Registracija

Standard LR Košnica ?

Ovdje spadaju teme isključivo o LR košnicama.
kućna pčela

Re: Standard LR Košnica ?

PostPostao/la Zebeleni » 08 tra 2012, 11:19

Može mi netko objasniti zašto na našim prostorima nije uspjela "Američka tehnologija pčelarenja LR košnicama". U Americi LR uglavnom znaći košnica s tri vrste nastavaka različite visine. Donji duboki kao plodište, drugi duboki ko skladište meda za zimu, što je vlasništvo zajednice, a tek "surplus" iliti ga višak meda za pčelara koji ga može sakupiti u 2/3-činskom nastavku, polunastavku ili boxes-nastavku. Pravilo je vrlo jednostavno. Dva duboka nastavka su rezervirana za razvoj zajednice i nikada niti jedan okvir u kojem je uzgojeno leglo ne može dospjeti na mjesto pčelareva meda. Zato i različita dimenzija nastavaka da pčelaru ne padne na pamet nekakvo dizanje plodišta u medište. U americi je nedopustivo uzimati med sa saća gdje je bilo leglo, u prvom redu zbog medikamentalnih tretmana koji su malo žešći nego kod nas (ili možda nisu?). S tog stajališta je možda i Venerov sistem kršenje američkih pravila (ili svih pravila po USA standardima). Zapravo sam čitao o tome da su amerima poznate mogućnosti nastavka plus polunastavka u plodištu, ali ih ne koriste baš zbog tog mješanja. Sva medišna saća su kod njih uvijek svijetla i drugačije ne smije biti. To su pravila za konvencionalnu proizvodnju.
Za ekološku proizvodnju se mogu koristiti isti nastavci na cijeloj košnici, pa bili to polunastavci ili nastavci, ali su tretmani liječenja pčela strogo specificirani. Isto tako i pčelarenje na oprašivanje ne zahtijeva različite nastavke ni matičnu rešetku jer se med jednostavno ne sakuplja već ostavlja zajednicama, a velike količine meda s ogromnih monokultura nisu zanimljive. Ako se med sakuplja, košnica mora biti složena od različitih nastavaka ili istih nastavaka s ograničenjem liječničkih tretmana.
Ne znam dal me je netko razumio što hoću reći. Isto tako nigdje se u Americi u tim različitim kombinacijama ne spominje Farrar košnica već je to sve LR. Može biti LR istih nastavaka, ili LR različitih nastavaka. Farrar je usavršio LR tehnologiju pčelarenja istim širokoniskim nastavcima. Dakle na forumu se tema FR košnica može izbrisati, a u tehnologiju LR pčelarenja se može dodati tema Farrar-ov način pčelarenja!
Znam da previše pišem, i možda nisam zanimljiv, no opet mi se vraća pitanje: Zašto nitko na ovim prostorima nikad u nijednoj knjizi nije opisao originalni Langstroot-ov način pčelarenja njegovom košnicom. Ne bi li to trebao biti osnova, a sve ostalo samo nadogradnja te tehnologije. Znam da je u pitanju rasa pčela, klima i drugo, no u Americi imaju 4 klimatske zone i tko nikad nije u rukama imao njihov pčelarski kalendar radova, ne zna o čem pričam. Je, najzastupljenija je talijanska pčela, ali ne nužno. Postupci su isti na istoj košnici, a samo radovi različiti u različito vrijeme.
Sretan Vuzem

matica

PostPostao/la ninohr » 08 tra 2012, 11:36

Zebeleni napisao:Može mi netko objasniti zašto na našim prostorima nije uspjela "Američka tehnologija pčelarenja LR košnicama". U Americi LR uglavnom znaći košnica s tri vrste nastavaka različite visine. Donji duboki kao plodište, drugi duboki ko skladište meda za zimu, što je vlasništvo zajednice, a tek "surplus" iliti ga višak meda za pčelara koji ga može sakupiti u 2/3-činskom nastavku, polunastavku ili boxes-nastavku. Pravilo je vrlo jednostavno. Dva duboka nastavka su rezervirana za razvoj zajednice i nikada niti jedan okvir u kojem je uzgojeno leglo ne može dospjeti na mjesto pčelareva meda. Zato i različita dimenzija nastavaka da pčelaru ne padne na pamet nekakvo dizanje plodišta u medište. U americi je nedopustivo uzimati med sa saća gdje je bilo leglo, u prvom redu zbog medikamentalnih tretmana koji su malo žešći nego kod nas (ili možda nisu?). S tog stajališta je možda i Venerov sistem kršenje američkih pravila (ili svih pravila po USA standardima). Zapravo sam čitao o tome da su amerima poznate mogućnosti nastavka plus polunastavka u plodištu, ali ih ne koriste baš zbog tog mješanja. Sva medišna saća su kod njih uvijek svijetla i drugačije ne smije biti. To su pravila za konvencionalnu proizvodnju.
Za ekološku proizvodnju se mogu koristiti isti nastavci na cijeloj košnici, pa bili to polunastavci ili nastavci, ali su tretmani liječenja pčela strogo specificirani. Isto tako i pčelarenje na oprašivanje ne zahtijeva različite nastavke ni matičnu rešetku jer se med jednostavno ne sakuplja već ostavlja zajednicama, a velike količine meda s ogromnih monokultura nisu zanimljive. Ako se med sakuplja, košnica mora biti složena od različitih nastavaka ili istih nastavaka s ograničenjem liječničkih tretmana.
Ne znam dal me je netko razumio što hoću reći. Isto tako nigdje se u Americi u tim različitim kombinacijama ne spominje Farrar košnica već je to sve LR. Može biti LR istih nastavaka, ili LR različitih nastavaka. Farrar je usavršio LR tehnologiju pčelarenja istim širokoniskim nastavcima. Dakle na forumu se tema FR košnica može izbrisati, a u tehnologiju LR pčelarenja se može dodati tema Farrar-ov način pčelarenja!
Znam da previše pišem, i možda nisam zanimljiv, no opet mi se vraća pitanje: Zašto nitko na ovim prostorima nikad u nijednoj knjizi nije opisao originalni Langstroot-ov način pčelarenja njegovom košnicom. Ne bi li to trebao biti osnova, a sve ostalo samo nadogradnja te tehnologije. Znam da je u pitanju rasa pčela, klima i drugo, no u Americi imaju 4 klimatske zone i tko nikad nije u rukama imao njihov pčelarski kalendar radova, ne zna o čem pričam. Je, najzastupljenija je talijanska pčela, ali ne nužno. Postupci su isti na istoj košnici, a samo radovi različiti u različito vrijeme.
Sretan Vuzem

ovo oko implementacije njihovog znanja mislim da demonsku tehniku
ni pametno prihvatit obzirom da smo ih jedva sterali. Sam nek oni
sanjaju hrvatske i salju novceke :)

mislim da je prakticno plodiste i optimum hrane ostaviti na miru a pobirati
samo viskove. Ne razumjem jedino ovo oko klime obzirom da smo u istom
pojasu a jedino na obalnom dijelu su izlozeni vecim oscilacijama klime velikih
mora

kućna pčela

PostPostao/la Zebeleni » 08 tra 2012, 11:47

Zone A: Short summers and long, cold winters. Average annual temperature
is between 35˚F and 45˚F. Minimum temperatures are between 0˚F and 15˚F.

Zone B: Summers are hot, and winters can be quite cold and extended.
Average annual temperature is between 45˚F and 55˚F. Minimum temperatures
are between 15˚F and 20˚F.

Zone C: Summers are long and hot, and the winters are mild and short.
Average annual temperature is between 55˚F and 65˚F. Minimum temperatures
are between 30˚F and 35˚F.

Zone D: Warm to hot all year round. Average annual temperature is between
65˚F and 80˚F. Minimum temperatures are between 30˚Fand 40˚F.

... the corresponding dates and activities can vary depending upon actual weather conditions, elevation, and so on. Consider this tool a “sanity check” as you and your bees progress through the seasons.
Look down the “month” column and find your zone letter (A, B, C or D). Wherever your zone letter appears, look at the corresponding activity in the far-left column. This is an activity you should consider doing during this month.

stari pčelac
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine

PostPostao/la akarlovic » 08 tra 2012, 12:00

Zato je DB košnica dobra za pčele ali nespretna za pčelare. ;) Ovdje se prije LR-a pčelarilo AŽ košnicom koja je imala sve iste okvire. "Američka tehnologija pčelarenja LR košnicama" u potpunosti ovdje nije ni primjenjiva jer kod njih se pčelari na nekoliko načina , jedan je da pčelari ne pčelare za med nego za potrebe oprašivanja. Med je njima nusproizvod. Tehnologija pčelarenja ovisi ne o košnici nego o namjeri i pčelaru. Neki pčelari dobiju 10-20 kg meda od paše xxx a drugi na istom području 50kg. Prema kilogramima po "zaradi" bi trebao prednjačiti pčelar koji dobije 50kg no to ne mora biti nužno točno jer možda je cijena meda kod prvog 80 a kod drugog 30kn. Osim toga možda pčelar koji dobije 10-20 kg meda po paši xxx vadi usput otrov, propolis, vosak i pelud dok je to pčelari br2 nusproizvod ;)
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

stari pčelac

PostPostao/la Palestinac » 09 tra 2012, 20:06

Nikad čuo to da LRkošnica ima različite mjere za plodišni i medišni dio.Pročitao sam puno o LR-u i baš ta jednostavnost i jednakost nastavaka i okvira je ključ njenog primata u svijetu košnica.Jest da traži znanje pčelara ,ali ima puno prednosti u pogledu prinosa i uopće pčelarenja spram drugih tipova košnica.

trut

PostPostao/la div@n » 09 tra 2012, 22:05

Palestinac napisao:Nikad čuo to da LRkošnica ima različite mjere za plodišni i medišni dio.Pročitao sam puno o LR-u i baš ta jednostavnost i jednakost nastavaka i okvira je ključ njenog primata u svijetu košnica.Jest da traži znanje pčelara ,ali ima puno prednosti u pogledu prinosa i uopće pčelarenja spram drugih tipova košnica.

Pozdrav,
Slažem se sa konstatacijo Palestinca i isto tako dodajem da u svim literaturama pronalazim opis LR-a gde su svi nastavci istih dimenzija!!!!
Pojavljuju se na domaćim stranicama polunastavci ali opet ti nastavci su raznih visina kako koji pčelar poželi ali to nije LR-košnica več modificirani lr
po želji pojedinih [trink39.gif] pčelara.

kućna pčela

PostPostao/la Zebeleni » 10 tra 2012, 19:04

Mislim da je to sve LR košnica. I s istim nastavcima i s polunastavcima i kombinirano." Farrar košnica" kojoj samo na balkanu daju to ime je LR košnica kod koje su korišteni samo 3/4-inski ili Illions nastavci te LR košnice ( i to je u literaturi div@n). Netko pčelari istim nastavcima, netko različitim nastavcima iz nekog njemu poznatog razloga. Ja koristim samo jednu vrstu nastavaka, i to niskih i pčelarim LR-om, a ne Farrar-om. Farrar je samo realizirao svoj način pčelarenja LR košnicom iste dimezije niskih nastavaka, koji se tehnološki razlikuje od pčelarenja tehnologijom visokih nastavaka ili ako tako želiš izvornih Langstrotovih nastavaka, koji opet nisu jednaki dimenzijama kod nas prihvaćenih nastavaka. S kakvim je košnicama po tvojoj teoriji pčelario Vener?

trut

PostPostao/la div@n » 10 tra 2012, 21:03

Zebeleni,
Ja sve uvažavam ali standard je standard sve drugo je modifikacija!
Kako ti -ameri sprečavaju rojenje kada su im nastavci različite visine?
Bilo bi dobro da nam objasnite sistem pčelarenja visokih prinosa takovim košnicama gdje je medište različite visine od plodišta?

Nema potrebe se truditi i objašnjavati da oni pčelare na prihode od usluge
oprašivanja vočaka šta naplačuju.
U tom slučaju se nemože uspoređivati sa našim pčelarenjem, jer mi pčelarimo na visoke prinose prirodnog meda emoticon-yes
Hvala

kućna pčela

PostPostao/la Zebeleni » 10 tra 2012, 21:13

U pravu si. Vener je pčelario na niske prinose s 3 različite dimenzije, jel tako? A ni rojenje s takvom opremom nije uspio spriječiti!? Koji je taj Vener luzer.

trut

PostPostao/la div@n » 11 tra 2012, 18:33

Zebeleni napisao:U pravu si. Vener je pčelario na niske prinose s 3 različite dimenzije, jel tako? A ni rojenje s takvom opremom nije uspio spriječiti!? Koji je taj Vener luzer.

Volio bi da vi probate pčelariti po Veneru ili Belčiću i da iskreno napišete koji je "ispao" rezultat.
Nije isto naguravati 10 zajednica ili 50-100.

ninohr-na vaša pitanja je teško odgovoriti smajlinocoment
Dali uopće imate koju zajednicu pčela?????? :?:

Ad. 4 Ovo je nova metoda sa vodoravnom satnom osnovom [mayor-smile

Prethodni Pregled aktivnih temaSljedeće

Vrati se na: LR Košnica