Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
mali_trut
radilica
radilica

Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

06 Lip 2013, 14:15

Pozdrav svima,pocetnik sam u pcelarstvu i imam 2 LR kosnice. Period razvoja do bagrema sam vise manje shvatio sto trebam raditi za najvece prinose meda na bagremu. Nakon toga bi sirio pcelinjak ali me zanima sto nakon razrojavanja. Na mjestu gdje imam kosnice ima mnogo bagrema,vrbe i nepreglednih livada. Ima jos nesto sitno lipe,zlatosipke i drugih biljaka. Znaci glavna pasa je bagrem. Volio bih kada bi mi netko rekao sto raditi poslije bagrema sa zajednicama koje su prije bagrema bile reducirane na 1 nastavak plodista zbog boljeg iskoristavanja pase? Moj plan je bio takva drustva nakon bagrema razrojiti i pustiti da se razvijaju na 2 nastavka. Kad ojacaju dodao bih uokvirenu maticnu resetku sa letom i gore medisni nastavak ili polunastavam kako bi iskoristio tihu pasu livade koje kod mene ima puno. Ima li ovo smisla sto govorim ili bi trebao nesto promijeniti? Cilj mi je doci do nekih 10-15 kosnica za moju obitelj i med za rodbinu. Hvala unaprijed,

Luka

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

Re: Pcelarenje LR kosnicama nakon bagrema

07 Lip 2013, 23:48

Luka:
Cilj mi je doci do nekih 10-15 kosnica za moju obitelj i med za rodbinu. Hvala unaprijed,

Prvo, do kojeg broja želiš stići ove godine?

Naravno da ćeš rešetku pomaknuti na drugi nastavak da se društva maksimalno razviju, ali ima tu još radnji.

Pozdrav, svako dobro!

mali_trut
radilica
radilica

08 Lip 2013, 10:12

Nisam zacrtao neki broj u glavi za ovu godinu ali ako je moguce onda bi podijelio drustva pa uzeo jos 2 kosnice. Neznam jeli to moguce jer tek im danas stavljam drugo plodiste, a najvaznije mi je da sigurno zimuju sa dovoljnom kolicinom hrane. Tek na drugom mijestu je sirenje.

Kakvih drugih radnji bi bilo osim tretiranja protiv varoe?

Hvala na pomoci,svako dobro!

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

08 Lip 2013, 10:30

bas da i hoces na tom broju tesko da ostanes pcelarstvo je kao sto sam negdje procital dijagnoza to jednostavno vuce jos jos nesto najljepse cime se covjek moze bavit ako imas mogucnosti samo siri pcela ce ti sve vratit samo postepeno pozz

mali_trut
radilica
radilica

08 Lip 2013, 11:56

Kad sam krenuo mislil sam ostati na 2 kosnice ali nakon prvih par dana vec me pocelo vuci i znam da cu siriti pcelinjak. Samo me strah ove godine dijeliti drustva da nebudu preslaba za zimu,ali vidjet cemo sve.

Jedno pitanje,danas sam pregledavao kosnice i vidim da su pcelci donjeli puno nektara. Ima 4 okvira zatvorenoh legla u obje kosnice i jako malo otvorenog. Mislim da je matice zive jer nema maticnjaka a i drustva se 'normalno' ponasaju,lijepo nose pelud i nektar. Mislim da je matica blokirana nektarom i da zato ne nese. Sto ucinitii u ovakvom slucaju?

Pozdrav

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

08 Lip 2013, 12:27

Možeš sa dvije bez svake brige umnožiti broj na 4 kako vidi članak:"Umnožavanje pčelinjih zajednica"
Ako ti je matica već blokirana, pčele ju znaju same blokirati namjerno ponekad, samo digni 1-2 okvira poklopljenog legla i/ili meda i/ili peludna gore. Leglo koje ostaje samo stisni u sredinu do njega stavi recimo novo razrađeno saće ili izvrcani okvir.
Dolje nemaš li izvrcano spusti one koje imaš s medom i možeš ako imaš staviti 1 okvir ili dva koji ima već razrađeno saće pa će zaljeganje u njega ići gotovo pa odmah. Spuštaš li s medom malo ih možeš vilicom zagrepsti da prije počnu popravljati a brzo će preseliti med gore.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

mali_trut
radilica
radilica

08 Lip 2013, 12:35

Nemam izgradenog saca koje nije napunjeno nektarom jer sam tek poceo pcelariti prije 2 tjedna. Znaci kolko sam shvatio okvire sa zatvorenim leglom(ima i nesto poklopljenog meda na njima) u 2 nastavak,a na njihovo mjesto u prvi nastavak satne osnove?

A kada bi mogao dijeliti zajednice ove godine? Kolilo bi okvira legla trebale imati otprilike?

Hvala na pomoci,lijep pozdrav!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

08 Lip 2013, 12:41

(vidi klikni na likn u prethodnom postu pa pročitaj)
Kombiniraj ono što imaš, ono čega nema toga nema, peludne samo miči sa sredine na kraj nastavka. Pa recimo kako imaš samo dvije košnice po dva tri su ti dosta, uz manju prihranu do jeseni razvit će se kako spada. Ne treba pretjerivati no i to širenje ovisi o lokaciji ne vidim da ti stoji u profilu. Ako si na otoku za predpostaviti je da prihrana i voda treba ići intenzivnije nego ako si na kontinentu gdje ipak ima više biljaka koje mede a i duže.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

mali_trut
radilica
radilica

08 Lip 2013, 12:58

Evo stavio sam lokaciju. Oko pcelinjaka ima beskrajnih livada,puno bagrema i vrbe,nesto sitno lipe. Budem vidio kako ce se razvijati drustva pa cu odluciti.

Hvala na pomoci,lijep pozdrav!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

08 Lip 2013, 13:45

Kad ih podjeliš samo im dodaj sirupa (1:1) u startu s obzirom da ni meda nemaš, tako prvih desetak dana, a kasnije stani dan dva po potrebi vidjet ćeš kako se razvijaju i unose. Lokacija je super imat će što za jesti ne brini.
Ima o toj temi nekoliko rasprava potraži evo npr jedne:
viewtopic.php?f=44&t=452

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta