početak pčelarenja

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Krešo1985
Novi korisnik
Novi korisnik

početak pčelarenja

04 Ožu 2016, 08:57

Pozdrav, novi sam u pčelarstvu, jako sam zainteresiran i počinjem se baviti iz hobija ove godine. Ostatak kad se predstavim u rubrici predviđenoj za to malo kasnije jer sam nestrpljiv :))

Uglavnom, volio bih čuti vaše mišljenje, prijedloge u vezi početka.

Sredinom 4. mjeseca kako trenutno stvari stoje kupio bih 4 društva na nastavcima (već su rezervirana), lr košnice trenutno farbam, užičavam okvire i sl. Naručio sam 5 košnica od stolara da jednu imam za rezervu.
Budući da mi ove godine nije prioritet količina meda nego bih volio izgraditi saće da imam za sljedeću godinu kad bi planirao i proširiti pčelinjak ukoliko budem u prilici, zanima me na koji način bih postigao najveću izgradnju saća ( krenuo bih odmah sa prihranom sirupom, te Vas molim ako pogriješim da me ne ismijavate jer sam totalni početnik :D iako sam pročitao brdašce knjiga). Mislio sam uzeti još koju podnicu i krov pa kako budu gradile kroz sezonu da ih i širim.
Eto, volio bih Vaša cijenjena mišljenja :)

Pozdrav, i čitamo se još :))

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: početak pčelarenja

06 Ožu 2016, 16:36

Krešo1985 je napisao:Pozdrav, novi sam u pčelarstvu, jako sam zainteresiran i počinjem se baviti iz hobija ove godine. Ostatak kad se predstavim u rubrici predviđenoj za to malo kasnije jer sam nestrpljiv :))

Uglavnom, volio bih čuti vaše mišljenje, prijedloge u vezi početka.

Sredinom 4. mjeseca kako trenutno stvari stoje kupio bih 4 društva na nastavcima (već su rezervirana), lr košnice trenutno farbam, užičavam okvire i sl. Naručio sam 5 košnica od stolara da jednu imam za rezervu.
Budući da mi ove godine nije prioritet količina meda nego bih volio izgraditi saće da imam za sljedeću godinu kad bi planirao i proširiti pčelinjak ukoliko budem u prilici, zanima me na koji način bih postigao najveću izgradnju saća ( krenuo bih odmah sa prihranom sirupom, te Vas molim ako pogriješim da me ne ismijavate jer sam totalni početnik :D iako sam pročitao brdašce knjiga). Mislio sam uzeti još koju podnicu i krov pa kako budu gradile kroz sezonu da ih i širim.
Eto, volio bih Vaša cijenjena mišljenja :)

Pozdrav, i čitamo se još :))
Imaš pogrešan koncept, rođo.Kakvo saće ,kakvi bakrači za godinu? Kad dođeš u posjed pčela, radi (čitaj moje i tuđe stare postove), uzmi meda kolko možeš, razroji pčele kolko se može ,otretiraj i priredi za zimu ,a preko zime planiraj i snuj o sljedećoj sezoni.Ne mudruj puno nego uzmi sve od pčela kolko se može sad ove i idućih sezona. Neka je to hobi , poslušaj ti mene.Pčele grade saće - legu se- skupljaju nektar itd. Pomozi im malo i omogući da puno rade i da opstanu i pomoći će i one tebi ,to ti je sva mudrolija.

Limeni Nos
Novi korisnik
Novi korisnik

24 Velj 2017, 18:31

Pozdrav svima! Zaljubio se eto u pčele pomažući (uglavnom skidat rojeve :) ) jednom članu obitelji... Nije baš uspješan pčelar, radi po svom, ne čita, htio je laku lovu od pčela pa je to jedino što sam naučio od njega, da to nejde samo tako, pa eto, i na tom mu ipak hvala...
Čitam, zanimam se nemam ogromne ambicije ali iz ljubavi, ljetos sam si pribavio dvije lr košnice s pčelama... E sad, prezimile su mi, s tim da sada kad je bilo toplo, jedna je radila, vidio sam unos peluda intenzivno, dok je na drugoj slabo, tu i tamo se koja promoli van, jeli to pokazatelj da nesto nije u redu? Nisam ih otvarao, da ih ne remetim...

Druga stvar, usle su u zimu slabe, pa je klupko vrlo malo. Moze li se od tih pčela očekivati da ce doseci top stanje u proljetnom razvoju?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

25 Velj 2017, 09:01

to što jedna radi druga ne je ok, samo im zaviri kad bude prilike da li imaju meda pa po potrebi kranje okvire koji ga još imaju približi i skupi tik do legla jer su počele zaljegati
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Limeni Nos
Novi korisnik
Novi korisnik

25 Velj 2017, 10:27

Ok! Hvala! Jel 15-ak stupnjeva dovoljno za otvaranje da ne napravim neki problem?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

26 Velj 2017, 19:37

provjeriti možeš na bilo kojoj temperaturi pa ako je procjena da treba dodati dodaj, manja je šteta kako god odradimo nego čekati da umru.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Limeni Nos
Novi korisnik
Novi korisnik

27 Velj 2017, 06:46

Hvala! Riješio još jučer, sve je u redu. Dodao još pogače.
Kako stvari stoje s temperturama, lijepo će se zaletit u razvoju. Nadam se da neće biti drastičnog zahladnjenja...
Mada... Još cijeli ožujak, hm

BASHO1995
Novi korisnik
Novi korisnik

26 Svi 2017, 19:56

Bok ekipa,nabavio sam 2 lr kosnice i dobio dva roja (poklon novom pcelaru)...imam dva mentora jedan isto novopeceni pcelar mozda godinu dvije je u tome a drugi malo iskusniji oko 5-6 godina. Kad mi taj mladji mentor nesto napravi ili pokaze dodje drugi koji kaze to nista ne valja i napravi po svome. Pa sta vi mislite, da se okanim jednoga ili da se okanim obojice i pocnem uciti sam. Takodjer sam toootalni pocetnik te molim sto jednostavnije i konstruktivne odgovore hvala vam najljepsa.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

01 Lip 2017, 20:33

Tako će ti biti cijeli život, slušaj obojicu vagni i odradi prema svojim mogućnostima i procjeni ;)

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost