Mliječna kiselina i varoa

Rasprave vezane uz lječenje i suzbijanje pčelinjih bolesti
bagremac
kućna pčela
kućna pčela

Mliječna kiselina i varoa

26 Pro 2011, 17:27

Čuo sam i čitao negdje kako neki pčelari u rano proljeće vrše tretman pčela protiv varoe mliječnom kiselinom. Ima li tko iskustva sa sličnim radi li tko nešto takvo na svom pčelinjaku u proljeće?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Mliječna kiselina i varoa

26 Pro 2011, 17:36

Ne mislim da je to neko baš previše pozitivno rješenje za uklanjanje varroe. Kao prvo varrou treba tretirati pravovremeno pa je tako na proljeće neće biti previše unutar zajednica da bi morali raditi neki bilo kakav tretman. U zajednicama na proljeće ima mnogo legla gdje je ta grinja zaštićena od tretmana mliječnom kiselinom i smatram da to nije efikasno rješenje. Bolje je smatram sada se pobrinuti ako već nismo kada nema legla oksalnom na bilo koji način. Sada do kraja mjeseca još stignete ako niste odraditi tretman u proljeće može biti kontraproduktivno i neefikasno jer počinje unos i meda te ostalog. Nakon 31 prosinca što ste napravili napravili ste. Čuvajte je ako imate za rojeve pčela koje uvjek treba tretirati dok još nema ničeg dakle gole.

Primjenjuje se u kasnu jesen, ali se može koristiti i u aktivnoj sezoni na rojevima, kako prirodnim tako i umjetnim ali svakako prije stadija poklapljanja legla.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

09 Sij 2012, 19:20

Ja se ubuduce klonim mlječne,fuj fuj fuj..nekad vise stete neg koristi,priznajem samo oksalnu.
Jednog dana kad zamedi bagrem bit cu spreman.

Korisnički avatar
kljaja89
kućna pčela
kućna pčela

16 Srp 2013, 10:14

Pozdrav svima,
Novi sam na ovom forumu a i relativno novi u. pcelarstvu pa bi vas molio pomoc. Naime, nabavio sam mlijecnu kiselinu, koncentrat 88% i sad ju moram razrijediti na 15% kako bi tretirao kosnice i pcele. Na koji nacin da ju razrijedm? Kako da izracunam? Hvala svima!
Onaj tko nikad nije pogriješio, nikad nije pokušao napraviti nešto novo.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

18 Srp 2013, 07:29

kljaja89 dobro došao u svijet "uzgoja i održavana pčela na životu" i na ovaj mali pčelarski forum naravno. [trink39.gif]
To je više "kemija" plus matematika nego pčelarstvo ... promašiš li za koji postotak neće biti problem niti zajednica propasti.
88% mliječne kiseline, znači da je to 88g od 100g otopine mliječne kiseline ili kao težina / težina (w / w) %. Jer je gustoća mliječne kiseline veća od vode, 100ml mlječne ima mislim 120 gr.
Pa onda imamo sljedeću situaciju "unutar pčelinje zajednice" :
C 1 V 1 = C 2 V 2
Gdje C je koncentracija a V je volumen

Tako da u konačnim brojkama to ukratko izgleda ovako ako se ne varam:
C 1 (88%) * V 1 (250 ml) = C 2 (15%) * V 2
(88 * 250) / 15 = 1466ml
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
kljaja89
kućna pčela
kućna pčela

18 Srp 2013, 21:21

Svakako, prvo hvala na dobrodošlici :)
Hvala na pojašnjenju i formuli, jako mi je pomoglo.
Sada ja imam još nekih pitanja, naime, do sada ih još nisam liječio ove godine, jesam li zakasni ako tek sada počinjem? Druga stvar, puno sam čitao o raznim liječenjima i preparatima, kiselinama itd...cilj mi je ići na što prirodniji način jer ovo više radim iz hobija i osobnih potreba nego iz zarade, pa što se tu preporuča? Neki kažu mliječna, neki kažu oksalna, neki mravlja itd..,kao početnik se čovjek sav pogubi u tome...
Onaj tko nikad nije pogriješio, nikad nije pokušao napraviti nešto novo.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

19 Srp 2013, 00:31

Kljaja 89:
Neki kažu mliječna, neki kažu oksalna, neki mravlja itd..,kao početnik se čovjek sav pogubi u tome...

Mliječnu nisam koristio i ne petljam se, a Antun ti je već pomogao.

Šta god da budeš koristio, obavezno naulji lim ako su ti AV podnjače pa da možeš provjeriti opada li varoa i valja li preparat. Ako ti nisu AV podnjače, izreži komad papira, najbolji je onaj od starog kalendara, i sličan njemu, naulji ga, izvadi leto, dimom otjeraj pčele sa podnjače i postavi papir na podnjaču. Naravno, papir isjeći prema unutrašnjoj mjeri podnjače. Ako ti je LR, onda je to: 46x37 cm. Usput, mravljom sam zadovoljan. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Nikad nemoj zaboraviti da nije samo varoa problem pčelarstva. Ima tu još dosta toga, a kod početnika je sve to duplo, samo se ne smiješ demoralisati - svi smo mi to morali proći, prolazimo i sada, pa moraš i ti.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

19 Srp 2013, 06:50

Evo ti sjetio sam se gdje je prezentacija upotreba mlječne kiseline Marjan Barić na forumu barni 01 iz udruge Čmela Nisam koristio to pa možda se javi barni 01.

kljaja89 je napisao:do sada ih još nisam liječio ove godine, jesam li zakasni ako tek sada počinjem?

Nisi zakasnio, ali tretman si odradi. Čime to je kao kod rasprave kojom košnicom pčelariti svatko će "svog konja hvaliti".

Oksalnu ako imaš čuvaj za zimu, ljeti se ne preporuča jer dolazi do oštećenja legla, e sad da li dolazi kodsvakog načina ili samo onih koji su se koristili koz nakapavanje i isparivače ne znam. U svakom slučaju kroz direktno špricanje po novom golom roju pčela može se koristiti.

Tretman mravljom sam radio dosta još u vremenima kad je bila "bauk", ima nekoliko načina no više mi se osobno sviđa dugotrajan tretman od "šok terapije". Neke tretmane varroe imaš opisane ovdje paako nije koji jasan pitaj članove ovog foruma za pojašnjenje.

Edit: Nije naodmet spomenuti i tretman pčela/varroe Thymolom kojeg pčelari regije tek upoznaju i u većoj mjeri počinju upotrebjavati. Na ovom forumu također ima nekoliko recepata s timolom manje štetnih za pčele ;)

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

19 Srp 2013, 23:35

Rodoljub Živadinović timolu daje prednost nad svim preparatima i za njega je on skoro pa sve. Koristio sam Apiguard, Api life var, Hemovar i Thymovar i, nisam bio najsretniji. No, valjalo bi opet probati pa malo detaljnije pratiti, posebno zarad njegovog širokog spektra dezinfekcije.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

23 Srp 2013, 17:35

Timol sam namjerno stavio na kraj da ne ispadne kako ga forsiram jer ga i sam koristim i testiram.
Neznalica je napisao:Rodoljub Živadinović timolu daje prednost nad svim preparatima i za njega je on skoro pa sve.

Ogroman spektar djelovanja, minimalna štetnost (ako je ima) pa bih se zasad složio s njegovim razmišljanjem. Godinama "pratim" timol u svim oblicima i svojevremeno sam prije cca 7-8 godina među prvima (ako ne i prvi) uspio legalno uvesti testne količine sredstva na bazi timola koje ni dan danas nisu dostupne široj javnosti.

Povratak na “Lječenje pčela”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta