Lokacija pčelinjaka

Teme vezane uz stacionirano pčelarstvo
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Lokacija pčelinjaka

22 Svi 2012, 15:34

Svakako je po mom bolje da ima hlada nego da su košnice na direktnom udaru sunca cjeli dan. prema opisanom po mom mišljenju idealno.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Kiko
larva
larva

22 Svi 2012, 17:00

obzirom da sam učenik, pokušavam si sastavit prednosti i mane svake opcije...

veliš bolje da ima hlada nego da su na udaru sunca cijeli dan... OK.
Pretpostavljam da je to bolje iz razloga što neće puno energije trošiti na donošenje vode i rashlađivanje već će biti fokusirane više na prinose, čišćenje i održavanje legla.

Kod mene je situacija da hlada ima cijeli dan, a sunca izuzetno malo. Ima svjetla naravno i dopiru zrake do pčelinjaka, ali ne lupa ih sunce cijeli dan.
U proljeće i evo će skoro ljeto, sunce kako izlazi moje košnice osvjetljava dosta kasno (oko 9:00-9:30) što će reći da pčelu kasnije izvlači van na pašu.

citiram te iz jednog tvog posta u sličnoj temi:
...a same košnice svakako je bolje da su dijelom dana u sjeni.... ujutro da im dođe sunce i izmami ih ranije od susjedovih van na pašu...

E sad, ak je meni pčelinjak u hladu cijeli dan, za vrijeme proljeća i ranog ljeta kada nastupi loše vrijeme kao sada onda pčele puno energije troše na podizanje i održavanje temperature u košnici, manje izlijeću van i slično. A opet takva zabijenost u hladovini za kišnih dana povečava mi vlažnost koja je opet potrebna u košnici u 60+%, jel?
Kad počnu kiše, ipak šuma odnosno krošnje štite od izravnog pranja i materijal manje trpi i duže traje.

A kaj kad mi dođe zima? Onda mi je svejedno jer lišća nema pa će sunce doprijeti do pčelinjaka kako god okreneš. Okrenute su uglavnom na jug-jugozapad, i jug-jugoistok. Jedino što sam na sjevernoj strani i ništa me ne štiti pa će nanosi snijega s te strane biti veći i direktno će udarati u leto košnica koje su na sjeverozapadu. Da li ih je dobro u tom slučaju onda zaštiti nekako? okrenuti leđa košnice prema sjeveru? staviti stiropora ili neki takav "štit"?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

22 Svi 2012, 18:07

... e da ... najbolje je ako baš tražimo ideal da (osim zimi) ih obasja sunce čim ranije ujutro, kasnije. osobito kad nastupi podnevna žega i kad nas ljude hvata fjaka, je bolje da je kod košnica hlad. Ako dajem prednost sunčani ili pčelinjak u hladu (kod stacionara) prednost, vaga s moje strane ide na hlad s ranojutarnjim suncem na letu. Nekoliko je razloga jedan si naveo i sam to je da kad krenu ostale pčele se već vračaju pune nektara.
Kiko je napisao:U proljeće i evo će skoro ljeto, sunce kako izlazi moje košnice osvjetljava dosta kasno (oko 9:00-9:30) što će reći da pčelu kasnije izvlači van na pašu.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

barni 01
Čmela član
Čmela član
Pčelarska udruga: čmela
Kontakt:

26 Svi 2012, 21:51

najidealnija pozicija je jugo istok a poslije podne da pada hladovina.
nonemože uvijek sve biti naidealnije, kažeš da si na lokaciji sam i da imaš dobru pašu i to četiri a što više htijeti
poz....

Povratak na “Stacionirano pčelarstvo”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost