Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
Korisnički avatar
trut81
matica
matica

Re: Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

28 Srp 2013, 11:38

uduplat ces ti nje na godinu samo nemoj forsirat pcelu lako je pojacavat iz drugih kad imas bar dvoznamenkasti broj kosnica a to ces brzo dostic a do tada bolje 3 jake nego 4 kilave i sam imam jednu bez matice ali to rastepem malo dalje i reseno posto je saka pcela di je blaga tu je i kvara pozz

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

28 Srp 2013, 16:30

Ma da, ima vremena za širenje pčelinjaka, još smo mladi ;) nije sve u količini ima nešto i u kvaliteti zar ne?
trut81 je napisao: posto je saka pcela di je blaga tu je i kvara

Točno tako, ljepo kratko i jasno napisano!
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

28 Srp 2013, 23:19

mali_trut:
Mislim da cu ipak to drustvo rastaviti i podijeliti okvire drugim kosnicama.

Od svoje volje, ništa bolje. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

mali_trut
radilica
radilica

29 Srp 2013, 13:51

Pozdrav,

Hvala svima na podrsci! 'Rastavio' sam kosnicu sa trutosom. Prvo sam ih dobro nadimio da se najedu meda,pa pcele istresao 10tak metara ispred kosnica. Okvire sam podijelio drugim kosnicama. Sada sve imaju skoro sve izgradeno sace i dosta nektara. Zamedila je zlatosipka kod mene pa su dovukle dosta nektara. Takoder sam nasao 2 okvira sa zatvorenim leglom(radilickim) iz kojeg je vec izaslo dosta pcela. To sam podijelio novim drustvima. Vecina pcela koje sam stresao su presle u kosnicu broj 2,ona koja je najbliza mjestu na kojem je bila kosnica iz koje sam stresao pcele. Za sad sve dobro izgleda i zadovoljan sam. Za 10tak dana cu pregledati kosnice i pristupiti prihranjjivanju da dopunim zimnicu.

Svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

29 Srp 2013, 15:55

Dobar odabir, a dalje možeš bude li koja malo slabija odraditi to prebacivanjem legla. Bolje 2 ili 3 jake nego 6 za koje moraš do proljeća strepiti kako će ispasti (obično loše).
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

29 Srp 2013, 23:50

mali_trut:
Vecina pcela koje sam stresao su presle u kosnicu broj 2,ona koja je najbliza mjestu na kojem je bila kosnica iz koje sam stresao pcele.

Sutra-prekosutra pregledaj to društvo da vidiš je li sve uredu s maticom. Inače, ja nisam pobornik stresanja pčela.

Pozdrav, svako dobro!

mali_trut
radilica
radilica

31 Srp 2013, 18:27

Pozdrav,pregledati cu ovih dana kosnicu sa novom maticom. Sto se tice uzimljavanja,trebam li premjestati okvire ili ce pcele same rasporediti sve? Mislio sam dvije slabije kosnice uzimiti na 1 nastavku,ali im podbaciti 1 nastavak da nisu blizu leta(vjetrovi). Ovu jacu bi valjda uzimio na 2 nastavka,nisam siguran jos.
Ostaje mi jos prihrana i tretiranje mravljom sad i oksalnom u 11-12 mjesecu? Stavit cu cesljeve na leta uskoro.

Svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

31 Srp 2013, 23:30

mali_treut:
Sto se tice uzimljavanja,trebam li premjestati okvire ili ce pcele same rasporediti sve?

Pusti ih da rade, prihranjuj umjereno, a za uzimljavanje postoje avgust i septembar. Možeš svako uzimiti i u jednom i u dva nastavka bez obzira koliko saća imaš.

Imaj na umu: bijelo saće-hladno saće, tamno saće-toplije saće, a to će ti i pčele svojim postupcima kazati i pokazati.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

02 Kol 2013, 06:48

Neznalica je napisao:a za uzimljavanje postoje avgust i septembar

Čak je i za ovaj prvi naveedeni još prerano, 9. mjesec septembar odnosno rujanj je mjesec u kojem se ako treba (dakle ne nužno) klikni na link pa pročitaj što je Palestinac napisao. Čitao sam neki dan tražeći nešto drugo naišao sam na taj dio.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

02 Kol 2013, 11:29

Akarlovic:
Čak je i za ovaj prvi naveedeni još prerano

Avgust/kolovoz traje od 1. do 31., a to je raspon od 31 dana i nije svejedno kad je šta urađeno jer je 31 dan prevelik raspon. Septembar/rujan smatram mjesecom za samo nužna reagovanja (zakašnjela).

Znamo mi sve to, Palestinac je to samo ukratko (dobro) ponovio (opomenuo), a vrijeme sve diktira i nijedna godina nije ista. Nego, pravo pitanje je - gdje ti ovako uraniš? Da nije vrcanje?

Pozdrav, svako dobro!

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost