Dvomatično pčelarstvo

Teme vezane uz stacionirano pčelarstvo
Mile
Novi korisnik
Novi korisnik

Dvomatično pčelarstvo

26 Svi 2012, 21:23

Ima 10-tak nukleusa i razmišljao sam da ih spajam i pravim dvomatična društva da bi se brže i bolje razvile.Znam da se to radi prije glavne paše ali ne očekujem od njih sada med i planiram ih poticajno hraniti sa medom.Tražio sam po netu kako se to radi i uglavnom sam svatio osnove ali me neke stvari zanimaju.Stavljao bi između nastavaka hanemanku sa letom za gornji nastavak ali sam od jednog pčelara čuo da ona sama nije dosta nego da mora na nju ići mreža da se razdvoje ne samo matice engo i pčele.Ako je to istina ne svatam čemu onda spajanje ako će pčele i dalje biti razdvojene.Onda me zanima pošto su to dva društva dali ima neki postupak spajanja i uopšte vaše mišljenje o takom razvijanju zajednica.

Korisnički avatar
Prim
matica
matica

Re: Dvomatično pčelarstvo

27 Svi 2012, 12:21

Dvomatično pčelarenje i apiekonomija
Slika

http://depositfiles.com/files/yp06tckum

Robert_Tomic
matica
matica

27 Svi 2012, 15:13

ja sam nacuo da se onda drustva spajaju losija matica se izvadi bolja ostane i pčele se spoje u jedno drustvo .. pa je to drustvo extra jako pred pasu

prim nece mi otvorit tvoj link :(

frankoradja
matica
matica

27 Svi 2012, 20:28

otvara link samo prati upute [fing05.gif]

frankoradja
matica
matica

27 Svi 2012, 20:35

Mile je napisao:Ima 10-tak nukleusa i razmišljao sam da ih spajam i pravim dvomatična društva da bi se brže i bolje razvile.Znam da se to radi prije glavne paše ali ne očekujem od njih sada med i planiram ih poticajno hraniti sa medom.Tražio sam po netu kako se to radi i uglavnom sam svatio osnove ali me neke stvari zanimaju.Stavljao bi između nastavaka hanemanku sa letom za gornji nastavak ali sam od jednog pčelara čuo da ona sama nije dosta nego da mora na nju ići mreža da se razdvoje ne samo matice engo i pčele.Ako je to istina ne svatam čemu onda spajanje ako će pčele i dalje biti razdvojene.Onda me zanima pošto su to dva društva dali ima neki postupak spajanja i uopšte vaše mišljenje o takom razvijanju zajednica.

matice nesmiju doći u kontakt jer jedna matica strada u borbi.Podistim krovom pčele funkcioniraju kao jedno društvo,griju se zajedno i lakše prezimljavaju.za kontakt između dva društva koristi snelgrova pregrada gdje se pčele otvaranjem i zatvaranjem leta preusmjeravaju u željeno društvo,odnosno jedno društvo je proizvodno a drugo pomoćno [fing05.gif]

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

31 Svi 2012, 21:44

Da,snelgrova daska je baš za dvomatično pčelarenje idealno pomagalo,al može i improvizacija glede daske.Inače nije to prekomplicirano(dvomatično pčelarenje),al istina je da nije baš za početnika u pčelarstvu.Hrpa je to pčela i nastavaka i jednom riječju hod po tankoj žici.Prinosi jesu osjetno veći,ali postoji stalna opasnost da se takvo dvomatično društvo izroji u jedan golem roj ,osobito kod početnika i "opuštenijih pčelara".Probaj .U nedostatku snelgrove daske može i nešto slično tome,bitno je da je mrežica dvostruka na dasci i da imaš rupe za preusmjeravanje izletnica u zajedničko medište i da držiš to pod kontrolom. :lol:

Robert_Tomic
matica
matica

31 Svi 2012, 22:41

Palestinac sad sam zbunjen xD kakvo zajednicko mediste ? nadam se da je to neka drukcija vrsta dvomaticnog pčelarenja :D ja sam cuo za neki nacin di imam dvije kosnice spojene pregradene nekom zicom da pčele nedolaze u kontakt i da se za vrijeme pase jedna matica (losija) izbaci iz košnice i drustva se spoje xD :lol: a jel imas neki link od ovog tvojeg nacina .. zanimljiv je :skace::

frankoradja
matica
matica

01 Lip 2012, 06:10

Roberte ti pričaš o pomoćnoj zajednici na glavnoj to nije dvomatično pčelarstvo

Robert_Tomic
matica
matica

01 Lip 2012, 10:58

moguce ..... sad sam skroz zbunjen xD trebam neki link haha :lol:

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

05 Lip 2012, 19:20

Robert_Tomic je napisao:moguce ..... sad sam skroz zbunjen xD trebam neki link haha :lol:
Imaš to na internetu,potraži si dvomatično pčelarstvo i studiraj. :lol:

Povratak na “Stacionirano pčelarstvo”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost