Pomoč

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Mellifica
larva
larva

Re: Pomoč

20 Kol 2015, 14:34

Je li uspjelo prosirivanje pcela? Mene su nasavjetovali da dodajem drugi nastavak tamo negdje u sedmom mjesecu, potom dolazi drugi pcelar- kaze nisu trebale na gornji nastavak, a i gdin. Palestinac mi tako rece. Sad bolje funkcionise drustvo koje sam odbila da dignem na drugi nastavak jer nije bilo matice ni jaja oko mjesec dana. Neka svako eksperimentise, tako se najbolje uci, ali u mom slucaju mislim da sam se zeznula sto sam poslusala tzv. mentora i digla na dr. nastavak. Te pcele su relativno slabe, e sad, da li zbog toga sto ja nisam znala ni da rukujem sa ramovima a kamoli sa nastavcima, da li zbog toga sto ih nisam prihranjivala kada sam ih podigla, da li zbog toga sto nije bilo vrijeme za dizanje na drugi nastavak... Kod mene su pcele u Bosni, izmedju Sarajeva i Romanije, na nadm. vis. od 1000 m., nema tzv. glavne pase, neki iz okoline vrcaju med oko sredine sedmog mjeseca, neki pocetkom osmog, a evo ga jedan izvrcao tek prekjuce. Bio je i neki bespasni period krajem sedmog i pocetkom osmog mjeseca, vidim da sad ponovo unose sa cvjetova a i stigla im je pasa vrijeska, ako i to ne prestane naglo. Tako da jos ne znam kad sta treba oko njih raditi. Do sad nisam naucila nista osim gresaka koje sam napravila. Sve u svemu, mislim da bi u mom slucaju bilo puno jednostavnije da nisu isle na drugi nastavak. Cak i kad im dodas u nastavak izgradjeno sace i mislis popunice, a one stanu trpati med na one najbolje ramove gdje matica treba da zalijeze... e onda premjestaj ramove, pa vadi, pa jednu kosnicu stresi na jedan nastavak, pa probaj ovo pa probaj ono, pretumbala sam i jadne pcelice a i svoje zivce... Najveca greska mi je bila sto nisam poslusala sebe, jer sam smatrala da ih nista ne trebam prosirivati vec da naucim osnovne stvari i da ih lijepo zazimim, nego mi se upetlja stari u stilu "ne znas ti, ukopaces samu sebe, poslusaj pcelara, zna on itd.itd." Da vas ne smaram vise ljudi; samo me zanima kako je kod vas proslo prosirivanje, ja priznajem da sam omanula

Korisnički avatar
Medo_os
trut
trut

Re: Pomoč

21 Kol 2015, 18:11

Onako najiskrenije što ti mogu reći je da sam ja ocjenio da je vrijeme proširiti jer su društva počela kipiti. Sami su tražili više prostora i to je bila moja odluka.
Kako sam već pisao zbog štete zimus i ove godine nisam išao na med. Nisam pčelario sa MR, puštao sam maticu da zaliježe što više tako da je išla i gore i dolje i kao rezultat sam dobio jaka društva. I umjesto da im dam treći nastavak, ja sam rađe išao razrojiti društva i tako si povećati brojno stanje na pčelinjaku. Ta društva koja sam razrojio u bagremu sam opet pustio da se šire, dao im drugi nastavak i u suncokretu ih opet razrojio.
Danas su to dobra društva koja će biti odlična za uzimiti na jednom nastavku, poneka čak i na dva. Ali vidjet ćemo kad bude vrijeme što i kako.
Mellifica, to što si naučila na svojim greškama vjeruj mi da je to škola koju nećeš zaboraviti. Izvuci iz toga sve dobro što možeš i kreni dalje. Prošle godine sam uzimio 25 društava a izašao iz zime sa 5. Vjeruj mi jako bolna škola.
Ovo što sam ja gore napravio ne znam bili mi to netko savjetovao, ali sam napravio jer kako ti kažeš sam išao slušati sebe. Radio sam s kupovnim maticama tako da sam eliminirao vrijeme razvoja matičnjaka-izlijeganje-oplodnju i tako ubrzao cijelu stvar. A koliko sam bio u pravu, pokazat će vrijeme.
Višegodišnji pčelar ne znači i dobar pčelar i mentor.
LEGALIZACIJA OBJEKATA - ENERGETSKI CERTIFIKATI

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost