matična rešetka

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: matična rešetka

07 Pro 2015, 18:28

Uz gore napisano dodao bih ,da dodavanjem nastavka sa sać. osnovom il polunastavka , odozdol, katkad preseljavam pletare. Pletara je utrpana u prazan 1il 2 nastavka , odozdol nastavak s okvirima i fino pčele siđu na gradnju saća ,s njima i matica ,stavim rešetku ispod pletare i operacija gotova . Na kraju dobiješ pletaru punu meda i pčelca na okvirima koji dalje služi svrsi.

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

08 Pro 2015, 17:21

Znači kad stavljam osnove na izgradnju, istovremeno podmetnem i građevnjak da tamo grade trutovsko saće, a osnove bi trebale biti uglavnom bez trutovskog saća. Polunastavak mi je 17 cm visok (nije polu, al ga tak zovem jer druge dimenzije nemam).
Kad bude dobar unos nektara, a ne samo peludi u rano proljeće, možda na šljivi, marelici, trešnji ili maslačku budu izgrađivane i osnove iznad matične koje bi postavio u to vrijeme.
Druga varijanta je (morao bi probati), niski okvir staviti u plodište sa normalnim okvirima i vidjeti što će biti. Pretpostavljam da bi se na osnovama izgradilo radiličko saće, a ispod donje letvice okvira možda zaperci sa trutovskim i radiličkim saćem koje kasnije izrežem. To je u teoriji i ne mora biti tako, ali treba probati. Ne živim od pčelarstva pa se mogu igrati. I nadam se da vam ne oduzimam vrijeme sa svojim fiks idejama.
Pozz

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

08 Pro 2015, 21:32

Probaj tako ,kako veliš pa ćeš vidjet.Što paša jača i naravno ,puno pčele ,to će gradnja ići bolje.Trutinu će graditi (moraju) ,al građevnjaci su odlični za to,a jednako tako(moj slučaj) i visoki krovovi, gdje na tih 7- 8cm visine do stropa, redovno grade trutinu .Ideje su ok i sam smišljam strategiju za 2016 -u - ono ,ugrubo.

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost