Testni tretman varolik otopinom (dimljenje) nakon CM+

Rasprave vezane uz lječenje i suzbijanje pčelinjih bolesti
Korisnički avatar
Prim
matica
matica

Testni tretman varolik otopinom (dimljenje) nakon CM+

07 Lis 2012, 19:59

Pozdrav svima....

Jučer sam obavio testno dimljenje svih košnica da vidim jel ostalo varoe i kakvo je djelovanje imao CM+ kojeg sam izvadio 15.09.2012.....evo rezultata opadanja nakon 24 sata...

Slika

Recite mi jel preporučate ponovno dimljenje za 7 dana?

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: Testni tretman varolik otopinom (dimljenje) nakon CM+

11 Lis 2012, 19:00

Prim je napisao:Pozdrav svima....

Jučer sam obavio testno dimljenje svih košnica da vidim jel ostalo varoe i kakvo je djelovanje imao CM+ kojeg sam izvadio 15.09.2012.....evo rezultata opadanja nakon 24 sata...

Slika

Recite mi jel preporučate ponovno dimljenje za 7 dana?
Nema potrebe .

Korisnički avatar
Prim
matica
matica

11 Lis 2012, 19:52

Hvala na odgovoru i savjetu....

zeljko.vukovar
radilica
radilica

23 Stu 2012, 17:27

I mene zanima koji je recimo podnošljiv broj otpalih varoa na podnici tj. da ne reagiramo?Ja sam jučer obavio dimljenje Veramitom koji sam kupio u Vinkovcima u Evrotomu a prodavač mi kaže da je isto kao i varolik pa ja iako nikad nisam tretirao u drugoj polovini studenog odlučih više iz znatiželje.Nisam pravio tablicu a izvršio sam dimljenje svih košnica(45 kom)otprilike se broj otpalih varoa kreće oko desetak,negdje koja više a negdje koja manje,ima košnica gdje sam izbrojio 2-3 a ima jedna koja je imala oko 20-ak otpalih a jedna čak preko 50 otpalih varoa.E sad me zanima ono što sam pitao na početku,dal da ponovo dimim sve košnice ili samo one koje su imale preko 10 otpalih varoa ili samo ove dvije od 20 odnosno 50 varoa?Ono kad sam napisao podnošljiv broj mislio sam podnošljiv pčelama za normalno prezimljavanje.Hvala!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

23 Stu 2012, 18:46

zeljko.vukovar je napisao:I mene zanima koji je recimo podnošljiv broj otpalih varoa na podnici tj. da ne reagiramo?Ja sam jučer obavio dimljenje Veramitom koji sam kupio u Vinkovcima u Evrotomu a prodavač mi kaže da je isto kao i varolik pa ja iako nikad nisam tretirao u drugoj polovini studenog odlučih više iz znatiželje.Nisam pravio tablicu a izvršio sam dimljenje svih košnica(45 kom)otprilike se broj otpalih varoa kreće oko desetak,negdje koja više a negdje koja manje,ima košnica gdje sam izbrojio 2-3 a ima jedna koja je imala oko 20-ak otpalih a jedna čak preko 50 otpalih varoa.E sad me zanima ono što sam pitao na početku,dal da ponovo dimim sve košnice ili samo one koje su imale preko 10 otpalih varoa ili samo ove dvije od 20 odnosno 50 varoa?Ono kad sam napisao podnošljiv broj mislio sam podnošljiv pčelama za normalno prezimljavanje.Hvala!
Kolega ,mislim da je sad hladno za varolik ,pčele su uklupčane doduše "mekano" al pazi da ne prozebu.Ovo su granične temperature za tretiranje.

zeljko.vukovar
radilica
radilica

23 Stu 2012, 19:20

Pa šta da radim onda,pročitao sam da temp+10 celzija je u redu glede dimljenja a ta temp.je bila jučer,imaš li kakav prijedlog,da sačekam par dana najavljuju toplije vrijeme a nisi mi odgovorio jel ovaj broj otpalih varoa opasan?

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

23 Stu 2012, 20:50

zeljko.vukovar je napisao:Pa šta da radim onda,pročitao sam da temp+10 celzija je u redu glede dimljenja a ta temp.je bila jučer,imaš li kakav prijedlog,da sačekam par dana najavljuju toplije vrijeme a nisi mi odgovorio jel ovaj broj otpalih varoa opasan?
Pa je 10 stupnjeva je donja granica ,računaj da trebaju izventilirat taj otrov iz košnice.Glede broja otpalih varoa ,po meni to nije opasno,ali ako želiš ponovit tretman,napravi to s oksalnom .Kažem nije to opasan broj pod uvjetom da poslije vrcanja bagrema odmah otretiraš s nečim .(kratko)

zeljko.vukovar
radilica
radilica

23 Stu 2012, 21:00

Ok,hvala puno.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

23 Stu 2012, 21:06

Željko! Evo ja sam 22.09.Otretirao sve varolikom (dvokratno) i to je za ovu sezonu gotovo.Od 15.07.pa idućih 30 dana imao sam kontaktni akaricid u košnicama.(ne čekmito)Rojevi(goli) ,nukleusi (bez poklopljenog legla),izrojene zajednice ,sve jednokratno otretirano u fazi bez poklopljenog legla.Jest gnjavaža,al isplati se.U prekidu legla otretirana pčela baci skoro 100% varou sa sebe i ne treba ju maltretirat do jeseni.Oksalnu neću koristit ove jeseni.

zeljko.vukovar
radilica
radilica

24 Stu 2012, 19:28

Željko! Evo ja sam 22.09.Otretirao sve varolikom (dvokratno) i to je za ovu sezonu gotovo.Od 15.07.pa idućih 30 dana imao sam kontaktni akaricid u košnicama.(ne čekmito)Rojevi(goli) ,nukleusi (bez poklopljenog legla),izrojene zajednice ,sve jednokratno otretirano u fazi bez poklopljenog legla.Jest gnjavaža,al isplati se.U prekidu legla otretirana pčela baci skoro 100% varou sa sebe i ne treba ju maltretirat do jeseni.Oksalnu neću koristit ove jeseni.

Palestinac! Svaka ti čast jer uistinu želiš pomoći ljudima koji znaju manje od tebe i zbog toga te posebno cijenim!Ja sam inače iz Jaruga(selo u istočnom dijelu tvoje županije-općina Sikirevci),ali sam ove god.preselio pčele u Vukovar gdje imam kuću ali me srce i dalje vuče prema Brodu.Glede toga kontaktnog akaricida da ti budem iskren nikad čuo pa tako da ne znam o čemu se radi ali volio bi da mi objasniš kako,pa da i to naučim.Ako te ikada put nanese na istok lijepe naše pozivam te da mi budeš gost da ti pokažem Vukovar simbol obrane RH! Tel.098 915 16 96,032 428 032-Željko Živković.

Povratak na “Lječenje pčela”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost