matična rešetka

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
frankoradja
matica
matica

Re: matična rešetka

23 Stu 2012, 17:37

Slažem se sa gore navedenim.Matična obavezno mora imati leto ili kako Palestinac navodi probušen medišni nastavak.ja sam ove sezone koristio nekoliko matičnih bez leta i bilo je problema sa trutovima koji su zaglavili u matičnoj budući da sam plodište razbijao na dva dijela ubacivanjem trećeg nastavka između.Iz gornjeg plodišnog nastavka trutovi nisu mogli van budući da ih je sprečavala MR.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

08 Sij 2013, 01:25

Palestinac je napisao:Metalnih imaš žičanih i limenih,a to nije isto.Po meni najgore su žičane,a skupe.Koristim plastične i dobre su i nisu preskupe.

I limene i žičane su metalne baš kao što su i plastične u više verzija (lisnate, žicastog oblika, dvodijelne...), a opet su sve plastične. Meni najbolje jesu žičane, ali ne iz one serije s greškom (provlačile se matice). Zanimljiva su dva pitanja:

1. Rešetka sa ili bez rama (manja ili viša prepreka za pčele)
2. Rešetka DA ili NE (bez rešetke: podbacivanje, a ne nastavljanje)

No, sve ipak rješava pčelarevo opredjeljenje.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

09 Sij 2013, 20:37

Neznalica je napisao:
Palestinac je napisao:Metalnih imaš žičanih i limenih,a to nije isto.Po meni najgore su žičane,a skupe.Koristim plastične i dobre su i nisu preskupe.

I limene i žičane su metalne baš kao što su i plastične u više verzija (lisnate, žicastog oblika, dvodijelne...), a opet su sve plastične. Meni najbolje jesu žičane, ali ne iz one serije s greškom (provlačile se matice). Zanimljiva su dva pitanja:

1. Rešetka sa ili bez rama (manja ili viša prepreka za pčele)
2. Rešetka DA ili NE (bez rešetke: podbacivanje, a ne nastavljanje)

No, sve ipak rješava pčelarevo opredjeljenje.
Te žičane ne valjaju zato što imaju dimenziju LR nastavka unutrašnju i onda nastavak se od vlage deformira i rešetka ne sjeda kako treba .Ona od lima ima dimenziju LR nastavka ,vanjsku kao i plastična i sve u redu.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

09 Sij 2013, 20:54

Palestinac:
Te žičane ne valjaju zato što imaju dimenziju LR nastavka unutrašnju i onda nastavak se od vlage deformira i rešetka ne sjeda kako treba .Ona od lima ima dimenziju LR nastavka ,vanjsku kao i plastična i sve u redu.

Jasno da je tako. Ma, ustvari, ne valja nijedna, ali je nužda, a ja koristim samo žičane s ramovima i letom, tako da tih problema nisam imao, a lisnate (plastične i metalne) siječem na komade i koristim za ponešto jer ih je kudikamo lakše sjeći i učvrstiti, nego metalne žičane.

Heh, rešetka preko satonoša bila bi najbolja jer ne povećava raspon od nastavka do nastavka. Lisnate, koje idu preko nastavka, minimalno povećavaju raspon (zanemarljivo), a rešetke u ramovima najviše, no zato imaju leto koje itekako vrijedi.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

09 Sij 2013, 21:07

Neznalica je napisao:Palestinac:

Jasno da je tako. Ma, ustvari, ne valja nijedna, ali je nužda, a ja koristim samo žičane s ramovima i letom, tako da tih problema nisam imao, a lisnate (plastične i metalne) siječem na komade i koristim za ponešto jer ih je kudikamo lakše sjeći i učvrstiti, nego metalne žičane.

Heh, rešetka preko satonoša bila bi najbolja jer ne povećava raspon od nastavka do nastavka. Lisnate, koje idu preko nastavka, minimalno povećavaju raspon (zanemarljivo), a rešetke u ramovima najviše, no zato imaju leto koje itekako vrijedi.
A šta će ti rešetka s ramom? Izbušiš rupe na nastavcima (leto) i po potrebi otvaraš i zatvaraš ,rama za rešetku s letom je nepotrebana.A da da riješiš problem tog raspona(koji stvara debljina rama)jednostavno baci na satonše plodišta par zaperaka saća po kojima će pčele lakše do rešetke i to je to.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

09 Sij 2013, 21:26

Palestinac:
A šta će ti rešetka s ramom? Izbušiš rupe na nastavcima (leto) i po potrebi otvaraš i zatvaraš ,rama za rešetku s letom je nepotrebana.A da da riješiš problem tog raspona(koji stvara debljina rama)jednostavno baci na satonše plodišta par zaperaka saća po kojima će pčele lakše do rešetke i to je to.

Kao da sam znao šta ćeš sugerisati.
Rupe na svim nastavcima? Imam i to na nekima (25 mm i čepove za njih). No, nisam baš pobornik tog načina, mada vidim da neki s velikim brojem društava tako barataju. Zasad se držim stava da upotrebljavam donje leto dužine 70 i visine 7 mm (nekad sam usred sezone vadio letvicu leta zarad bržeg saobraćaja pčela - nikad to više ne bih uradio) i leto na rešetki, što je, po meni, sasvim dovoljno. Neka gužve. Gdje je nema, nije ni dobro. A kad smo već kod vrste i broja leta, tu dodirujemo drugi problem - mikroklima. Nisam tu baš nešto siguran.

Saće po plodištu ispod rešetke? Dobar prijedlog, nisam se toga dosjetio, ali jesam nečeg drugog, što je već u upotrebi i nije loše: što tanja donja letvica rama pa saće prelazi preko nje, često tako bude "neprekinuto" saće. U radu je to unekoliko problem, ali nikako velik.

mali_trut
radilica
radilica

30 Kol 2013, 00:41

Pozdrav,

Ukoliko nemamo rupe na nastavcima dobro je koristiti maticne resetke sa letom? Neki ih hvale,drugi kazu da smanjuju kolicinu meda-iskreno nevidim zasto. Znam da je cijena nesto visa ali ako se to zanemari-jesi li bolje od neuokvirenih? Zanima me vase misljenje! :)

Svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

30 Kol 2013, 10:29

Meni je bolja opcija sa letom. Kome leto smeta lako se isto zatvori. Cijena je viša ali ako imaš vemena i volje kupiš bez pa si sam preko zime ili kad stigneš staviš tih praktički par daščica na matičnu bez.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

medino
larva
larva

25 Tra 2014, 20:46

Pozdrav
Dodao sam matičnu rešetku između nastavaka, nisam uspio promaći maticu jer je ne obilježena ( a ja novi u svemu tome :D ) pa sam one okvire na kojim bi trebala biti stavio dole, provjerim za par dana gdje leglo pa ispravim ako je bila pogrešna procjena :) . Matična je metalna sa drvenim okvirom i ima leto na sebi i pčele samo gore stražare, a na doljnje ulaze one sa polenom i td. Negdje sam pročitao da to leto na matičnoj treba zatvoriti kako bi sve pčele išle na glavno leto i tako se smanjila mogućnost da povuku matičnjake (nedostatak mirisa), a tek kad krene bagrem onda ga otvoriti kako bi što lakše izlazile. Ja sam ga zatvorio, da li sam dobro uradio?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

26 Tra 2014, 12:34

Kad ti krene jači unos leto samo otvori. Sad može biti skroz zatvoreno ili suženo na minimum.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost