Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

02 Kol 2013, 16:17

Neznalica je napisao:Nego, pravo pitanje je - gdje ti ovako uraniš? Da nije vrcanje?

Surfajući beskonačnim putevima interneta naišao sam na onu staru narodnu:
"Tko rano rani dvije sreće grabi" do sada sam se uvjerio u onu "Tko rano rani nije se naspavao" ili "Tko rano rani cjeli je dan umoran" ali tko zna sreću sam moguće i ugrabio, a da ni sam to još neznam :)
Ustanem da se obavi što se obaviti treba dok je još hlad i bistra glava polako bez nervoze, po vrućini kad kaplje znoj, opa si malo nervozan pčele znaju biti neugodan partner na pčelinjaku. A kad zatopli polako se povučemo (čak i pas) u hlad doma svog pa "meditiramo" uz puno tekućine prema savjetima svih [trink39.gif]

"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo" ili nama od originala nešto razumljivije "Kap buši kamen, ne snagom, već čestim kapanjem" pa tako ja svaki dan kapnem koju kap meda :lol:
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

02 Kol 2013, 23:30

To ono: "Kad kapa, nakapa!"? A ima i kontra: "Kad i najmanje curi, iscuri!"
Dobar ti je izbor, više čovjek može u hladovini uraditi za 10 minuta, no li na žegi za sahat.
Propčelario sam jednog, sad ima 6 društava, a pčelinjak mu je pod velikim orahom - ma, milina raditi, samo što ne znam da li je pčelama zdravo pod orahom.

Pozdrav, svako dobro!

mali_trut
radilica
radilica

17 Sij 2014, 18:52

Pozdrav,

Evo mene sa jos pitanja:)
Stanje je ovakvo. Prije 3 tjedna sam isao staviti pogace. 2 drustva su bila ziva,ali trece je mrtvo. Pogledam satonose,nema pcela? Otvorim kosnicu,gledam izmedu okvira,pcela nema? Tu i tamo koja pcela mrtva. Vadim okvire,nema pcela? Strasan prizor,kod srca me stislo. Povadio sam sve okvire i vidio sljedece: na podnjaci oko 200tinjak mrtvih pcela(da brojao sam). Na jednom okviru je bilo 20tak pcela zavucenih u sace kao da su umrle od gladi. Kosnica je bila na jednom nastavku,imala je 5 okvira punih meda/secernog sirupa. Pcele kao da su nestale. Nisam naisao na maticu na podnjaci. Izgleda da su otisle u smrt..kaze rodak pcelar da zbog kasnog tretmana protiv varoe..napravio sam sve skolski po knjizi,ali desi se. Odustat necu,idemo dalje pametniji!

Pitanja: sto napraviti sa hranom na okvirima te zajednice? Okviri dobro izgledaju,nema plijesni. Mislio sam podijeliti hranu ostalim drustvoma koja su ostala ali me strah da neku bolest ne prenesem. Sto predlazete?

Ostalim drustvima sam dodao pogacu i zatvorio. Danas sam provjerio i drustva su pojela oko pola pogace. Pri 14 stupnjeva koliko je bilo danas jedno je drustvo zauzimalo 7 ulica pcela(vanjske su imale manje pcela) a drugo 6(ista prica). Pcele su letile i nosile pelud zute boje? Dosta su dobro izgledale kada sam ih gledao odozgo,lijepe boje nisu bile 'ofucane'.. E sad,sto sljedece raditi? Kazu da ce biti topla zima. Sto savjetujete?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

17 Sij 2014, 19:10

Lako moguće da je zbog uznapredovale varoze unutar te pčelinje zajednice/kolonije. Posebno se to odnosi na pronađene "kasne rojeve" koji to najčešće i nisu već su zajednice koje su poduzele zadnji korak ne bi li se spasile (najčešće neuspjeli). Dešava se ...
Što s medom? Ako si siguran da je tvoj med bez zaraze izvrcaj razrijedi malo s vodom i naka bude za proljetnu stimulativnu prihranu.
Pčele će trošiti više nego smo mi navikli da troše u ovakvim "zimama" i to je sasvim normalno kako god neki pisali da nije. Nemamo li ništa drugo nema panike pogača na satonoše i zatvaraj košnicu bez previše "prčkanja" jer niti nije potrebno.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

mali_trut
radilica
radilica

01 Ožu 2014, 12:57

Pozdrav,

nova drustva koja sam kupio mi stizu krajem 3.-pocetak 4.mjeseca. To su drustva na 10 okvira koja su prezimila,imaju proslogodisnju maticu.Ovakva drustva nebi trebao biti problem razviti do bagrema ako se ne varam? Nadam se uci u bagrem sa 5 drustava,naravno ako sadasnja 2 prezive. Jedno pitanje sad,znam da je dosta rano za to ali otprilike planiram kupnju opreme pa me zanima. Ako recimo imam 5 drustava na bagremu i nakon bagrema planiram razrojavati, koliko bi novih drustava otprilike mogao napraviti a da ne oslabim previse ova stara? Pitam jer kod mene ima najvise livada pa bi volio to iskoristiti :D
Znaci zelio bi da stara ostanu dovoljno jaka za livadsku pasu,a opet da nekako izbjegnem rojenje i dobijem nova drustva. 3,4,5 novih drustava? Pomoc molim.

gregor
kućna pčela
kućna pčela

02 Ožu 2014, 09:10

A racunaj da bi ti se i koja mogla rojiti pa ako ga uhvatis eto ti zajednice,ja bi napravia dva tri nukleusa za dogodine pa ce bit i za sirenje kosnica i za zamjenu matica ako koja ne prezivi zimu!

Korisnički avatar
franjo
matica
matica

02 Ožu 2014, 09:36

Sve ovisi koliko želiš meda za sebe tri do pet možeš a da još ima i vrcanja.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

02 Ožu 2014, 11:02

Ovisi o vrcanju i vještini pčelara i naravno na koliko nastavaka držiš plodište u vrijeme bagrema da li na 1 ili dva da li se matica ograničava ili ne ....
Realno se može bez brige dobiti 3-5 kako je napisao Franjo a da se dobije i bagrema i livade ili čega već imaš tamo. Bitno ih je dobro pripremiti - podići za bagrem da su jake. što jače ali i da imaju dovoljno prostora za gradnju i punjenje.

mali_trut
radilica
radilica

02 Ožu 2014, 12:39

Pozdrav,
Mislio sam ograniciti na 1 nastavak 15 dana prije bagrema. Koliko otprilike legla ima takva zajednica kad bagrem prestane mediti? Sa 3 nove zajednice bi bio zadovoljan,volio bi iskoristiti livadu. 15tak km od mene ima uzgajivac matica pa cu odmah kod njega kupiti matice. Nakon bagrema skidam medisne nastavke i vracam izvrcani nastavak? Tako kosnice ostaju u formaciji 2 nastavka plodiste-mediste bez maticne resetke? Nakon bagrema netreba opet izmjenjivati mjesta nastavcima i slicno,samo se puste pcele da pune med i sve ostalo? Naravno tretman protiv varoe se podrazumijeva.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

02 Ožu 2014, 15:37

Možeš od tih 5 napravit 15 društava s tim da ćeš bagrema vrcat za u čaj a livadu neznam koliko to medi ,možda za medovaču.

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta