Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
mali_trut
radilica
radilica

Re: Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

03 Tra 2014, 10:25

Pozdrav,

Pcele bi trebale brzo povuci maticnjak,kroz par dana. Takoder ce izvaciti maticnjake od legla razlicite starosti,najprije ce biti poklopljeni oni od starijih licinki(manje kvalitetni maticnjaci-matice).
Koliko ja znam pcele se tresu samo kada je u pitanju lazna matica. To je radilica koja nese neoplodena jajasca iz kojih se razvijaju trutovi. Takve se radilice javljaju u odsutstvu matice. Kada sam pcele stresao prvo sam ih dobro podimio par puta i ostavio da se najedu meda par minuta i tek onda stresao. Druga drustva ce prihvatiti pcele koje nose hranu(med) ali nece primiti lazne matice i likvidirat ce ih.

Ovo su moja iskustva iz prosle(moje prve) pcelarske sezone:)

mali_trut
radilica
radilica

03 Tra 2014, 10:26

franjo je napisao:Za zgorska sela nije neće badrem baš sutra u zagorju odmah zamediti pa još se nisu ni voćke kako spada rascvale

To je istina,vocke su tek nedavno pocele. Vrba je procvala prije 4-5 dana,vidit cemo kako ce biti dalje.

mali_trut
radilica
radilica

10 Tra 2014, 15:38

Pozdrav,

Sto se tice pripreme zajednica za bagremovu pasu imam pitanje. Sto mislite dali bi ovo funkcioniralo: 14-10 dana prije bagrema(25.4. otprilike nadam se) plodiste spustiti na 1 nastavak,klasicno demaniranje. Na to maticna resetka sa letom,2. nastavak prazni okviri a treci nastavak svo leglo + okviri s medom. U plodistu matica+1 okvir mladog legla,2 izgradena okvira 5 satnih i 2 peludnjaka na mjesto 1 i 10. 5.ili 6. dana potrgati sve osim 1-2 najmlada maticnjaka u 3.nastavku,nadam se da ce se matica oploditi do kraja pase i da na kraju pase mogu skinuti 3.nastavak i napraviti jos 1 drustvo. Matica bi nadam se izasla na leto iznad 1.nastavka na maticnoj resetki na oplodnju. Sto mislite hoce li ovako nesto funkcionirati? Zvuci lijepo,drustvo iskoristi pasu,razbije se rojevni nagon i dobije se oplodena matica na kraju pase.

Korisnički avatar
dosens
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

10 Tra 2014, 19:33

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

10 Tra 2014, 20:38

Po ovom tvom opisu mali trute, ta operacija završava rojenjem ,uglavnom. Potrgaj ti osmi dan sve matičnjake iznad rešetke (u medištima) i neka pčele skupljaju nektar a na kraju bagremove paše dolaze u obzir razne opcije za dobit i ovce i novce.Tad ima dobrih matičnjaka i možeš u svakom medištu napravit novog pčelca uz pomoć razdjelne daske s letom okrenutim na kontra stranu od glavnog leta košnice ili uz pomoć snelgrove daske.(ova prva je daleko jeftinija)

dadaas
trut
trut

11 Tra 2014, 08:13

dosens je napisao:ovo?
viewtopic.php?p=14092#p14092

Da ta metoda belciceva je i meni jako dobra, objasnio je akarlovic, a ima i na youtube, mislim da se zove kao visoki prinosi meda drugi dio. Tako cu i ja napraviti, samo sad moram sloziti si maticnu, pa mreznu.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

11 Tra 2014, 11:09

Svakako javi kako je prošlo, gdje su bili problemi a koje si prednosti uočio, a ako padne pokoja slika tim bolje. emoticon-yes
Samo da napišem ja nikad tako nisam radio, to je za mene još uvjek samo Belćčićeva teorija neprovedena u praksi.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

11 Tra 2014, 18:27

Ja sam probao tu metodu i to nepije vodu i točka. Kao početnik popušio sam ideju ,djelovala je prihvatljivo. Poštujem Belčića al ovo ne valja.Šta se događa? Pčele osjete maticu u trećem i često od tri nastavka sve se nabiju u drugi i treći s maticom zapune medom a onaj na podu bude prazan ili pun peluda a meda ništa.Ta ideja funkcionira jedino pod uvjetom da u donji(na podu) stavimo matičnjak ili da pčele izvuku matičnjake pa ostavit 1 veći.Pčele bez prisustva matice ili bar započetog matičnjaka jednostavno nerade.Inače. za bagrem radim klasično ograničavanje 10 dana pred cvatnju .Matica s okvirom na kojem je nađem ide u sanduk sa sać osnovom na pod ,na to rešetka a leglo iznad u drugi treći. Osmi dan porušim eventualne matičnjake iznad rešetke koje pčele povuku jer im je matica daleko (na podu) i to je sve. Pred kraj paše bagrema pregledam plodišta i eventualno radim prevjes ako je gužva ili ako ima rojevih matčnjaka iskoristim to za napravit zajednicu -dvije u medištima ili nukleusima.

dadaas
trut
trut

12 Tra 2014, 07:58

Ahhhhhh, vec sam krenuo u ovu belcicevu metodu i postavio sam maticnu resetku na drugi nastavak (odnosno gornji, jer nemam sace nego samo satne osnove, jer sam pocetnik).

No ja sam gledao video na youtube i tamo pise cjela metoda, radi se o tome da prvo 15 dana ili tu negdje prije pase koristimo maticnu resetku sa zatvorenim letom na gornjem nastavku, no onda kad pasa pocne stavimo mreznu resetku sa otvorenim letom. Kako objasnjava pcelar u videu, time dobijemo da sve pcele odu van i vrate se dolje, ali nemogu doci u gornji nastavak jer je gore samo mreza, sto znaci da sve pcele nose med u donja 2 nastavka dok su gore samo mlade pcele i matica.

E sad kako sam ja pocetnik i samo prenasam teoriju koju sam naucio, mene zanima kako su se pcele zbile u gornji treci nastavak ako od ispod nemogu doc, znaci da su morale koristiti gornje leto, a onda imam ova pitanja:

1. zar pcela nekoristi leto koji je koristila svakodnevno (donje leto), odnosno, ako je ona prvi put izasla na gornje leto, a nikad usla na gornje leto, dali ce se ona u kosnicu vratiti na gornje ili donje leto koje je koristila svakodnevno?

n.knezovic
kućna pčela
kućna pčela

12 Tra 2014, 09:59

Matica iz nepoznatih razloga zna ući i u drugu košnicu, odnosno riješe je se pčele na ulazu. Meni se nedavno dogodilo da je matica sa oplodnje ušla u starter i porušila sve matičnjake. Ne znam kako su je čuvarice pustile, ali i to je moguće. Poslušaj kolege iznad u savjetima.
Plodište na vrhu (treći nastavak) ima i prednosti, ali i nedostatke. Iz osobnog iskustva: ako zamedi skidati ćeš roj.
Pozdrav.

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta