Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

02 Ožu 2014, 17:30

mali_trut je napisao:Mislio sam ograniciti na 1 nastavak 15 dana prije bagrema.

To ti je sad ta "pjesma" koja odlučuje koliko ćeš i kakvom početnom jačinom dobiti razrojenih košnica. Imati malo plodište i puno pčela pa još razrojavati je "umjetnost". A kako i Palestinac piše od tih 5 možeš napravit i 15 društava.
mali_trut je napisao:Nakon bagrema skidam medisne nastavke i vracam izvrcani nastavak?

Da, kako je paša prestala pčele se s time odlično zabavljaju do sljedeće. Treba popraviti sve što im je pčelar poremetio a usput malo i preostalu neizvrcanu hranu premještaju.
mali_trut je napisao:Tako kosnice ostaju u formaciji 2 nastavka plodiste-mediste bez maticne resetke? Tako kosnice ostaju u formaciji 2 nastavka plodiste-mediste bez maticne resetke? Nakon bagrema netreba opet izmjenjivati mjesta nastavcima i slicno,samo se puste pcele da pune med i sve ostalo?

Da, ne treba samo se u donji ubaci/izmjeni pokoji okvir s onim iz gornjeg izvrcanog nastavka.
mali_trut je napisao:Naravno tretman protiv varoe se podrazumijeva.

On po tvom završetku sezone vrcanja...dio varoe rješiš tim razrojavanjem.

To je teorija, a kako će biti praksa javi. [trink39.gif]
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

02 Ožu 2014, 18:02

Htjedoh reći samo jedno. Puno se može s pčelama i u pogledu uvećanja pčelinjaka i prinosa ,problem je što oboje ne ide.Svako od nas sam odlučuje i sam snosi posljedice ;ti možeš s tih pet košnica izvrcat i 100kg bagremovog meda i uduplat pčelinjak ,mislim da završiš s 10 zajednica ,s tim da računaš i na malo prihrane (ljeti) i na obaveznu dopunu zaliha od 1- 15.09.Te zajednice bi trebale kad bagrem stane biti pune legla u plodištu (1 nastavak na podu) S poklopljenim leglom + 1 okvir meda i ostatak popuni s izvrcanim saćem formiraj po zajednicu od svake postojeće dodaj maticu i eto.Druga stvar je što će ti bar jedna od tih pet ,ako su jake ,bacit roj (mlad si pčelar) a to mijenja plan i očekivanja ,ali nudi neke druge mogućnosti. Zato je pčelarstvo zanimljivo ,svaka zajednica je zasebna , sezona pčelarenja kratka i neizvjesna osobito na stacionaru

mali_trut
radilica
radilica

09 Ožu 2014, 16:46

Pozdrav,

Danas sam bio na pcelinjaku i pogledao zajednice nabrazaka bez vadenja okvira. Jedna zajednica ima 8 ulica pod pcelom a druga samo 4. Kako da smanjim prostor ovoj sa 4,prevelik je prostor jednog nastavka da bi to grijale ako se ne varam. Pcele uopce nisu izlazile iz te zajednice dok im nisam zamijenio podnicu,bilo je dosta mrtvih pcela ali su imale put za izaci pa mi nije jasno zasto nisu? Barem su letile dobro nakon toga.
Dodao sam im pogacu i zatvorio,sljedeci vikend mozda prosirenje malo. Posto nisu letile prije zamjene podnica isao sam pogledati ima li legla,nasao sam leglo u svim stadijima razvoja,matica je prisutna. Veselim se vidjeti kako ce se zajednice razvijati,uzivam u svakom poslu s njima.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

10 Ožu 2014, 19:55

mali_trut je napisao:Pozdrav,

Danas sam bio na pcelinjaku i pogledao zajednice nabrazaka bez vadenja okvira. Jedna zajednica ima 8 ulica pod pcelom a druga samo 4. Kako da smanjim prostor ovoj sa 4,prevelik je prostor jednog nastavka da bi to grijale ako se ne varam. Pcele uopce nisu izlazile iz te zajednice dok im nisam zamijenio podnicu,bilo je dosta mrtvih pcela ali su imale put za izaci pa mi nije jasno zasto nisu? Barem su letile dobro nakon toga.
Dodao sam im pogacu i zatvorio,sljedeci vikend mozda prosirenje malo. Posto nisu letile prije zamjene podnica isao sam pogledati ima li legla,nasao sam leglo u svim stadijima razvoja,matica je prisutna. Veselim se vidjeti kako ce se zajednice razvijati,uzivam u svakom poslu s njima.
Ta na 4 ulice,vidim da te brine.Napravi ovako: do legla primaci okvir meda . Višak prostora pregradi kartonom od kutija.Izmjeri ,izreži,izvadi 1 okvir viška da ubaciš karton.Kod rezanja kartona ostavi s donje strane malo lufta da pčele mogu kontrolirati to saće iza pregrade.A možeš (ako imaš) tog pčelca stavit u petokvirni LR nukleus.

mali_trut
radilica
radilica

16 Ožu 2014, 15:08

Pozdrav,
Jucer sam obavio prvi pregled drustava. Temperatura je bila 19 stupnjeva,suncan dan s vrlo malo vjetra.
Pokusao sam brzo raditi da ih ne rashladujem previse.

Prvo drustvo sam pregledao i stanje je ovakvo: drustvo ima 5 okvira legla zalezena s obje strane,legla je vise prema letu ali zauzima dobar dio okriva,sve do vijenca meda. Sa strane legla je peludnjak,tako sa svake strane. Ostala 3 okvira imaju meda malo ili su prazna. Takoder sam nasao okvir s jedne strane cijeli pun nektara,a pri vrhu su ga pocele poklapati. Takoder sam pronasao nesto malo trutovskog legla blizu donje letvice. Prosirio sam leglo s 2 okvira s izgradenim sacem i nesto malo hrane na njemu. Zajednica zauzima 9 ulica i lijepo leti,zadovoljan sam njome. Uzitak ih je gledati kako rade.

Druga zajednica je slabija. Zauzima 4 ulice s tim da prelaze na 5. Ima 2 okvira legla koja su dosta zalezena,vecina je otvoreno leglo. Svaka slobodna celija je zalezena.Do legla su peludnjaci,a ostali okviri imaju dosta hrane. Dodao sam prazan okvir sa malo meda s jedne strane legla i malo zagrebao taj med. Takoder imaju pogacu kao stimulaciju. Iz ove kosnice pcele kasnije pocnu izljetati,oko pola sata kasnije nego iz prve. Takoder sam nasao manje friskog nektara u ovom drustvu. Nadam se da ce dostici prvo drustvo ili se bar koliko toliko uspjeti razviti do bagrema.

Prognoza kaze 6 suncanih toplih dana zaredom pa se nadam da nece biti problema zbog prosirenja.

Obje zajednice su bile mirne,pcele nisu napadale nimalo. Uzitak u radu s njima,i prvi put da sam radio bez rukavica :)

Ceka se vrba da procvjeta,bit ce to veselo :)

Pitanja: isplati li se pojacati slabiju zajednicu s okvirom zatvorenog legla iz jace?
Oba drustva su bila blokirana peludom,nadam se da sam dobro napravio dodavanjem praznih okvira.
Hoce li bagrem uraniti ove godine ili je jos rano govoriti o tome?
Primjetio sam zaperke na hranilici,doduse male ali ih grade. Jeli moguce da ovako rano grade? Satne osnove necu jos dodavati.
Sto mislite o stimulaciji otklapanjem mednih poklopaca,kaze literatura da je najucikovitije po postotku povecanja legla?

Svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

16 Ožu 2014, 17:21

Isplati se naravno pojačati, a hoče li uraniti ili ne bagrem tek treba vidjeti isto kao i to da li će ili neće mediti.
Otklapanje vilicom mednih poklopaca je obavezan posao kod prvog pregleda i premještanja okvira / zakretanja nastavaka i sličnih radnji.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

16 Ožu 2014, 18:28

Čitam ove postove ,ovaj "problem" blokirane peludom.Ljudi moji ,taj pelud za 2 kišna dana prestaje bit problem jer ga jednostavno nema.Potrefilo se ovaj tjedan toplo ,samo nek se blokiraju .Zaperci već jesu signal da valja razmišljati o proširenju al kako? Okvirom izgrađenog saća ,da. Po meni za sać. osnove nije još vrijeme. U mojim visokim krovovima i poklopnim daskama ima mjesta za zaperke kad su već navalile, a eventualno širenje osnovom i nastavkom ide za 10 dana , u skladu s voćno- vrbovom pašom.Za pojačanja pčelaca okvirom poklopljenog legla mislim , može , isto za desetak dana s tim da ja preferiram pojačavaati jake a ne slabe ,dobro to je stvar stila.

mali_trut
radilica
radilica

02 Tra 2014, 22:37

Pozdrav,

U subotu sam pregledao drustva i situacija je sljedeca. Drustva imaju od 3-5 okvira legla,puno peluda i novog nektara/meda. Pcela je puno(pokrivaju sve ulice) i ocito su se zablokirale hranom.. Prosirio sam sa izgradenim sacem i dodao satne osnove. Ovu subotu se nadam dodati drugi nastavak ako ce drustva imati oko 7 okvira legla. Ako ne,onda sljedeci vikend sto ce biti 12-13 travnja. Nije li to mozda kasno ako zelim iskoristiti bagremovu pasu?

Korisnički avatar
franjo
matica
matica

02 Tra 2014, 22:41

Za zgorska sela nije neće badrem baš sutra u zagorju odmah zamediti pa još se nisu ni voćke kako spada rascvale

dadaas
trut
trut

03 Tra 2014, 09:46

Procitao od 1 do 14te stranice sve u detalje pa me zanima.

Koliko treba da navuku maticnjak, znaci kad stavim mlado leglo u kosnjicu gdje nema matice, koliko im treba da ga navuku, evo jucer gledao bio je treci dan i vidio sam nesto kao da su poceli navlaciti, ali nisam 100% siguran da ce izvuc maticnjak a ne ensto drugo (trut). Ako netko ima vremena, nek mi napise sto trebam i kada gledat u ovoj situaciji.

Drugo pitanje je, kod selenja okvira iz zajednice koja je propala k boljim zajednicama. Citam da stresete pcele na tlo i onda pobnacateokvire u druge kosnice, i onda te pcele idu u e kosnice, a mene zanima pa zar ih nece onda napadati pcele koje se vec nalaze u toj kosnici ili sam nesto krivo razumio?

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost