Mliječna kiselina i varoa

Rasprave vezane uz lječenje i suzbijanje pčelinjih bolesti
Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

Re: Mliječna kiselina i varoa

23 Srp 2013, 22:17

Akarlovic:
svojevremeno sam prije cca 7-8 godina među prvima (ako ne i prvi) uspio legalno uvesti testne količine sredstva na bazi timola koje ni dan danas nisu dostupne široj javnosti.

Koje je to sredstvo na bazi timola? Znam da i ti imaš svoj preparat, jednom smo o tome razgovarali i bili se, čini mi se, nešto i dogovorili. Da li sam upravu?
I, reci mi, da li bi se ti smio osloniti samo na timol?

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

24 Srp 2013, 06:31

Izuzetno dobro sredstvo, nema kompliciranja sasvim jasne i jednostavne primjene: Thymowar firme Biovet iz Švicarske, to je bilo otprilike kad je krenuo postupak registracije istog u BiH, za HR gdje sam trebao ja je bilo previše administrativnih i financijsih prepreka pa je bilo jednostavnije, jeftinije i brže razviti i razvijati nešto novo slični, isto ili zašto ne možda čak i bolje.

Thymowar su celulozne krpice koje se stavljaju na okvire košnice od kojih svaka svaka sadrži 15g timola. Drže se 3-4 tjedna prvi tretman otprilike početkom osmog mjeseca po završetku paša uz nastavak praćenja pada, dok se drugi po potrebi stavlja odmah nakon toga ili negdje sredine rujna.

Unutar tretmana pčelinjak miriše po timolu pa se kao i sva sredstva tretman ne provodi u vreme medenja bilja koje vrcamo. Biovet iz Švicarske prepotuča kombinaciju primjene Thymowara s oksalnom kiselinom (11-12 mjesec) što se pokazalo učinkovitim u borbi protiv varroe.

Neznalica je napisao:Znam da i ti imaš svoj preparat, jednom smo o tome razgovarali i bili se, čini mi se, nešto i dogovorili.

Imam nešto odnosno nekoliko da, dogovorili smo da me podsjetiš (star sam i senilan) dobro je i ovako i to je podsjetnik ;) .
Neznalica je napisao:I, reci mi, da li bi se ti smio osloniti samo na timol?

Što se mene osobno tiče, da, iako se to naravno nikom ne preporuča iz više razloga. Jedan je da primjena tretmana i kontrola pada mora biti ... kod nas se kaže "kako Bog zapovjeda", pčelari često tretmane ne provode prema uputama. Biovet primjerice osim Thymowara preporuča ne bez razloga i zimski tretman oksalnom kiselinom.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

24 Srp 2013, 23:42

Kod mene su sva četiri preparata, koji su na bazi timola, prilično skupi, a najskuplji apiguard.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
kljaja89
kućna pčela
kućna pčela

30 Srp 2013, 18:40

Evo ovako sam postupio, spricao sam prosli tjedan sa mliječnom kiselinom i danas sam ubacio još trakice checmite. Dali je to OK kako sam postupio?
Onaj tko nikad nije pogriješio, nikad nije pokušao napraviti nešto novo.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

30 Srp 2013, 18:44

Iz nekih razloga nisam pristalica checmite-a, ali je svakako dobro da ste stavili nešto kao kontrolni mehanizam za prvi tretman. Sad prema uputama koje ste dobili samo pratite pad varroe.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Lječenje pčela”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta