matična rešetka

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Korisnički avatar
trut81
matica
matica

matična rešetka

04 Lip 2011, 11:29

pozdrav malo da se javim i svojim neznanjem popravim dan :lol: dakle mene zanima koja je matična rešetka bolja plastična ili metalna mane i prednosti jedne i druge i dali je istina da se matica provuče neki puta bez obzira na matičnu i sta tada da se radi mozda su pitanja smijesna ali kad čovjek puca od neznanja sta če nego pitat pozdrav do drugog pisanja :D

Korisnički avatar
franjo
matica
matica

Re: matična rešetka

04 Lip 2011, 11:36

Moj izbor je skuplja verzija dakle metalna, ni ona kao ni plastična ne osigurava 100% da matica neće proći ali mislim da je bolja. Plastična je ok ako se nalazi priklamana na okviru od lesonita veličine nastavka kako se ne bi savijala i vitoperila.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

04 Lip 2011, 16:47

Metalnih imaš žičanih i limenih,a to nije isto.Po meni najgore su žičane,a skupe.Koristim plastične i dobre su i nisu preskupe.

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

04 Lip 2011, 17:03

palestinac jel koristis okvir za te plasticne ili ih stavljas bez okvira??
Jednog dana kad zamedi bagrem bit cu spreman.

Korisnički avatar
franjo
matica
matica

04 Lip 2011, 20:34

Palestinac je napisao:Metalnih imaš žičanih i limenih,a to nije isto.Po meni najgore su žičane,a skupe.Koristim plastične i dobre su i nisu preskupe.

zbog čega su najgore žičane?

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

04 Lip 2011, 20:53

Najgore su zato što često ne zatvaraju dobro unutrašnje gabarite nastavka i matica prođe gore.Pošto ja nemam uokvirene rešetke s letom,već nastavke s rupom umjesto leta,to mi se događa.Kod plastične ,to je nemoguće jer ona ima dimenzije vanjske mjere nastavka; isto tako je kod limenih ,iako ih dugo nisam vidio.Dakle to je razlog zašto su meni žičane najgore.Ukoliko su uokvirene ,taj problem otpada.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

04 Lip 2011, 21:01

to stoji, svaka matična ima prednosti i mana, mana žičanih je veča cjena pa kada se kupe uokvirene još je i veća. Okvir se uvjek može u nekoliko poteza napraviti u kućnoj radinosti zato ja stare oštečene i slične ne bacam nego ih doradim iprilagodim datoj situaciji i svojim potrebama. Evo ove čekaju na red za uređenje nekoliko godine :lol:
Prilog
maticne_resetke.jpg
maticne_resetke.jpg (282.09 KiB) Pogledano 2356 puta
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

04 Lip 2011, 21:19

Pametno.Po uzoru na pčele,treba se racionalno vladati i sve iskoristiti. :) Jedna zanimljivost.U nuždi,jedne sezone sam imao matične reš.vrlo male,16x16cm,ubačene u lesonitdimenzija LRkošnice.Za čudo,meda je bilo jednako kao da su bile preko cijelog nastavka.Kad je jaka i stabilna paša može i bez rešetke.

Korisnički avatar
dosens
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

04 Lip 2011, 21:28

Sasvim moguće pčele se naime ugodnije osjećaju kada im je malo gužva nego malo previše prostora. Nakako se organiziraju i srede prema nastaloj situaciji.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

22 Stu 2012, 17:49

Da osvježim temu.Radi se o vječnoj temi ,dobre i loše strane MR .Jasno je da MR predstavlja svojevrsnu prepreku pčelama na putu u medište pogotovo kad je iznad MR leto premalo ,što ima za posljedicu trpanje meda u plodište u ionako ograničen prostor matici.Kod mene su MR neuokvirene,a leto sam riješio bušenjem rupa na svakom nastavku koje otvaram i zatvaram po potrebi.Iz vlastitog iskustva mogu reći da rupe dobro šljakaju s tim da kod otvaranja donje tzv.glavno leto valja suziti na pola da ne ispadne "hotel promaja" umjesto košnice. Pčele izletnice brzo usvajaju gornje leto (rupe) i nektar puno brže ide u medište ,a dolje na suženo leto ,promet peluda i trutova teče nesmetano.U doba ograničavanja vrijeme je dosta kolebljivo pa valja obazrivo s letima ( toplina) već prema snazi pčelaca i prilivu nektara.Po meni od MR puno je više koristi nego štete uz zdravu pamet šteta je zanemariva.

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta