DB 12

Ovdje spadaju teme isključivo o DB košnicama.
Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

DB 12

07 Srp 2013, 23:54

Vidim da nema ništa o ovoj košnici, a time je Forum unekoliko nepotpun, baš kao što bih volio da se neko, npr. gazda, malo potrudi, a i mi bismo pripomogli, pa da napravimo jednu temu sa osvrtom unazad o košnicama koje poneko još uvijek koristi, mada ih je historija skoro već progutala, kao npr. kongresovka, đerzonka, Zanderova, Huberova, Prokopovičeva, klještare, itd. Još bi bilo bolje kad bi među nama bilo i onih koji imaju naseljenu poneku takvu košnicu pa da nam postavi slike, kaže koju iskustvenu besjedu. Ja bih to volio.

DB 12? Za mene je to dobra košnica. Jedno vrijeme, od ukupno 70 do 100 košnica (kako kad), imao sam, otprilike, pola DB 12, pola LR-a. Bio sam zadovoljniji DB-om.
Sada je nešto drugo, hobista sa 30-ak košnica, ali i jedne i druge imam i danas, po 6-7, a pridodao sam još neke.
Jedan od problema DB 12 jeste premalo plodište, a tu je odmah i problem rojenja. Neko će se začuditi: "Kako premalo kad je plodište pola sa pola metra i još visoka 31 cm?" Ako uzmemo da je plodište LR-a na dva nastavka, onda će biti jasnije.

Djevičansko saće? Prelaz u polumedišta? Hanemanova rešetka? Smanjivanje na 10 ramova? Put do Farara? Tretmani?

Eto, tek toliko da započnemo temu pa, ako koga bude zanimalo, nastavićemo, a ako ne, onda neka tema čeka neke nove klince.

Pozdrav, svako dobro!

Barjaktar
larva
larva

Re: DB 12

08 Srp 2013, 07:35

Moj komšija pčelar hobista mi kaže da ima 3 AŽ košnice ,kad sam ja došo imo sam što viditi ,a ono 3 DB 12 imo je i polunastavke na njima.
Od šusa sam ga pito kad sam došo na pčelinjak ,tko ti je to uvalio ,on me čudno pogledo , i kaže da bi ih prodo .Ja mu kažem da če ih jako teško prodati jer u Slavoniji ima jako malo zaljubljenika u DB 12 košnice .

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

08 Srp 2013, 13:41

Koliko je prevaren ovisi o iznosu koji je odvojio, no stvarno ne vidim razloga da bi ih "morao" prodati. Pa DB prema pisanjima onih koji njome pčelare (ja ih nemam) jo dobra košnica. Gledajući veličinu okvira u plodišnom djelu mislim da je dobra i za uzimljavanje. Možda su okviri malo teži, ali kad izvadiš okvir s 4 kile meda sve se vjerujem zaboravlja.

Svojevremeno sam stavio skicu DB košnice koju su podjelili brojni pčelari, što naravno nikad nije bilo upitno ili problem, no međutim nitko nije primjetio iako su djelili sliku okolo na jedan propust. Dimenzije su umjesto sa mm pisane u cm pa je ispalo da plodište ima 500cm :oops:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:D ... osnica.gif

Zahvaljujući ovoj započetoj temi išao sam pogledati što imam i otvorivši sliku odmah mi "upadne u oko" to što godinama nisam vidio. Eto naravio sam malu izmjenu to bar nije problem:
Slika
Kako nikad nisam imao ove košnice, dimenzije sam napisao kakve sam tada imao. Danas vidim da se kod DB košnice spominju "polunastavci" od 15,5cm pa zaključujem da se i kod nje kao i kod LR radi o nastavcima svakakvih visina.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

08 Srp 2013, 13:42

Barjaktar je napisao:Moj komšija pčelar hobista mi kaže da ima 3 AŽ košnice ,kad sam ja došo imo sam što viditi ,a ono 3 DB 12 imo je i polunastavke na njima.
Od šusa sam ga pito kad sam došo na pčelinjak ,tko ti je to uvalio ,on me čudno pogledo , i kaže da bi ih prodo .Ja mu kažem da če ih jako teško prodati jer u Slavoniji ima jako malo zaljubljenika u DB 12 košnice .

To je neinformisanost početnika ako je DB 12 kupio pod AŽ, i to temeljna neinformisanost jer, prije no li počne pčelariti, po mom sudu, svaki početnik bi trebao pročitati 2-3 puta neku dobru knjigu o pčelarstvu, a u svakoj bi našao bar 4 vrste košnica: DB, LR, AŽ i pološka. No, na njegovom mjestu, ne bih ih prodavao. Nema tu neke "zaljubljenosti", nego je stvar u ovladavanju svojstvima određene košnice i prilagođavanje vlastitog rada toj košnici.

Pozdrav, svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

08 Srp 2013, 13:45

Mimoišli nam se postovi.

Akarlovic:
no međutim nitko nije primjetio iako su djelili sliku okolo na jedan propust. Dimenzije su umjesto sa mm pisane u cm pa je ispalo da plodište ima 500cm :oops:

Primijetio sam ja to, primijetio, i smijao se, ali nisam znao kako reagovati jer i u snu znam dimenzije DB-a, LR-a i još nekih.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

08 Srp 2013, 14:01

Da očito smo pisali u isto vrijeme. Bila bi to neka super zgrada od košnice :lol:
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

08 Srp 2013, 14:01

Akarlovic:
Danas vidim da se kod DB košnice spominju "polunastavci" od 15,5cm pa zaključujem da se i kod nje kao i kod LR radi o nastavcima svakakvih visina.

Zašto si stavio polunastavke pod navodnike? To zaista kod DB-a jesu pravi POLUnastavci, dok kod LR-a to nisu (morali bi biti 121 mm), jer DB je predviđena: jedno plodište i medište od 2 ili više polunastavaka, a dva polunastavka čine 1 nastavak. Naravno, i rad bez rešetke, pa široki poluramovi kao svojevrsna "rešetka" itd., a ako koristimo samo polunastavke - eto nas na Fararovom putu.

O različitim visinama o kojima govoriš kod DB-a, nislim da se to odnosi na tzv. Fararovce, koji koriste razne visine i do 190 pa i 200 mm te je tu nastalo šarenilo, mada se smatra da bi "čisti" Farar trebao biti visine nastavka 170 mm (imam i 170 i 155 mm, i zadovoljniji sam ovim drugim; 155 mm, tj. polunastavci).

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

08 Srp 2013, 14:05

Zato jer ih pčelari koriste više dimenzija, 17cm nikako nije pola od 31cm visine a bogami ni 19. Jasno svi se oni računaju u pčelarskim pričama kao polu. Kako nikad nisam s tom košnicom pčelario niti imao nekih ozbiljnijih kontakata ne znam koji je pravi medišni nastavak odnosno dva koja pripadaju kao standardu.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

08 Srp 2013, 14:09

akarlovic je napisao:Da očito smo pisali u isto vrijeme. Bila bi to neka super zgrada od košnice :lol:

Negdje sam čitao o, čini mi se, najvećoj hrvatskoj košnici, ali sam zaboravio i gdje i o čemu je riječ, no čini mi se da bi i tu bilo riječ o "zgradi".

Malo sam sinoć opet "bistrio" Tomažinove knjige, i tamo je riječ o "zgradama" (TF 500 i TF 2000) pa sam se pitao šta je to u ljudima što ih tjera da tako neoprezno i neodmjereno nastupe sa nekakvim super košnicama, super tehnikama i drugim superiornostima, koje ni poslije 10-20 i više godina niko ne anlajiše. A da ne govorimo o gađanjima milionima i milijardama godina u priči o nastanku pčela, svijeta, ameba, velikom prasku, Darvinu, Bogu... Svašta ima pod ovom našom kapom nebeskom. No, dobro je legao kupus s mesom, sunce je progrijalo, nemam nekog posla pa odoh malo odmoriti stare kosti.

Pozdrav, svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

08 Srp 2013, 14:11

akarlovic je napisao:Zato jer ih pčelari koriste više dimenzija, 17cm nikako nije pola od 31cm visine a bogami ni 19. Jasno svi se oni računaju u pčelarskim pričama kao polu. Kako nikad nisam s tom košnicom pčelario niti imao nekih ozbiljnijih kontakata ne znam koji je pravi medišni nastavak odnosno dva koja pripadaju kao standardu.

Standard: 2 polunastavka po 155 mm.

Pozdrav, svako dobro!

Povratak na “DB košnica”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost