Registracija

Moj nacin proizvodnja matice

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
larva

Moj nacin proizvodnja matice

PostPostao/la Marjan pcelar » 11 vel 2013, 12:43

Matice proizvodim na vise nacina ,jedan od njih je pomocu presadzivanje larvice .
Opisao bih vam nakratko nacin pomocu presadzivanje larvica.

Prvo izvrsio sam selektiranje pcelinjih zajednica ,a to je da pcelinja zajednica bude mirna ,medonosna ,higijensko ponasanje (test pomocu unistavanje legla odnosno kukle rozovih ociju) odnosno za koliko vremena ce pceljina zajednica otsraniti to uginulo leglo, kvalitet legla itd.

Kao nosac maticnjaka koristim cep od akumulatora i na njega pricvrstujem osnova maticnjaka

Slika

Za odredzivanje starosti larvice, koristim izolator ali u ovom slucaju larvice odabiram po iskustvu, odnosno pokazatelj starosti larvice je trodnevno zalegnuto jaje, odnosno kao pokazatelj starosti larvica je i bistri mlec koji se nalazi na dno osnove maticnjaka, sto je larvica starija mlec pobeli.

Slika

Slika

Presadzivanje je zavrseno i osnove maticnjaka namestim na ram nosac maticnjaka
Slika

Formiram jak starter sa mnostvo mladim pcelama koje imaju sposobnost gajiti larvice odnosno hraniti ih mlecom
Slika

Ram stavljam u starter
Slika

Rezultat rada
Slika

Mticnjake obezbedzujem kafezima kako ne bi propao celi posao
Slika

Nakon 14 dana starosti, maticnjaci rasporedzujem po oplodnjacima
Slika

Slika

Slika

Slika

Na zalost kada sam radio ovaj posao pcele su bili uznemireni posto u blizini do pcele vrsili su zetvu i morao sam da nosim zastitu, pcele su napadale ,radi se o mirnim pcelama, selekcija.

Pozdrav svima

stari pčelac

Re: Moj nacin proizvodnja matice

PostPostao/la Neznalica » 02 ožu 2013, 19:23

Marjane, negdje sam vidio ili ovaj tvoj način ili se neko slično dosjetio (akumulatoreki čepovi). To se zove pčelarska dosjetljivost.

Hajde nastavi detaljnije malo. Vidim da radiš sa starterom pa je onda logično i s odgajivačkim društvom. Pojasni malo detaljnije cijeli proces ako nije problem.

U pozadini vidim bijele oplodnjake (mislim da su to oplodnjaci). Zanima me koji su i s koliko ramova. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

stari pčelac
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine

PostPostao/la akarlovic » 02 ožu 2013, 19:50

Vrlo lijepo opisano. Možda još samo fali kako izrađuje osnove maticnjaka koje idu u čep?
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

stari pčelac

PostPostao/la Neznalica » 03 ožu 2013, 00:52

akarlovic napisao:Vrlo lijepo opisano. Možda još samo fali kako izrađuje osnove maticnjaka koje idu u čep?

Valjda će nam se Marjan javiti pa da ispriča.

Ja to radim tzv. "grabljicama" - odjednom namačem 3 čahure. Ide to brzo.

Pozdrav, svako dobro!

Zimske pripreme 2.JPG

larva

PostPostao/la Marjan pcelar » 09 ožu 2013, 21:21

Neznalica napisao:U pozadini vidim bijele oplodnjake (mislim da su to oplodnjaci). Zanima me koji su i s koliko ramova. Sretno!

Preme meni ovo je najprakticniji oplodnjak sa 2 rama LR

Slika

prednost:

-nema tresenje (uznemiravanje) pcela ,naselenje pomocu kutlacom ,koriscenja inke kod malih oplodnjaka
-matice testiraju se odmah u svome kvalitetu nosenja legla i vidljivost dali je kvalitetno leglo ili sareno leglo.
- matica se ne uzdrzava u nosenja legla , pri tome ne gubi od svoga kvaliteta,ne blokira se i ne moramo zuriti
sa njeno vadzenje.
- dobri su za transport i brzo se radi
- i najvaznije po oduzimanje oplodzene matice , oplodnjak se moze odma rasformirati odnosno ramove sa leglom (2 rama) dodati (pojacati) neko drustvo ili formirati ( sa dva oplodnjaka) nukleus.

Formiranje oplodnjaka :

Oplodnjak formiram sa 1 ram najstarije zatvoreno leglo (pcele koje ce izaci iz celije sledeceg dana ili za dva tri dana) i pcelama koji pripadaju na tom ramu. i jedan kafejavi ram iz koje je izaslo nekoliko generacija pcela.
Taj oplodnjak nosim na udaljenosti vece od 5 km da bi se ne vratile stare pcele i obavezno dodajem pogacu ,nikako tecnu hranu.
Pozdrav !!

larva

PostPostao/la Marjan pcelar » 09 ožu 2013, 22:47

Neznalica napisao:Hajde nastavi detaljnije malo. Vidim da radiš sa starterom pa je onda logično i s odgajivačkim društvom. Pojasni malo detaljnije cijeli proces ako nije problem.
Pozdrav, svako dobro!

Tacno tako,posto matice radim u vise turnusa normalno je da koristim i odgajivacka drustva.
Odgajivacja drustva pretstavljaju jake zajednica sa svih staosnih struktura pcela a osobito sa mladim pcelama i tu je prisutna matica,odnosno pcele gaje maticnjake u prisustvo matice.
Odgajivacka drustva sacinjavaju drustva koja su jacine na dve tela odnosno imaju 14 -16 ramova sa leglom i prisutna je matica i moze se dodati trece telo -mediste.

Odgajivacko drustvo formirm na sledeci nacin:
- matica spustim u prvi nastavak na podnjacu ,stavljam maticnu resetku i ide drugi nastavak na kome su ram sa maticnjacima

Proces ide ovako:

- presadzivanje larve ,odredzivanje najmladze larve ide pomocu izolatora ili po iskustvo ( sve ide po kalendaru)
- ram sa osnova maticnjaka na kome su najmladze larve stavljam u starter
- ram sa maticnjacima ostaje u starteru 24 casa
- sledeceg dana pocinje presadzivanje drugog turnusa
- nakon 24 casa iz startera vadim ram sa startovanim maticnjacima iz startera i stavljam u odgajivacko drustvu i istovremeno u starter postavljam ram -DRUGI TURNUS i tako dalje, no treba paziti da u starteru pcela zastareva pa treba osveziti starter sa mladim pcelama (istresati) iz drugih pceljinih zajednica odnosno pcela koje se nalazi na otvoreno leglo na najmladzim larvama.

Sigurno znate da pcele gaje najbolje maticnjake u prisustvo matice i otvoreno leglo,odnosno kolicina mleca u maticnjake je najveca. Pozdrav

larva

PostPostao/la Marjan pcelar » 10 ožu 2013, 00:54

akarlovic napisao:Vrlo lijepo opisano. Možda još samo fali kako izrađuje osnove maticnjaka koje idu u čep?

To je mnogo lako ,prvo kalapom napravim osnove maticnjake ,kao kalap za osnove meticnjake moze posluziti zrno od kursuma
9 mm ,to je orginal osnova maticnjaka sa idealnim dimenzijama ili prema zrno izraditi drveni kalap.Merio sam na maticnjacima sa tihe smene i rojevskim maticnjacima ,dimenzije su orginalne.
Posto je cep akumulatora supljiv otvor morate popuniti parce pljosnatog voska ili satne osnove i ugurati to dublje ,zatim uzmete svecu zapaliti i nakapiti u akumulatorski cep ,cim se ispuni tecnim voskom odma pricvrstiti osnovu maticnjaka sve i se oladi, osnova je pricvrscena i posao je zavrsen.

Pozdrav !!!

stari pčelac

PostPostao/la Neznalica » 11 ožu 2013, 10:45

Bravo, Marjane!
Skoro pa identično sam radio.
Pokušao sam i u istom nastavku, gdje je matica odvojena rešetkom od ostalih 7 ramova. Nije dobro išlo.
Dakle: starter i tri odgajivačka društva.

Koliko dugo koristiš jedan te isti starter? Je li ti starter samo sa pčelama bez legla? Jesi li nekad pokušao SVE završiti u starteru? Hoće li u odgajivačkom društvu povlačiti prisilne matičnjake? Prihranjuješ li odgajivačka društva?

Fini su ti oplodnjaci. Ja sam koristio isto sa po 2 rama, ali po 4 oplodnjaka u LR-ovom nastavku i 5 oplodnjaka u DB-ovom nastavku. Naravno, imam i druge.

Pozdrav, svako dobro!

Pregled aktivnih tema

Vrati se na: Tehnologija pčelarstva