Upomoć DB Kosnica ili LR?

Ovdje spadaju teme isključivo o DB košnicama.
dadaas
trut
trut

Upomoć DB Kosnica ili LR?

23 Tra 2014, 11:54

Pročitao sam taj jedan cijeli topic o DB i prosurfao internetom i vidio da ta kosnica u hrvatskoj uopce nije popularna jer je navodno prahistorijska kosnica. Nesto vise se o njoj pise u srbiji ali i tamo je napustajo i prelaze na LR. Razloge neznam, no nesto se prica kao puno pcela malo meda, odnosno z a manju kolicinu pocela u LR dobijes istu kolicinu meda.

No evo mog problema:
Jedan pcelar je ostavio u nasljedstvo cirka 60-100 DB kosnica, ja kao pocetnik sam jako zainteresiran da otkupim sve te pune i prazne kosnice i onda pcelarim sa DB, no problem je sto sam ja razgovarao sa nekoliko pcelara i svi mi govore nemoj to kupovat da to ne vrijedi nista, da radje kupim LR. A vidim da u prijasnjem postu prica covjek da je prevarem da umjesto AZ kupio DB i da je sad ljut. A ako su AZ bolje od DB onda ja neznam koliko ta kosnica uopce vrijedi pcelaru.

Pokusavam nac nekog tko bi mi mogao reci koju ponudu da dadem?
Koja bi bila fer cijena za prazne kosnice, a koja za pune sa pravilnim plodistem. postavio sam vec slicna pitanja pod topicom kupovina pcela, ali mislim da bi mogli malo vise o Dadan Blat razgovarat i ovdje.

Zar je moguce da te kosnice ne vrijede nista?
Ako ne vrijede nista, dali se uopce isplati ih kupovat za neku malu cjenu? Koja bi to bila cjena?

dadaas
trut
trut

Re: Upomoć DB Kosnica ili LR?

23 Tra 2014, 12:08

viewtopic.php?f=111&t=1930&p=14291#p14291 evo vodje sam postavio isto neka pitanja o DB i kupovini istih.

A isto tako me zanima jel ima koji stolar koji to proizvodi? Jer kod nas u medjimurju nema nikog ni da LR proizvodi (na bjelo)

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

23 Tra 2014, 21:40

DB košnica je košnica ko i svaka druga i obični je alat u rukama pčelara i pčelinja nastamba.Ako imaš LR košnice ,nemoj uvoditi DB jer različite su glede svih mjera.Inače ,nova DB je skuplja od LR košnice i slabo zastupljena po našim pčelinjacima i po dućanima pčelarskog pribora pa imaš razlog više da zaboraviš na Dadan - Blat košnice.

dadaas
trut
trut

23 Tra 2014, 21:58

Hvala, zaboravljeno. Ali mi nije jasno kako malo se prica o ovoj kosnici na internetu. Samo su rasprave u srbiji, a i tamo govore da vecina pcelara prelazi na RV ili LR.

No, kako vrijeme prolazi, dali ce ova kosnica postati popularnija ili ce biti potpuno zaboravljena?

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

23 Tra 2014, 23:22

dadaas je napisao:Hvala, zaboravljeno. Ali mi nije jasno kako malo se prica o ovoj kosnici na internetu. Samo su rasprave u srbiji, a i tamo govore da vecina pcelara prelazi na RV ili LR.

No, kako vrijeme prolazi, dali ce ova kosnica postati popularnija ili ce biti potpuno zaboravljena?
Ma to će za 100 godina biti very popular ,možda i ja tad pređem na DB -ejku.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

24 Tra 2014, 19:15

dadaas je napisao: Samo su rasprave u srbiji, a i tamo govore da vecina pcelara prelazi na RV ili LR.

Tamo se više koristila, i još se koristi, košnica je navodno dobra (nemam je) samo trebaš biti mačo tip pa sve to u sezoni odraditi ko dizač utega ... teška mi je i LR pa sad da dižem još DB nastavak. Nikola s foruuma ih ima istina mislim da i on ima sad i ove "lakše".
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

sijuks
Novi korisnik
Novi korisnik

13 Stu 2015, 14:26

Svako ima svoje mišljenje, ja pčelarim sa DB10 i mogu samo reći da je to odlična košnica.
Najčistiji med se dobija iz nje, jer matica gotovo nikada ne prelazi u nastavak, naravno ako se ispoštuje
minimum od tehnike pčelarenja DB košnicom, i matična rešetka je nepotrebna. Med se dobija iz nastavaka
gde nikada nije bilo legla, saće je 100% čisto. Plodište je odlično za zazimljavanje i o tome ne treba trošiti reči.
Veliki pčelar iz Srbije Umeljić je sam potvrda dugogodišnjeg uspešnog pčelarenja sa DB košnicom i dosta je pisao o njoj.
I kada pčelarstvo nije osnovna profesija mislim da je DB u prednosti u odnosu na druge košnice koje su za intenzivno pčelarenje sa većim nadzorom kao farar, rodna voja itd... Mnogi pčelari se slažu da je DB košnica kad se sve mane i vrline uzmu u obzir
najbolja košnica za naše podneblje Balkana. A mnogo pčela, uvek znači i mnogo meda, svaki pravi pčelar to vrlo dobro zna.
Mislim da jako društvo najlakše daje DB košnica upravo zahvaljujući svom plodištu , jer jasno se zna šta je pčelarevo a šta pripada pčelama !

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

13 Stu 2015, 15:55

Dobro nam došao sijuks! Razumijem favoriziranje neke košnice iz nekih subjektivnih razloga, ali košnica ne daje med. DB je dobra košnica, ali veličina DB okvira je više mana nego prednost. Naime, previsoki plodišni okvir postaje kamen spoticaja kod DB košnice.
Zbog čega?
LR košnicu čije plodište nema dovoljan kapacitet, a koja ima i premalu visinu okvira više vole već i pčelari u srbiji i u sve većem broju prelaze na LR.
"Pčelama je, istina, potreban viši okvir da bi zadovoljile svoje biološke potrebe, ali je praksa pokazala da se pčele, zadovoljivši na višem okviru svoje potrebe, teže odlučuju da savladaju zapreku između plodišta i medišta, vijenac meda u plodištu iznad legla, i da prijeđu u medište gdje bi onda istom mogao da se u cijelosti zadovolji njihov nagon za sakupljanje viška zaliha hrane iznad njihovih stvarnih potreba. I tako se pčele ograniče samo na plodište pa, umjesto da skupljaju hranu i odlažu je u medište, one se nagomilavaju u plodištu i zatrpavaju ga, prestaju raditi i izroje se. Budući da su u takvih košnica okviri u plodištu i medištu različiti, pčelar ne može intervenirati i pčelama pomoći da prijeđu spomenutu zapreku i odu u medište.
Langstrothov okvir prenizak je da se na njegovu visinu smjesti krug legla, pelud i med. Leglo se proširi i zauzme sav prostor sve do gornje letvice okvira, a med su pčele prisiljene da odlažu u međište. Tako je kugla pčelinjeg gnijezda i hrane oko njega prisiljena da prijeđe u donji dio gornjeg nastavka ili medišta. A to upravo i treba, jer je tako omogućeno da se bez ikakvih zapreka prijeđe u medište i ondje nastavi odlaganje viška zaliha koje će ostati pčelaru. Pčelinja zajednica raširila se u dva dijela i nema potrebe za rojenjem. Ako se i medište ispuni, dodaje se drugo, koje se sad može staviti između plodišta i onog prvog, ispunjenog medišta.
Najbitnija osobina i karakteristika Langstrothove nastavljače jest širok i nizak okvir, dovoljno nizak da se na njemu ne napravi vijenac meda, jer taj vijenac ukoči pokretljivost cijele košnice. Samo ako imamo plodište strogo odijeljeno od medištaf ili još bolje, leglo od meda, imamo pravu nastavljaču pogodnu za mnoge korisne operacije, Hanemanova rešetka ne može odijeliti med od legla. Ona može spriječiti leglu pristup u medište, ali ne može spriječiti medu pristup u plodište. Zato nastavljače s visokim okvirom u plodištu, tj. s višim od 20 cm i nisu prave nastavljače jer gube svoje glavno svojstvo. Nastavljača s niskim okvirom, s leglom odijeljenim od meda, s pokretnim dijelovima: podnicom, nastavcima, poklopcem, krovom i Hanemanovom rešetkom daje nam maksimum mogućnosti u operacijama svih mogućih vrsta.
Tako se razumnim postupkom jedan nedostatak Langstrothove košnice pretvorio u njezinu prednost." - kraj citata.
Naravno, to nije razlog da ne koristiš DB košnicu. Mnogo veći razlog je kompatibilnost opreme sa okolinom i mogučnost da odmah dobiješ od kolege ili kupiš u trgovini nešto što ti nedostaje a hitno ti treba. Kod nas i najtvrdokorniji AŽ-ejaši imaju bar po skrivečki koju LR košnicu pa i od njih možeš dobiti što ti bude trebalo, kad ti bude trebalo.
Razmisli! Kad budeš imao 30 DB košnica, više ne moraš razmišljati, jer je onda DB tvoj izbor košnice.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

14 Stu 2015, 20:22

sijuks je napisao:S
Najčistiji med se dobija iz nje, jer matica gotovo nikada ne prelazi u nastavak, naravno ako se ispoštuje
minimum od tehnike pčelarenja DB košnicom, i matična rešetka je nepotrebna. Med se dobija iz nastavaka
gde nikada nije bilo legla, saće je 100% čisto.

To vrijedi i za fararovu i za LR i za ... pa gotovo za sve. Ako se ima vremena, znanja i volje matica ne može tako brzo zaljegati kako mi možemo brzo manipulirati prostorom u košnici. Svaka košnica vrijedi onoliko koliko pčelar zna njome baratati.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

sijuks
Novi korisnik
Novi korisnik

16 Stu 2015, 09:07

Veoma lako pcele prelaze iz plodista u mediste kod DB kosnice, jer se dodavanjem dva nastavka i izvlacenjem dva rama iz plodista u mediste pcele povuku gore, a u plodiste se na njihovo mesto stavljaju dva rama sa satnim osnovama da se izvlaci novo sace u prolece, odmah nakon cvetanja jabuke i nema nikakvih problema oko prelaska u mediste. Ja pcelarim sa DB a gledao sam i slusao price od mnogih kolega i mislim da su mnoge predrasude vezane za DB kosnice. Pcele se uopste ne roje u DB kosnici, ako im se na vreme dodaju nastavci i satne osnove i drustvo uposli, a veliki plodisni ramovi bas demantuju tu pricu, u nekim drugim kosnicama mnogo brze dodje do rojevog nagona. Kome pcelarstvo nije osnovna profesija kao meni, koji se bavim tim pre svega iz ljubavi, i naravno dobrodoslom dodatnom prihodu, pristup je malo drugaciji nego surovim profesionalcima koji imaju daleko vise vremena jer im je to osnovni izvor prihoda i to je sasvim razumljivo. Pcele iz mojih DB kosnica meni daju meda isto (a dosta puta i vise) nego nekima u okolini sa drugim tipovima kosnica. Ne zelim da omalovazavam nacin pcelarenja ni sa jednom kosnicom, jer svaka kosnica je odlicna ako je pcelar dobar. Zeleo sam samo da napisem svoja iskustva o pcelarenju sa DB, jer ja pcelarim sa njima. Vidim da mnogi pisu mane za DB kosnicu, koje jednostavno ne stoje. Zeleo sam da samo obogatim kolicinu informacija i recima nekoga ko tu kosnicu koristi, doprinesem ovoj diskusiji. Svaka kosnica ima prednosti i mane, ali nije lepo da se pripisuju mane bilo kojoj kosnici, koje jednostavno ne stoje. Pozdrav, i svako dobro.

Povratak na “DB košnica”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost