Popravak štete i priprema društava za proljeće

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Korisnički avatar
Medo_os
trut
trut

Popravak štete i priprema društava za proljeće

04 Sij 2015, 21:33

Prvo bih na početku priznao jednu početničku grešku.
U 8. i 9. mjesecu je bila slaba paša, u 9. vjerojatno nikakva i ja to nisam prepoznao i nisam iašo sa stimulativnom prihranom kako bi matica izlegla što više zimskih pčela.
Zajednice su mi lijepo izgledale, bilo je legla (sad vidim da je trebalo biti puno više), količine meda su bile zadovoljavajuće i ja sam se opustio i previdio bezpašno razdoblje. Tek polovicom 9. mjeseca, možda čak i krajem mjeseca krećem s prihranom zbog osiguranja dovoljnih zaliha meda za zimu. Tu sam već primjetio da su se zajednice nekako "stanjile", a u dvije košnice sam primjetio i potpun izostanak legla.
Protiv varroe sam tretirao tako da mislim da je varroa svedena na minimum.

Stanje je slijedeće. Moje pčele su i dalje opadale u broju populacije, dvije košnice su mi pčele i otišle (košnice prazne, a meda ima za cijelu zimu).
Šteta će biti velika. Ušao sam u 11. mjesec sa 29 društava, sada ih je 27 i ne znam koliki broj će stradati kroz zimu.

Što učiniti s onim "sretnicima" koji prežive? Krenuti u stimulativnu prehranu pogačama i probuditi maticu "vrlo rano"? Ili nešto drugo?

Htio bih spasiti što se spasiti da, htio bih širiti pčelinjak koliko je to moguće. Med nije imperativ, znači rađe bih veći broj društava nego ići na med.
LEGALIZACIJA OBJEKATA - ENERGETSKI CERTIFIKATI

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Popravak štete i priprema društava za proljeće

05 Sij 2015, 09:48

Da sad si se sam uvjerio da nismo pisali bez veze da treba prihranjivati, što zvog zaliha što zbog toga da matica zalježe. Zalihe ne znače ništa ako pčela nema ili ako ih je premalo. Sada, ne znam točno kako je u Osjeku kod mene ništa nema od posla, škakljivo je pitanje jer pčele moraju zagrijavati leglo bez grijanja legla nema koristi ako maticu "probudiš". Neku slabiju možeš unjeti u prostoriju na primjer podrum (negrijan) pa ranije početi sa stimulacijom no ne znam da li postoji mogućnost sa tridesetak.
Tu imaš nešto o zagrijavanju legla i prihrani/prehrani klupka:
Termoregulacija košnice ljeti i zimi:
http://www.pcelarstvo.hr/index.php/rado ... eti-i-zimi
Uzimljavanje slabih zajednica
http://www.pcelarstvo.hr/index.php/rado ... -zajednica
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta