Ponasanje pcela koje prihvataju novu maticu??

Teme vezane uz primjenu različitih pčelarskih tehnologija
diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

Ponasanje pcela koje prihvataju novu maticu??

15 Lip 2017, 13:43

Pozdrav kolege pcelari. Uskoro bih trebao po prvi puta dodati maticu pa me interesuje kakvo ponasanje pcela da ocekujem ako prihvataju maticu odnosno ne prihvataju. Radi se o bar ja tako mislim drustvu bez matice. Drustvo je pre 12 dana formirano tako sto sam iz jedne kosnice uzeo staro leglo i odjelio ga sneglerovom daskom i dodao mu ram sa 2 maticnjaka. 7 dana kasnije primjetio sam da je jedan maticnjak porusen jedan je bio citav a mladog legla nema. Ubacio sam onda ram sa mladim leglom i 3 dana kasnije primjetim i drugi maticnjak porusen a legla mladog nema osim ono sto sam ja ubacio. Sada na tom novom ramu ima 10-15 prisilnih maticnjaka jako sitnih. Mladog legla nema pa pretpostavljam da tu lema nikakve matice niti lazne niti trutuse, sada sam porusio sve te maticnjake i planiram veceras dodati mladu sparenu maticu pa bih volio da mi neko od vas iskusnijih kolega kaze kakvo ponasanje pcela da ocekujem....jos da dodam prillikom pregleda ovog drustva uopste nisam koristio dimilicu pcele su pravo mirne ne lepezaju i nisu uznemirene. Polen i nektar unose u malim kolocinama i po srednjim ramovima a nema neke velike aktivnosti na letu pa i zbog toga pretpostavljam da je drustvo bez ikakve matice

diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Ponasanje pcela koje prihvataju novu maticu??

16 Lip 2017, 19:29

Ovaj forum izgleda mrtav samo sto jos dise...zar zaista niko nema neki odgovor. Uglavnom ja sam pokidao maticnjake, dodao 0,5l sirupa malo poprskao ramove i dodao kavez sa maticom.Sada ostaje da pricekam par dana pa cu izvaditi samo na brzinu izvaditi kavez. E sad jedno pitanje na koje se nadam da ce neko dati bilo kakav odgovor.
Ako u kavezu ne bude matica dali to znaci da je primljena odnosno ako bude u kavezu (ziva ili mrtva) da ne zele da je prihvate???

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

20 Lip 2017, 12:49

Pčelari su na pčelinjacima u vrijeme medenja više se čita manje piše ;)
Ne postoji metoda koja 100% garantira prihvat kod toga garancija ne postoji. Pošpricaj kavez i okolo sirupom u koji si dodao malo rakije da se izjednače mirisi i da imaju zanimaciju oko sirupa . Prihvati li se matica javi.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

diso79
Novi korisnik
Novi korisnik

23 Lip 2017, 13:50

Danas sam provjerii i vidio sam da je matica Hvala Bogu pocela nesti a vidio sam i Nju. Nisam znao da ovako brzo raste sasa je matica duplo veca u negi onaj san kad sam je dodao....

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

27 Lip 2017, 08:06

Da, matice koje kupite kao "selekcionirane" najčešće nisu ni oplođene pa ovisno o vremenu treba nekoliko dana (dok se ne oplode) da počnu s poslom. Da li je to selektivni uzgoj (ako je kupljena) procjenite sami ja osobno mislim da nije.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Tehnologija pčelarstva”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost