lokacija pčelinjaka

Teme vezane uz stacionirano pčelarstvo
zagor
larva
larva

lokacija pčelinjaka

15 Sij 2012, 20:21

Molim za savjet, situacija je slijedeća: na proljeće namjeravam oformiti pčelinjak i trenutno razmišljam o lokaciji. Imam dvojbu između lokacije kod kuće koja nije previše zaštićena od vjetra ( može se zaštititi) i gdje bi sunce ljeti pržilo cijeli dan (nema hladovine); zimi bi temperatura bila stalnija i lokacije udaljene od kuće cca 500 m, zaštićeno od vjetra i ljeti bi košnice bile u hladovini. N aovoj lokaciji bi se u zimskom periodu dešavalo da su dosta velike oscilacije temperature pošto je tu temperature i do 5 stupnjeva viša od recimo lokacije kod kuće u vrijeme kada sunce grije. Evo nadam se da ste shvatili moju dilemu pa molim
Vaša mišljenja.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: lokacija pčelinjaka

15 Sij 2012, 21:58

Pa ako nema zapreka i ima uvjeta postavite ih kod kuće. Čak ni tada iako budu "na oku" ne dozvolite da vas prevaranti prema uputama HPS-a javno obzdane na ilegalnom ustupljenom webu da vas ne pokradu.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

zagor
larva
larva

16 Sij 2012, 12:01

Hvala na savjetu da se pazim od stršljene iz HPS-a, ali mener više inetresira klimatsko okružje vani i unutar košnice. Za stršljene će se već naći adekvatna obrana.

Korisnički avatar
div@n
trut
trut
Kontakt:

16 Sij 2012, 13:41

zagor je napisao:Hvala na savjetu da se pazim od stršljene iz HPS-a, ali mener više inetresira klimatsko okružje vani i unutar košnice. Za stršljene će se već naći adekvatna obrana.

Kažu da je najbolje pčelinjak okrenuti jugoistoku i upodne kad su najveće žege ljeti da su košnice u prošaranoj sjeni-po zagorski u hladu. [fing05.gif]

Gdje to naći,a da i drugi uvijeti budu ispunjeni pogotovo u zagorju.

PS. Treba paziti na susjede i kod njih mora dobro zamediti inače nebude dobro i ja sa time imam iskustva [trink39.gif]

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

16 Sij 2012, 14:02

zagor je napisao:Hvala na savjetu da se pazim od stršljene iz HPS-a, ali mener više inetresira klimatsko okružje vani i unutar košnice. Za stršljene će se već naći adekvatna obrana.

Nisam napisao da su stršljeni iz HPS-a (možda i jesu ko to sad više zna) ali ako su lokacija i ostali vaši podaci javni kako su to neki zamislili i objelodanili dolazi do neobičnog povećanja devastacija pčelinjaka i/ili krađa. To je bila misao. Za same košnice svakako je bolje da su dijelom dana u sjeni.... ujutro da im dođe sunce i izmami ih ranije od susjedovih van na pašu "neprocjenjivo" 8-) pa kad se susjedove probude vaše već pola paše unesu :lol:
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

zagor
larva
larva

16 Sij 2012, 17:52

Svih ovih vaših savjeta sam svjestan. Meni je nejasno odnosno bojim se prevelikh oscilacija temperature na drugoj lokaciji u zimskom periodu, a po ljeti bi im bilo bolje . Osobno bih radije da su mi pčele kod kuće da ih mogu pogledati u pet minuta, primjetiti ako se roje i sl. što na drugoj lokaciji nije baš tako jednostavno.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

16 Sij 2012, 18:02

Prvo i osnovno,lokacija mora imati dobru pašu.Osobito je zgodno da ima ranu pašu voća ili vrbe,to digne pčele rano i za bagrem su posve spremne.To dal ih prži sunce ,po meni ne toliko bitno.Još je važno da nije nekakva vjetrometina,bolje da je zavjetarno.Udaljenost od 500m je "kod kuće",moje su uvjek bile min. 30 km daleko,što ima i svojih prednosti .Problem je što dobra paša nikad nije blizu kuće.

zagor
larva
larva

16 Sij 2012, 19:32

Palestinac je napisao:Prvo i osnovno,lokacija mora imati dobru pašu.Osobito je zgodno da ima ranu pašu voća ili vrbe,to digne pčele rano i za bagrem su posve spremne.To dal ih prži sunce ,po meni ne toliko bitno.Još je važno da nije nekakva vjetrometina,bolje da je zavjetarno.Udaljenost od 500m je "kod kuće",moje su uvjek bile min. 30 km daleko,što ima i svojih prednosti .Problem je što dobra paša nikad nije blizu kuće.

Prema mojem skromnom znanju mislim da bi paša u mojoj okolici trebala biti Ok. Ima puno voćnjaka za ranu pašu (nema repice), a kasnije ima puno bagrema i to u neposrednoj blizini do 1000 metara. Poslije bagrema trebala bi doći zlatošipka, livada i nešto skromnije cigansko perje. Na moju žalost kestena nema tako da bih morao seliti ali ove godine sigurno ne.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

16 Sij 2012, 19:42

Kakva je paša ,to ćeš ustanoviti nakon prve sezone.Naravno,podrazumjeva se da si ovladao tehnikom i da znaš pčele pripremiti za pašu bagrema,a i ostale.O toj tehničkoj strani malo se piše na forumu i početnici ne pitaju ništa,a o tom ovisi prinos.Žali Bože dobre paše ako ju pčelar nezna iskoristiti.

zagor
larva
larva

16 Sij 2012, 20:13

Pa na forumu sam bio često i vidio da ima pčelara (zbog kojih sam opet dobio povjerenje u ljude) koji su nesebično spremni pomoći savjetom. Trenutno mi je veći problem što nisam siguran hoću li moći nabaviti (kupiti) pčele prije bagrema pošto mi financije i nisu najbolja strana. S obzirom da već 20 godina čitam i razmišljam( sanjarim) o pčelama siguran sam da odustati neću, a još sam i mlad tek mi je četrdeset i neka :D :o

Povratak na “Stacionirano pčelarstvo”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta