Kako? Seleće pčelarstvo

Teme vezane uz seleće pčelarstvo
Korisnički avatar
krkkrk
trut
trut

Kako? Seleće pčelarstvo

17 Svi 2013, 20:22

Vidim da nema neke sreće sa stacioniranim pčelinjakom pa razmišljam da počnem selit pčele.
E sad osim samog prijevoza, osiguranja košnica više me brine kako odabrat mjesto, na koju pašu ići :?:
Pčelari (rijetki) koji sele iz moje okolice većinom sele u Gorski kotar za vrijeme ljetnih suša na moru (7-8mj) tek toliko da ih netreba prihranjivat ljeti.
E sad ako ja želim selit na bagrem kako da nađem "slobodnu" bagremovu šumu u okolici Primorsko goranske žup.? ili ako želim selit za vrijeme ljeta u GK trebam prije osigurat zemljište ili samo nazovem povjerenika za to područje i on mi odredi mijesto?
Svako koliko vremena obilaziti pčelinjak?
i još puno pitanja... :?

frankoradja
matica
matica

Re: Kako? Seleće pčelarstvo

17 Svi 2013, 20:30

šta ti nije bliža kadulja budući da si na krku?ja nebi to propustio

Korisnički avatar
krkkrk
trut
trut

17 Svi 2013, 20:46

frankoradja je napisao:šta ti nije bliža kadulja budući da si na krku?ja nebi to propustio

Da, samo jasam na djelu gdje nema baš kadulje :( a mjesto u Baškoj, St.Baškoj, Prvić nemožeš samo tako dobit :evil:
što mi je prilično nepojmljivo da grupica pčelara i povjerenik mogu samo tako svojatat takav teren na kojem ima puno slobodnog mjesta :(

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

17 Svi 2013, 21:36

To su gluposti, nemaju oni ama baš nikakve ovlasti oko zemljišta, amen!
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
krkkrk
trut
trut

18 Svi 2013, 12:38

akarlovic je napisao:To su gluposti, nemaju oni ama baš nikakve ovlasti oko zemljišta, amen!

Slazem se da nemaju nikakve ovlasti, ali nezelim selit pčele negdje gdje nisam dobrodosao inace moram spavat s pčelama ili unajmit zaštitare na pčelinjaku :(
Pa sad se ja nadam da nije takva situacija i drugdje - ili mi dopuste s time da me smjeste u neku rupu :lol:

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

18 Svi 2013, 12:53

Ako trebaš na bagrem, livadu ili nešto samo javi ja te smjestim na lokaciju unutar Varaždinske županije a "povjerenika" ako BAŠ treba proglasimo sami na to imamo pravo prema Zakonu. Povjerenik, zasad bar kako stvari stoje, ionako nema ama baš nikakav uvid u medenje biljaka (neka me slobodno demantiraju ako sam u krivu) ni prema kapacitetu ni prema ničem relevantnom posebno ne prema postojećem katastru kao takvu (o vagama i neradu vaga da ni ne pričamo) a bogami niti mi može zabraniti da ostvarim svoja prava na slobodu kretanja i rada po RH.
To da javno ili potajno nisi dobro došao na "rijeđe" paše i one koje mede slabije a cijena meda je veća se navikni ili uopšte nemoj seliti.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

frankoradja
matica
matica

18 Svi 2013, 14:51

kod spilje Biseruljke ima kuša kao u priči.pokušaj tamo naći poziciju a i čini mi se da nema pčelara :D

Korisnički avatar
krkkrk
trut
trut

19 Svi 2013, 17:40

frankoradja je napisao:kod spilje Biseruljke ima kuša kao u priči.pokušaj tamo naći poziciju a i čini mi se da nema pčelara :D

Tamo bi se dalo nešto iskemijat, pričao sam s jednem pčelarom koji je tamo bio ali kaže da su mu pčele skoro umrle od gladi - kadulja da nemedi a sve drugo spaljeno od soli
- ali nece bit druge nego probat pa vidit :?

Korisnički avatar
krkkrk
trut
trut

20 Svi 2013, 11:28

Akarlovicu hvala na ponudi emoticon-yes [trink39.gif] , e kad bi bili takvi svi pčelari (ma ne samo pčelari Svi) gdje bi nam bio kraj.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

26 Svi 2013, 08:55

krkkrk je napisao:ali kaže da su mu pčele skoro umrle od gladi - kadulja da nemedi a sve drugo spaljeno od soli
- ali nece bit druge nego probat pa vidit

Pa to se unaprijed ne može predviditi, tako je sa svim pašama, a posebno sa onim "pličeg cvijeta" poput kod nas na kopnu ... pa recimo lipe ili kod kestenovog cvijeta sa kojim također može biti "problema" tijekom medenja ne poklopi li se vrijeme.

Što se paše i ponude tiče, živim u županiji gdje ima poprilično resursa i to nije baš ikakav problem. No treba razumjeti i nervozu ponekad kod nekih područje i one pčelare koji sele na rijeđe paše ili su tamo kao stacionar pa im se "gmaz" doseli sa konvojem gladnih pčela koje bi pojele i kamenje. Zbog toga i takvih stvari je katastar poželjna stvar ako služi svrsi ako se napravi kako treba (ili bolje da ne postoji), no ne u ovom obliku koji baš niko ne razumije, koji ničem ne služi - nitko ga ne koristi, koji je sam sebi svrha bitno da se utrošilo brdo love i koji je sve u svemu da ne napišem loš napisat ću potpuno "beskorisno verificirano smeće".

Povratak na “Seleće pčelarstvo”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost