima ako izađe matica da li će biti dovoljno kvalitetna, tj kakva su vaša iskustva, da li je neko radio tako? Čini mi se da je Palestinac govorio o ovom al moja situacija se malo razlikuje od njegove, meni je račune pomrsila matica koja trebala biti u doljnjem a završila u gornjem nastavku.
Kako matična ima leto matica bi mogla izaći a staroj matici valjda neće smetati jer je paša pred nama, a odvojene su rešetkom ?

P.S. Ona priča kako je do podne na istočnoj strani a od podne na zapadnoj, kod ove moje izgleda ne drži vodu :) Naša sam je na isotčnoj strani i ako je bilo oko 17 h.
pozz

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

29 Tra 2014, 07:35

To što ti se događa , događa se svakom. Kod ograničavanja matice pod rešetku ,šta je bit postupka ? Da matica uspori nesenje - da prestane rad pčela na othrani i njezi legla - da što više pčela postanu sakupljačice nektara.Zato valja maticu stavit na pod (okvir na kojem je nađeš) i oko nje što više okvira sa saćnom osnovom, da bi je zakočili u nesenju.Sedam dana od ovog poteza, valja pregledat okvire u medištu ,zašto? Zato što pčele u trećem i drugom nastavku na mlađem leglu potegnu matičnjake- treba ih porušit.Potežu matičnjake zato što im je matica daleko (osjete se bezmatkom) slabi feromon matice - ne dodiruju ju itd.Ti si digao mlado leglo u treći nastavak , tu će sigurno povuć matičnjake.Kad leglo ostari (postane poklopljeno) prestaje i mogućnost pčela za izvlačenjem matičnjaka , zato se ruše sedmi dan.Za bagremove paše , unatoč sać. osnovi oko matice , bude to sve izgrađeno i silna gužva i potreba za prevjesom.Ukoliko se ne ruše matičnjaci u medištu ,kad se izleže matica ,izleti roj .U košnicu za vrijeme dobre paše 2 matice mogu živjeti razdvojene samo mat. rešetkom, kad paša stane jedna pogiba.Za kraj, ne vrijedi trpat puno nastavaka pčelcu na gradnju ako ne kipi pčelom, napor je to izgraditi.

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

03 Pro 2015, 22:50

Zanimljiva su ova iskustva s matičnom rešetkom o kojima ovdje čitam, ali i tu ima dosta razlika u pristupu. Ja koristim matičnu bez leta ali malo drugačije, ponekad uspješno a ponekad debelo neuspješno i to me obeshrabruje za popizdit.
Naime. Trudim se da zajednice razvijam u dva lr nastavka a prevješavam samo unutar ta dva nastavka plodišta u svrhu razvoja zajednice i davanja prostora matici. Matičnu rešetku i medište postavljam tek onda kada je gornje plodište na 7 okvira uz dobar unos nektara. E tu sad počinje lutrija. Kako nikad ne prevješavam poklopljeno leglo u medište, ne zato što to ne želim zbog čistoće medišta, nego iz razloga što mi je medište uvijek polunastavak javljaju se slijedeći problemi: Izgrađeno saće se uglavnom puni nektarom, ali uvijek ga fali pa stavljam satne osnove. Ako su naizmjenično satne osnove i saće uz dobar unos nektara , saće se izgrađuje, a ako oslabi unos, saće se malo izgrađuje a malo ne. Polunastavak sa satnim osnovama se izgradi samo kod najjačih unosa a obično slabo i dugotrajno (nemam duge jake paše). Uz sva preslagivanja i nuđenja unutar nastavka to baš i ne ide. Kad izvrcam, opet im ponudim kombinaciju izgrađenog i osnova, ali unos je već slabiji i opet nekad bude napravljeno a nekad ne, Na kraju imam hrpu poluizgrađenog saća i satnih osnova koje nudim slijedeće sezone.
Ima li kakva bolja taktika za izgradnju veće količine samo radiličkog saća za medište preko sezone. Nekad mi se čini kad prihranjujem 2:1 da to ide, al kad počne unos prestajem sa prihranom.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

06 Pro 2015, 17:33

Zebeleni je napisao:Zanimljiva su ova iskustva s matičnom rešetkom o kojima ovdje čitam, ali i tu ima dosta razlika u pristupu. Ja koristim matičnu bez leta ali malo drugačije, ponekad uspješno a ponekad debelo neuspješno i to me obeshrabruje za popizdit.
Naime. Trudim se da zajednice razvijam u dva lr nastavka a prevješavam samo unutar ta dva nastavka plodišta u svrhu razvoja zajednice i davanja prostora matici. Matičnu rešetku i medište postavljam tek onda kada je gornje plodište na 7 okvira uz dobar unos nektara. E tu sad počinje lutrija. Kako nikad ne prevješavam poklopljeno leglo u medište, ne zato što to ne želim zbog čistoće medišta, nego iz razloga što mi je medište uvijek polunastavak javljaju se slijedeći problemi: Izgrađeno saće se uglavnom puni nektarom, ali uvijek ga fali pa stavljam satne osnove. Ako su naizmjenično satne osnove i saće uz dobar unos nektara , saće se izgrađuje, a ako oslabi unos, saće se malo izgrađuje a malo ne. Polunastavak sa satnim osnovama se izgradi samo kod najjačih unosa a obično slabo i dugotrajno (nemam duge jake paše). Uz sva preslagivanja i nuđenja unutar nastavka to baš i ne ide. Kad izvrcam, opet im ponudim kombinaciju izgrađenog i osnova, ali unos je već slabiji i opet nekad bude napravljeno a nekad ne, Na kraju imam hrpu poluizgrađenog saća i satnih osnova koje nudim slijedeće sezone.
Ima li kakva bolja taktika za izgradnju veće količine samo radiličkog saća za medište preko sezone. Nekad mi se čini kad prihranjujem 2:1 da to ide, al kad počne unos prestajem sa prihranom.
Pa baš zato što ne radiš prevjes poklopljenog legla u medište imaš slabu gradnju saća .Mlada pčela gradi saći ,saćne osnove do legla budu brzo izgrađene uz dobru pašu ,naravno.Taj tvoj koncept nije ok (po meni).I to "šaranje" ,sać. osnova - leglo - sać. osnova ...., nije to ok.Treba onako školski, leglo po stupu (po visini) a saćne sa strane do legla , radi topline.Toplina je u proljeće jako bitna pčelcu i proširivanje je uistinu osjetljiva faza u pčelarenju.LR koncept pčelarenja (kod mene) je , da nema plodište - medište. Pčele i matica cirkuliraju bez rešetke sve do 15 dana pred bagrem, a onda se uvode rešetke i stvara plodište (1 LR nastavak) na podu - sve ostalo je medište.Kad paše prestanu ,skida se rešetka - pčele svode na prostor (otprilike) koji po snazi drže i gotovo.Kad uvedeš rešetku ,moraš vodit brigu da u tom plodištu matica ima prostora za nesti . koliko je moguće.Rešetke se ubacuju oko Đurđeva ,otprilike ,u mom kraju jer aman se sve poklopito leglo izvali do bagrema pa imaju gdje trpat nektar.

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

06 Pro 2015, 21:15

Što bi se dogodilo da idem presjecat zajednicu na 2 nastavka tako da između njih ubacim polunastavak sa saćnim osnovama? Da li bi tako mogao izgrađivati saće za medište?
Kakav bi bio uzorak saća (radiličko i trutovsko?)?
Kad bi zaparao vilicom trutovsko saće koje je na okviru zajedno sa radiličkim, bi li ga radilice popravile u radiličko ili u trutovsko? Da li saći u sredini košnice više grade za leglo, a na periferiji za trutove i leglo ili je svejedno?
Imao bi još stotinu pitanja ali neću Vas gnjavit. Nisam baš našao odgovore ni u literaturi. Ona se uglavnom prepisuje. Jedino da sam probam, a to me može možda koštati rojenja ili zajednice.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

07 Pro 2015, 18:00

Zebeleni je napisao:Što bi se dogodilo da idem presjecat zajednicu na 2 nastavka tako da između njih ubacim polunastavak sa saćnim osnovama? Da li bi tako mogao izgrađivati saće za medište?
Kakav bi bio uzorak saća (radiličko i trutovsko?)?
Kad bi zaparao vilicom trutovsko saće koje je na okviru zajedno sa radiličkim, bi li ga radilice popravile u radiličko ili u trutovsko? Da li saći u sredini košnice više grade za leglo, a na periferiji za trutove i leglo ili je svejedno?
Imao bi još stotinu pitanja ali neću Vas gnjavit. Nisam baš našao odgovore ni u literaturi. Ona se uglavnom prepisuje. Jedino da sam probam, a to me može možda koštati rojenja ili zajednice.
To presjecanje "polunastavkom", navodni znaci jer nisu to čisti polunastavci ,ima ih i nižih od polunastavka,radim redovno .Kad pčelac ima 2 nastavka puna pčele to se može radit, a kakvo će saće radit pčele, pa kakvo im treba .Biće radiličko al i nešto trutovskog. Stavi u jakog pčelca okvir bez žice i saćne osnove ,kao drugi ,s lijeva il desna - nebitno i to ti je tzv. okvir građevnjak , tu pčele izvuku uglavnom trutovsko saće 100%.To neki pčelari izrezuju kad leglo bude poklopljeno .(biološki rat s varozom)Tako izbace varou koja je u trutovskom leglu)Okvir građevnjak(trutina) može ići na periferiju al bogme može bit i srednji - ista stvar .Pčele grade saće ,radiličko i nešto trutovskog i poneki početak matičnjaka i ti je skroz normalno.Svaka zajednica odgaja nešto truta i takve stanice saća su obično po rubovima okvira zajedno s radiličkim .Bitno je reći da polunastavak sa sać. osnovom ne stavljaš na zajednicu (gore) ,jer dogodi se da se pčelac izroji ,a neće preći na saćnu u polunastavku - zato postoji prevjes legla i to povuče pčele i maticu.Ja "ne cijeli " nastavak stavim odozdol u voćnoj paši i fino ga pčele grade. Podnjača + polunastavak + nastavak s zajednicom.Tako se izbjegne mikroklimatski šok za pčelca (gore je toplije) .To grebanje vilicom ,nema smisla , neće pčele od trutovskog preuređivat na radiličko, al zato oće od radiličkog napravit tzv. grbavo leglo, ako imaš trutušu u košnici.(radi se o tome da radiličke stanice povise i malo prošire za trutove) Iznakaze saće .Događa se ,kad nakon rojenja ili smjene matice ,mlada matica ostane neoplođena ili uslijed nekakvog poremećaja matice.Dakle ovako; ponudi pčelcu okvir bez saćne osnove i žice ili bar pol okvira i tu će biti trutovsko saće , pa nek se ispucaju.

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost