Rodna Voja

Ovdje spadaju teme isključivo o Rodna Voja košnicama.
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Rodna Voja

15 Pro 2010, 13:03

Kod toga, tih 5 eura je vjerojatno mislio na komercijalnu proizvodnju. Nisam ulazio u rasprave oko toga jer me nije posebno zanimalo više su me zanimale pojedinosti same košnice i gdje se kod nas može nabaviti (nigdje) od njega samog kao autora te košnice, a ne od kojekakvih bedastoća koje čitam okolo koje nemaju veze s stvarnošću.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
nvucinac
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

02 Sij 2011, 21:37

Otvoren je novi forum koji je otvorio nas kolega Vojo Brstina mozete se ukljuciti na forum
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

11 Lis 2011, 20:05

nvucinac. Molim te koja je stvarna visina falca na koji se oslanjaju "ramovi". Na "pdf" nacrtu je 20, a na google "sketch"-u 15 mm.
Mislim da je 20, al svejedno pitam. I još jedno pitanje. Da li Voja računa širinu svih 10 ramova 350 ili 360 mm?
Pozdrav i čestitam na novim sanducima.

Korisnički avatar
nvucinac
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

13 Lis 2011, 20:04

Obe visine falca su tacne. Ako je 15 mm onda se ramovi oslanjaju na drveni deo falca, a ako je 2o mm onda se postavlja lim na koji se naslanjaju ramovi tako da je stvarna visina falca 15 mm. Visina nastavka je 200 mm visina rama je 190 mm sirina bocne letvice rama je 35 mm.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

07 Tra 2012, 18:06

Košnica RV je po svim dimenzijama indentična francuskoj košnici iz 1800 i neke pod imenom Voirnot. To je ujedno i prezime tog pčelara koji je prvi konstruirao tu košnicu tako da se u stvari RV (Voirnot) može proizvoditi bez ikakvih izdataka za autorska prava (u Francuskoj ih i danas proizvode). Ja mislim da Voja niti ne inzistira na tome. Kod RV košnice je jedina razlika u okvirima, što je po meni dobar Vojin potez. Stvarno nisu potrebne LR-ovske debljine satonoša i ostalih letvica. Treba sugerirati Voji, da korisnicima RV košnice omogući i jako zanimljivu Voirnot hranilicu za umetanje po dva medna okvira što je na Voirnot košnicama standard. Voirnot košnice uz normalnu i AV podnicu imaju još i zanimljivu duboku podnicu s dva sezonska položaja, a nastavci se isto tako u samoj tehnologiji pčelarenja okreću na toplo i hladno. Da ne informiram pre površno, napominjem još i to, da Voirnot košnica ima varijantu s limenim sjedištima za 10 i za 9 okvira u istom nastavku, samo na suprotnim stranama. Ima tu još nekih zanimljivosti kao stakleni prozor na nastavku za "vanjski" pregled, no Voirnot je još davno otkrio "pravilan prečnik klubeta", samo što je rekao da je klupko najčešće veličine grejpa.
Nikako mi nije namjera kritizirati Vojinu košnicu, nego samo potvrđujem da su i Vojo i Voirnot u pravu što se tiće veličine evropske a pogotovo Balkanske košnice za sivu pčelu. Obje su jako dobre košnice, i tu je Voja potpuno u pravu kad je toliko hvali.
Voirnot-ova košnica nije prevladala u Francuskoj, samo zbog akademske Dadantove košnice, koja se isključivo koristila na Francuskim pčelarskim učilištima. Ista je stvar i s Layens-ovom košnicom kvadratnog presjeka.
Zaključak je da je RV jako dobra košnica i treba je preporučiti, pa čak i postaviti kao standard u Hrvatskoj koliko se to god nekima neće dopasti. Proizvođačima ostavljam da s Vojom riješe sitnice.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

08 Tra 2012, 08:14

Ne postoji savršena košnica, postoje košnice sa više ili manje grešaka za pojedino područje, pčelinjak i pojedinog pčelara. Koje će sebi tko odabrati treba odlučiti sam prema mogućnostima i saznanjima. Autor ove iako je pismeno kao najavio opis košnice kada sam ga tražio nikad nije to i ostvario, vjerujem da to nije iz razloga da bi mu pronašli 2345 rupa u "kao patentu" i njegovu opisu RV košnice nego postoje neki "viši" razlozi nama nepoznati. Najgluplji opis na webu koji sam ikada čitao je da u toj košnici pčele proizvode djevičanski vosak za med u saću. No svatko ima svoje veselje... kod nas u Varaždinu pčele inače proizvode djevičanski vosak i u kartonskoj kutiji "Kraš napolitanki" ako ih unutra strpamo (provjereno iz prve ruke).

Recimo što se sličnosti tiče vidi članak Raad košnica pa dakle ubiranje "dače" na izum dizajna je totalni promašaj i sve govori o možebitnoj ideji autora. Osim toga patent i zaštitu "inovacije" nisam vidio nego samo čuo za navodno postojanje iste. To ne znači da je konstrukcijski loša naprotiv je ali ima vrlo mnogo "braće i sestara" koji su jednostavno toliko previše slični da bi bilo slučajno.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

08 Tra 2012, 11:03

Nino! 25000 godina pčele grade staništa u mraku. Leglu ne odgovara svijetlost sve do faze"pupa" (to ti je ono svijetlo-albino stvorenje), a za ovo dalje nemam mišljenje.

Ne kužim???
mislio sam da odgovaram na post korisnika Ninohr!

ninohr
matica
matica

08 Tra 2012, 11:10

Zebeleni je napisao:Nino! 25000 godina pčele grade staništa u mraku. Leglu ne odgovara svijetlost sve do faze"pupa" (to ti je ono svijetlo-albino stvorenje), a za ovo dalje nemam mišljenje.

prije bi rekao da se radi o nuzdi ( obrani od kradljivaca i zastiti ) kao
i koristenju trenutnih mogucnosti. Ako se rade kosnice sa staklom
koje olaksava pregled da se zajednica ne uznemiruje ne vidim razloga
zasto ne pokusat za probu roju ponuditi drugacije staniste ? I
covjek je bio u spilji pa danas maksimalno stavlja vanjske stjenke
habitata u staklo

Korisnički avatar
Zebeleni
kućna pčela
kućna pčela

08 Tra 2012, 11:12

To staklo ima poklopac za zamračenje, i nemoj mi bežat po forumu. Jedva sam ti došel iza posta???

ninohr
matica
matica

08 Tra 2012, 11:19

Zebeleni je napisao:To staklo ima poklopac za zamračenje, i nemoj mi bežat po forumu. Jedva sam ti došel iza posta???

nisce ja ne bezim neg admina je raskopusal threada a lepo je krenul.

Htio sam rec da je i covek krenul od spilje kak nasi krapinski preci
i prek zemunicov i hize sa prozorom 10x10 smo dosli do visekatnih
staklenih stjenama oblozenih gradjevina i poslovnih nebodera. Ne
vidim razloga zakaj bi se razvoj pcelinjeg habitata zaustavil na
razvojnom stupnju zemunice ?

Povratak na “RV košnica”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost