Moj prvi tretman protiv varoe.

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

Moj prvi tretman protiv varoe.

27 Srp 2016, 11:07

Pozdrav kolege pcelari, pcelar sam pocetnik i prvi put sam tretirao pcele protiv varoe. Imam dva drustva radi se o prirodnim rojevima. Jedan roj sam kupio pocetkom juna i njemu sam vec dodao drugi nastavak a drugi sam kupio pocetkom jula i on je jos na jednom nastavku. U subotu 23.jula tretirao drustvo na jednom nastavku sa organskim sredstvom Organovar koji sam izvrsio nakapavanjem poslije 24 sata na AV podnici sam nasao 28 varoa. Drugo drustvo koje je na 2 nastavka sam tretirao dimljenjem koristio sam varolik i nakon nekih 20 sati palo je 32 varoe a bilo je i 7 mrtvih pcela. Oba tretiranja sam uradio po uputama proizvodjaca. Koristio sam 2 razlicita sredstva cisto iz razloga da vidim od kojeg ce pasti vise varoe, posto je palo otprilike isto razmisljao sam da sledece tretmane izvrsim sa ovim organskim sredstvom pa bih volio cuti i misljene iskusnijih kolega. Takodje me zanima jacina zarazenosti varoom na osnovu varoe koja je pala 24 sata nakon tretmana. Kontrolisao sam jos 2 dana i na podnici nije bilo ni jedne varoe...Hvala

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost