Upomoć DB Kosnica ili LR?

Ovdje spadaju teme isključivo o DB košnicama.
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: Upomoć DB Kosnica ili LR?

16 Stu 2015, 18:12

sijuks je napisao:Veoma lako pcele prelaze iz plodista u mediste kod DB kosnice, jer se dodavanjem dva nastavka i izvlacenjem dva rama iz plodista u mediste pcele povuku gore, a u plodiste se na njihovo mesto stavljaju dva rama sa satnim osnovama da se izvlaci novo sace u prolece, odmah nakon cvetanja jabuke i nema nikakvih problema oko prelaska u mediste. Ja pcelarim sa DB a gledao sam i slusao price od mnogih kolega i mislim da su mnoge predrasude vezane za DB kosnice. Pcele se uopste ne roje u DB kosnici, ako im se na vreme dodaju nastavci i satne osnove i drustvo uposli, a veliki plodisni ramovi bas demantuju tu pricu, u nekim drugim kosnicama mnogo brze dodje do rojevog nagona. Kome pcelarstvo nije osnovna profesija kao meni, koji se bavim tim pre svega iz ljubavi, i naravno dobrodoslom dodatnom prihodu, pristup je malo drugaciji nego surovim profesionalcima koji imaju daleko vise vremena jer im je to osnovni izvor prihoda i to je sasvim razumljivo. Pcele iz mojih DB kosnica meni daju meda isto (a dosta puta i vise) nego nekima u okolini sa drugim tipovima kosnica. Ne zelim da omalovazavam nacin pcelarenja ni sa jednom kosnicom, jer svaka kosnica je odlicna ako je pcelar dobar. Zeleo sam samo da napisem svoja iskustva o pcelarenju sa DB, jer ja pcelarim sa njima. Vidim da mnogi pisu mane za DB kosnicu, koje jednostavno ne stoje. Zeleo sam da samo obogatim kolicinu informacija i recima nekoga ko tu kosnicu koristi, doprinesem ovoj diskusiji. Svaka kosnica ima prednosti i mane, ali nije lepo da se pripisuju mane bilo kojoj kosnici, koje jednostavno ne stoje. Pozdrav, i svako dobro.
Obično ti kritizeri nisu ni radili s takvom košnicom.Nisam ni ja probao s DB , nema ih ovdje u mom kraju, al da se mogu dočepat (jeftino) DB-ejki , odma bi ih uveo u pogon :lol:

Povratak na “DB košnica”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost