matična rešetka

Teme vezane uz stacionirano pčelarstvo
ZUJO
kućna pčela
kućna pčela

matična rešetka

04 Tra 2011, 11:48

Pozdrav svima na forumu!
Sa pčelarenjem sam počeo prošle godine,sa 1 košnicom,uzimio 4 i ostale su mi 2.
Jedno društvo je super jako a adrugo baš i nije.
Htio bih da mi se ovo jako društvo izroji.Prezimilo je u dva nastavka i sada bih htio probati sa matičnom rešetkom pa me zanima kada bi je trebao postaviti.Pčele su još u gornjem nastavku i ima već dosta "friškoga" meda.
Dali bi trebao zamijenit nastavke pa stavit između MR ili da ostavim ovako pa će se vjerijatno same potisnut prema dolje kako će se gornji nastavak puniti medom.
Inače,posadio sam 14.03. cca 600-700 m2 facelije i očekujem cvjetanje početkom 5 mj.
Molim vaša mišljenja i savjete.
Inače sam iz okolice Zagreba!
Pozdrav!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: matična rešetka

04 Tra 2011, 19:57

Za što brže rojenje skini ih i spusti na jedan nastavak i tako ostavi. Kada im bude tjesno (vrlo brzo) stvorit će se prirodan nagon za diobom zajednice to se znači zove kao rojenje pčela. Napravit će si još jednu maticu i sa jednom izaći van, dok im druga ostaje. To je cijela filozofija, kao kod pletare. ;) Ako je zajednica baš toliko jaka ostavi ih na dva nastavka zarotiraj gornji dolje donji gore sad je vrijeme i ostavi ih neka ti se izroje.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

ZUJO
kućna pčela
kućna pčela

05 Tra 2011, 10:49

Hvala na odgovoru!
Jedna košnica u kojoj su umrle pčele je sva pljesniva tj.saće je na okvirima u donjem dijelu PLJESNIVO.
Šta da radim sa tim saćem?Da ga pretopim ili da malo ispušem kompresorom?Hoće li novi roj prihvatiti takvo saće?

brane
trut
trut

05 Tra 2011, 10:54

Pretopi to je savjet. Pljesan se uhvatila jer nije bilo pčela, ali svakako je najbolja opcija to pretopiti u vosak i okvire ili prokuhati ili proći brenerom. To su nedostaci malih pčelinjaka jer je svaki izgrađeni okvir bitan ali bolje je pretopiti.

Korisnički avatar
dosens
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

05 Tra 2011, 10:56

Pretopiti je moj savjet također.

Povratak na “Stacionirano pčelarstvo”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost